Neden kısırlaşıyoruz?

Türkiye'de kısırlık giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 2 milyon kişi kısır ve 150 bin çift tedavi için bekliyor.

Bugün tüp bebek Türkiyede yaygın ve etkili bir tedavi yöntemi olarak yerini aldı. EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. M. Hakan Özörnek kısırlık problemi olan çiftlerin kendileri için uygun tedavi yöntemini öğrenebilecekleri; ruhsatı ve kalite belgesi olan deneyimli ekiple çalışan ve uzun süredir hizmet veren tüp bebek merkezlerindeki uzmanlara başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Kısırlık tedavisine başlamadan önce kadın ve erkeğin hikayesinin çok dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini söyleyen Dr. Özörnek; incelemeler esnasında daha önceleri fark edilmemiş bazı yapısal değişikliklerin veya bazı hastalıkların ortaya çıkabileceğini dolayısıyla da tedavinin bu araştırmanın sonuçlarına göre planlandığını belirtti.

Kadınlarda gebelik oluşmamasının ana sebeplerini: Adet ve yumurtlama düzensizlikleri endometriozis polikistik over erken menapoz rahim kanallarının kapalı olması veya üreme sistemine ait yapısal bozukluklar olarak sıralayan Dr. Özörnek son yıllarda erkek kısırlığında önemli bir artış görüldüğünü belirtti.

Dr. Hakan Özörnek erkek kısırlığının nedenleri arasında; erkekte sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık (oligospermi) hareket azlığı (astenospermi) veya yokluğu (azospermi) sperm şeklinde bozukluk (teratospermi) hücrelerin kümelenmeleri (aglütinasyon) gibi nedenlerin tek başına olabileceği gibi bütün bu faktörlerin bir arada bulunabileceğine dikkat çekti.

Dr. Özörnek; Bazen sperm hücresi sperm kanallarının tıkalı olması nedeniyle dışarı çıkamaz (tıkanıklığa bağlı azospermi) veya hücre yapımının olmayışı ile ilgili olan yapısal azospermi görülebilir. EUROFERTIL olarak amacımız; çocuk sahibi olmak isteyen evli çiftlere güvenli ve deneyimli ellerde hizmet vermek ve onların çocuk sahibi olma hayallerini gerçekleştirmektir dedi.

Dr.M. Hakan ÖZÖRNEK