Aşırı zayıflık kısırlık nedeni oluyor

Aşırı zayıflığın ve aşırı şişmanlığın kısırlığa yol açtığına dikkat çekilerek spor ve diyet konusunda aşırıya kaçılmaması istendi.

Kısırlığın önümüzdeki yıllarda iki katına çıkmasının beklendiğini belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı kadınlar spor yapalım derken haftada 40 kilometre koşarak vücutlarındaki yağ oranını düşürüyor daha sonra hamile kalmakta zorlanıyorlar dedi.

Prof. Dr. Hakan Yaralı aşırı zayıflığın ve aşırı şişmanlığın kısırlığa yol açtığına dikkati çekerek spor ve diyet konusunda aşırıya kaçılmaması gerektiğini kaydetti. Kadınların son yıllarda uyguladığı diyet ve ağır sporların bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Yaralı bunun hormonları olumsuz etkilediğini ve adet düzensizliklerine yol açtığını söyledi.

Kadınlar spor yapalım derken haftada 40 kilometre koşarak vücutlarındaki yağ oranını düşürüyor daha sonra hamile kalmakta zorlanıyorlar diyen Prof. Dr. Yaralı kısırlığın önümüzdeki yıllardaiki katına çıkmasının beklendiğini bildirdi. Prof. Dr. Yaralı hamilelikte az kilo almanın sakıncalı olduğu uyarısında bulunarak en az 8 en fazla 20 kilo alınmasının ideal olduğunu vurguladı.

Kısırlık için bir diğer olumsuz faktörün de şişmanlık olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Yaralı obezitenin ve aşırı yağlanmanın da kadın bünyesinde tahribata yol açtığını söyledi.

GEBE KALMADAN ÖNCE...

Türkiyede gebe kalmadan önce kadınların muayeneden geçme alışkanlığının olmadığını ifade eden Prof. Dr. Hakan Yaralı Oysa gebelik planlanmalı. Planlama sayesinde Hepatit B aşıları tamamlanabilir vücudun ihtiyaç duyduğu folik asit gibi vitaminlerin takviyesi yapılabilir ve şeker hastalığı kontrol edilebilir dedi.

Prof. Dr. Yaralı hamileliğin özellikle ilerleyen aylarında topuklu ayakkabı ve strech kıyafetlerin giyilmesinden kaçınılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

NTV