Anne olabilecek miyim?


Kadınlar anne doğmazlar. İçgüdüsel olarak bebeği sallayarak uyutmayı bezini değiştirmeyi veya banyo yaptırmayı bilmezler. Annelik aslında anababalık öğrenilen bir sanattır. Kusursuz (hiç olmazsa kusursuza yakın) hale getirmek için çok uygulama yapmak gerekir. Yüzyıl önce bu uygulamalar erken başlıyordu kız çocuklar küçük kardeşlerine bakmayı öğreniyorlardı.


Günümüzde yetişkin kadınların büyük bir yüzdesi hayatlarında sevmek için hariç küçük bir bebeği kucaklarına bile almamaışlardır.Annelik eğitimini kitaplardan dergilerden bebek bakım kurslarından yada annelerinden ayrı bir iş sayarak alacaklardır.Bu demektir ki ilk bir iki hafta bebek uyumaktan çok ağlayabilirşampuan gözlerini yakabilir bezleri kirli olabilir.

Bununla birlikte yeni anne yavaş ancak emin birşekilde kendini bu işi eskiden beri yapıyormuş gibi hissetmeye başlar.Endişeleri güvene dönüşür.Başlangıçta bebeği tutmaya korkarken artık bir kolunda bebekle yemek masası hazırlamayaevi süpürmeye başlar. Vitamin damlaları vermek banyo yaptırmakzıbın değiştirmek artık ürkütücü ve zor olmaktan çıkar.O annedir ve hayal etmesi güç olsa bile sizde bir anne olacaksınız.Bebek geldikten sonra ilk günleri kolaylaştıracak hiçbir şeyolmasada doğumdan önce öğrenme sürecine başlamak her şeyin üzerindengelmenizi kolaylaştıracaktır.


Şunlar size yardımcı olabilir: bebek odalarını ziyaret edin ve en son gelen bebekleriizleyin bir arkadaşınızın yeni doğan bebeğini tutun altını değiştirinuyutun ve mümkün olduğunca çok şey okuyun.