Aşırı spor ve diyet kısır yapabilir...

Kadınların uyguladıkları ağır diyet ve spor programlarının kısırlığa yol açabileceği belirtildi.
Kadınların son yıllarda uyguladıkları ağır diyet ve sporla bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale getirdikleri için hamile kalmakta zorlandıklarını belirten uzmanlar kısırlığın gelecek yıllarda 2 katına çıkacağının tahmin edildiğini kaydediyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı aşırı zayıflığın da aşırı şişmanlıkta olduğu gibi kısırlığa yol açabileceğini belirterek kadınları spor ve diyet yaparken aşırıya kaçmamaları konusunda uyardı.

Türkiyede gebe kalmadan önce kadınların muayeneden geçme alışkanlığı olmadığını kaydeden Yaralı gebe kalmanın planlanması gerektiğini vurguladı. Planlama sayesinde Hepatit B aşılarının tamamlanabileceğini vücudun ihtiyaç duyduğu folik asit gibi vitamin takviyesinin yapılacağını şeker hastalığının kontrol edilebileceğini bildiren Yaralı bu sayede gebeliğin sağlıklı olacağını kaydetti.

Kadınların son yıllarda uyguladığı ağır diyet ve spor programlarının bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale getirdiğini söyleyen Yaralı bunun hormonları olumsuz yönde etkilediğini ve adet düzensizliklerine yol açtığını söyledi.

SPOR YAPALIM DERKEN KISIR KALMAYIN

Yaralı Kadınlar spor yapalım derken haftada 40 kilometre koşarak vücutlarındaki yağ oranını düşürüyor daha sonra hamile kalmakta zorlanıyorlar diye konuştu. Yaralı kısırlığın gelecek yıllarda 2 katına çıkacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Kısırlık için bir diğer olumsuz faktörün ise şişmanlık olduğunu söyleyen Yaralı obezitenin ve aşırı yağlanmanın da Kadın bünyesinde tahribata yol açtığını dile getirdi. Yaralı hamilelikte az kilo alma modasının sakıncalı olduğunu da vurgulayarak hamilelikte en az 8 en fazla 20 kilo alınmasının ideal olduğunu kaydetti.

alıntıdır...