Uzmanlar anne adaylarına öncelikle normal doğumu bunu tercih etmemeleri durumunda sezaryen yerine suda doğumu öneriyor.

Ağrıları hafifletiyor
Suyun kadının doğum sırasında rahatlamasını sağladığı ağrılarını hafiflettiği bir gerçek. Kadın suya girdiğinde ağırlığının yüzde 75’ini kaybediyor ve bütün ağırlık bel bacak ve vajinaya yoğunlaşıyor. Doğum sonrasında da çok rahat şekilde ayağa kalkıp hareket edebiliyor.

Suda doğum sıcak su içeren bir küvette doğumun gerçekleşmesidir. Suda doğumu savunan merkezler suyun sakinleştirici ve kas gevşetici etkilerinin doğumu kolaylaştırdığını ileri sürmektedir. Bu merkezlerde bazı gebeler doğum eylemini (doğum öncesi rahim ağzının açıldığı ve ağrıların olduğu dönem) suda yaşarken doğum için dış ortamını seçmektedir. Bazı gebeler isedoğumu da suyun içinde gerçekleştirmektedir.

Suda doğumu gerçekleştiren merkezler suda doğumun doğumu kolaylaştırdığını ve fetal komplikasyonları azalttığını iddia etmektedir. Ancak suda doğumun su dışında doğuma üstün olduğunu gösteren hiçbir bilimsel veri yoktur. Karşılaştırmalı inceleme yapılan araştırma sayısı da sınırlı sayıda merkezde uygulanması nedeniyle yeterli değildir.

Suda doğumun anneye faydaları nelerdir?
*Suda doğumu uygulayan merkezler suyun rahatlatıcı etkisinin gebenin enerjisini arttırdığını ve doğum eyleminin hızlandırdığını ifade etmektedir.
*Suyun kaldırma gücü nedeniyle gebenin hareket kabiliyeti artmaktakan dolaşımı hızlanmakta ve rahim kasılmaları etkin olabilmektedir. Bunun sonucunda gebenin duyduğu ağrı azalır ve bebeğe iletilen oksijen artar.
*Gebenin kaygı ve korkusunun azalması kan basıncının artmamasını sağlar
*Su gebenin vücudunda üretilen mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin gibi etki göstererek stresi azaltır
*Su perinenin elastik olmasını sağlayarak doğuma bağlı zorlanmayı azaltır

Suda doğumun bebeğe faydaları nelerdir?
-Amniotik kese içindeki benzer ortamı sağlar
-Doğuma bağlı stresi azaltarak bebeğin sıkıntıya düşme olasılığını azalttığını iddia edilmektedir

Suda doğumun riskleri nelerdir?
Suda doğum son 20 yılda popüler olmakla birlikte yaygın değildir. Annenin kan dolaşımına suyun girmesi sonucu teorik de olsa su embolisi olasılığından bahsedilmektedir. İngiltere’de yapılan bir çalışmada olası su aspirasyonu ifade edilmiştir.Bebeğin doğum kanalından çıktıktan sonra akciğerlerine su solumasıolasılığı vardır.Bu durum doğumdan hemen sonra suyun içinde sıkışmasıyla olur ve bebek suyu nefes olarak alır. Normalde bebek kanaldan doğduktan sonra hava ile solunum yapar ve ardından göbek kordonu kesilir. Bu nedenle suda doğumda bebek su yüzeyine çıkarıldığında göbek kordonu kesilmelidir ve kordonun bebek sudan çıkmadan ezilmemesine dikkat edilmelidir.

Suda doğum hangi durumlarda uygulanmaz?
-Herpes varlığında
-Makat gelişinde
-Çoğul gebelikannede enfeksiyon ve kanama varlığında
-Erken doğum eyleminde
-Amniotik sıvıda
-mekonyum varlığında
-İri bebek olması durumunda
-Preeklampside uygulanmaz