Filmlerde gördüğümüz öyle olduğuna inandığımız ve bu düşüncelerle şartlandığımız doğum sancıları meğer sanalmış. Hipnozla farkındalığı artan anneler artık ıkınmadan sancısız ve normal doğum yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman özellikle sancıdan korktuğu için sezaryene yönelen kadınlara hipnozu önerdi.

Şehir hayatı içinde kadının gittikçe büyüyen korkularından biri de doğurmak . Kadınlar normal doğumun ağrılı sancılı çoğunlukla müdahale gerektiren bir süreç olduğu konusunda şartlanarak yetişiyor. Bu durum doğum sırasında kendiliğinden gevşemesi gereken doğum kanalı kaslarını daha da kasan kadının doğumu; ağrılı uzun ve zor bir süreç olarak yaşamasına yol açıyor. Sırf bu düşünceler yüzünden bebek sahibi olma mutluluğunu yaşayamayan gereksiz olarak sezaryanle doğum yapan kadınlar var.

Neden hipnozla doğum?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman“Hipnoz; öze dönüş içsel bir yolculuk farkındalığımızı arttırıp özgürleşmek olarak da tanımlandığında doğumdaki faydaları çok daha iyi anlaşılabilir. Zira doğumu ağrılı hale getiren zorlaştıran hatta bazen imkânsızlaştıran nedenlerin başında doğumun doğallığından uzaklaşıp tıbbi müdahale gerektiren süreç olarak değerlendirmek anne adayının ağrı beklentisiyle korkup gerilmesi ve tüm bedeniyle birlikte doğum kanalı kaslarını kasması gelmektedir.” şeklinde konuştu. Doğumun normal bir süreç olarak algılanması gerektiğini ifade eden Dr Ayşe Duman “Aslında doğum son derece normal vücudun her hangi bir fonksiyonunun gerçekleşmesi gibi zamanı geldiğinde rahim kaslarının kasılmasıyla bebeğin doğum kanalından ilerleyip doğmasından ibarettir. Negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal seyri içinde bırakmak için hipnozu kullanıyoruz. Böylece kadın normal doğumda zaten vücudunda var olan programın işleyişine izin veriyor doğum ağrısız keyifli bir sürece dönüyor” dedi.

Hipnozla doğumun tadını çıkartın...

Doğum sürecinde rahim kaslarının aynen kalp kası gibi istemsiz kasıldığını belirten Dr Ayşe Duman “Tüm ömrümüz boyunca kalbimiz çalışırken ağrı hissetmediğimiz bağırıp çağırmadığımıza göre doğumdaki kasılmalarda tıbbi bir problem yoksa ağrı hissetmek negatif şartlanmadan başka bir şey değildir. Hipnozla yaptığımız şey negatiflikleri silip doğru programı zihne yerleştirdikten sonra doğumun her anının tadını çıkarmayı sağlamaktır. Hamilelik boyunca 6.ayda itibaren 5-6 seans hipnoz alan hastalarımız doğumda kendilerine verdiğimiz komutları hatırlayarak oto hipnozla doğumu kolaylaştırıyorlar. Üstelik bunun için hipnoz aldıkları doktor tarafından doğurtulmalarına da gerek yok. Hipnoz için bana gelen bazı anne adayları doğum için yine kendi doktoruna gidebiliyor. Sonuçta doğum sürecine böylesine uyumla aktif olarak katılan bir anne adayı doğumu üstlenen hekim arkadaşlarıebe hanımları da yormamış tam tersi süreci keyifle yaşatmış oluyor. Bu konuda meslektaşlarımızla bilgimizi paylaşarak hastalarının konforunu arttırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Amerikan Tıp Birliği tarafından kabul edilmiş olan doğumda hipnoz yöntemlerinin kullanılmasıyla normal doğum; ağrı kesiciye ıkınmaya doğumla ilgili akademik kariyer yapmaya gerek kalmadan tüm muhteşemliği ile gerçekleşiyor. Kendi kendine hipnoz sayesinde normal doğum doğal ağrısız keyifli bir olay olarak yaşanıyor. Hastaların bu yönteme kolaylıkla uyum sağladığını ifade eden Dr Ayşe Duman izlenimlerini şöyle paylaşıyor: “Hipnozla normal doğum yapmış bir annenin sözleri ‘”İnanılmaz güzeldi. Her anın tadını çıkardım. Çok keyifliydi’’ buna şahit olan ebe hanımın hayretle ağzından çıkan cümleler “bunca yıllık ebeyim bu kadar rahat doğuran doğumdan sonra böyle konuşan hiçbir anne görmedim’’


Hipnozla hamilelik rahat geçiyor. Bulantı kusma uykusuzluk kalmıyor..

Doğum öncesi hipnoz seanslarına gelen anne adayları ve eşleri bu yöntemi başka problemlerini çözmek için de kullanıyor. Dr Ayşe Duman hipnozun anneyi rahatlattığını dolayısıyla hamilelikte rastlanan sıkıntıların üstesinden gelmede de kullanıldığını söylerken “Doğum öncesi oto hipnozla gevşemeyi öğrenen anneler uykusuzluk stres mide bulantısı-kusma koku hassasiyeti iştahsızlık gibi hamilelikte sıklıkla rastlanan sorunlarını da rahatlıkla çözebiliyorlar. Mesela bir başka çiçeği burnunda annem” Ayşe hanım bu ne muhteşem bir teknikti. Biz burada eşimle öğrendiğimizi evde de gevşeme için kullandık” dedi. Bunlar anne adayının rahatlamasını dolayısıyla hamileliğini rahat geçirmesini sağlayan ve gerçekten de işe yarayan yöntemler” şeklinde konuştu.

Bebekler huzurla ve güven içinde doğuyor...

Hipnoz yöntemiyle doğumun sadece anne için değil bebek için de bir konfor ve kolaylık olduğunu ifade eden Dr Ayşe Duman “ Hipnozun oluşturduğu gevşeme ve doğal ağrısız ortam doğum sürecini kısaltır. Bebek son derece huzurlu ve güven içinde doğar. Anne adayı kolaylıkla öğreneceği hipnoz yöntemiyle ağrılarını ortadan kaldırmayı öğrenip doğumun keyfini yaşayabilir .