Histeroskopi

Histeroskopi rahim ağzından ışıklı teleskopik bir cihazla girilerek rahim içinin görülmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemle rahim içinde şüpheli görülen bölgelerden parça alınabilir. Adet kanaması aşırı olan hastalar rahim iç dokusu yakılarak tedavi edilebilir. Rahim içinde gebeliği engelleyen veya düşüğe yol açan oluşumlar (septum) kesilebilir. Rahim içine baskı yapan myomlar çıkarılabilir. Kapalı olan tüpler açılabilir. Rahim içinde enfeksiyon varlığı görülerek tedavi edilebilir.

Histeroskopi için vücutta herhangi bir kesi yapılmasına gerek yoktur. Vajinal yoldan girilerek rahim ağzındaki açıklıktan geçilip rahim içine ulaşılır. Bu işlemden karın içindeki diğer organlar etkilenmez. Histeroskopi için de özel bir ekipman gerekmektedir. Önce rahim duvarlarının birbirinden ayrılması için özel bir genişletici sıvı verilmekte ve daha sonra yapılacak işleme özgü aletler kullanılmaktadır.

Histeroskopi genel anestezi altında yapılabileceği gibi son yıllarda çok ince histeroskopların kullanıma girmesiyle bu işlem herhangi bir anesteziye gerek duyulmaksızın da yapılabilmektedir. Hasta operasyon sabahı hastaneye gelmekte ve yapılan işlemi takiben hemen taburcu edilebilmektedir.