Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Herşey

  Tüp bebek tedavisinde yeni dönem

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin bebek özlemine son veren tüp bebek tedavisiyle ilgili yeni düzenlemeler içeriyor.

  Mevcut sisteme göre SSK’lı hastalar özel merkezlerden yararlanamazken Genel Sağlık Sigortası’nın yürürlüğe girmesiyle özel-kamu ayrımı kalkacağı için Sosyal Güvenlik Kurumuyla anlaşmalı her merkeze başvurulabilecek. Mevcut sisteme göre 3 olan deneme sayısı 2’ye düşecek.


  Anayasa Mahkemesi’nin bazı hükümlerini iptal ettiği Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlük tarihi değiştirilmediği takdirde 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak 63. maddesi evli olmakla birlikte çocuk sahibi olamayan genel sağlık sigortalısının kadınsa kendisinin erkekse karısının yardımcı üreme yöntemiyle tedavisine ilişkin kuralları düzenliyor.


  Buna göre şu şartların birlikte gerçekleşmesi halinde tüp bebek tedavisi Kurumca karşılanacak:


  * Tıbbi tedaviler sonrasında normal yöntemlerle çocuk sahibi olunamadığı ve ancak yardımcı üreme yöntemiyle çocuk sahibi olunabileceğinin Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi


  * 23 yaşından büyük 39 yaşından küçük olunması
  * Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığının Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurulları tarafından belgelenmesi

  * Uygulamanın yapıldığı tıbbi merkezin Kurum ile sözleşmesinin bulunması
  * En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının bulunması.

  Mevcut düzenlemeye göre 3 olan deneme sayısı yeni sistemde 2’ye 40 olan yaş sınırı da 39’a düşecek.


  “SÖZLEŞMESİ OLAN HER KURUMA BAŞVURULABİLECEK”


  Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Sami Türkoğlu mevcut sisteme göre Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensupları ile Yeşil Kartlıların tüp bebek tedavisi için özel sağlık kurumlarına başvurabildiğini SSK’lıların ise sadece kamu sağlık kurumlarından yararlanabildiğini hatırlattı.


  Yeni sistemde kamu-özel ayrımının ortadan kalkacağını bildiren Türkoğlu “Genel Sağlık Sigortası ile sağlık kuruluşları arasındaki kamu-özel ayrımı ortadan kalkacağı için bizim şartlarımızı ve verdiğimiz fiyatı kabul ederek sözleşme imzalayan her sağlık kurumuna başvurulabilecek” dedi. Türkoğlu fiyatlandırma konusunda çalışmaların sürdüğünü bu konuda bir rakamın henüz ortaya çıkmadığını bildirdi.


  DENEME SAYISI 3’DEN 2’YE DÜŞECEK


  Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş yeni sistemle tüp bebekte deneme sayısının 3’den 2’ye düşürülmesini eleştirerek “Başarı şansı birinci denemede yüzde 50-55 ikinci denemede yüzde 70-75 üçüncü denemede ise yüzde 80-85’tir. Deneme sayısı ikiye düşürüldüğünde yüzde 10-15’lik bir kesimin gebelik şansı ortadan kalkar” dedi.


  Yeni sistemle yaş aralığının 23-39 olarak belirlenmesinin de yanlış olduğunu savunan Tıraş “18 yaşında evlenen ve eşinde hiç sperm olmayan bir kadının çocuk sahibi olabilmesi için mutlaka tüp bebek yöntemine başvurması lazım. Ama bu çift çocuk sahibi olabilmek için 4 yıl beklemek zorunda kalacak” diye konuştu.


  Normal yolla bebek sahibi olamayan kadınların tüp bebek yöntemiyle 43 yaşına kadar anne olabileceğini ancak bu şansın 37 yaşından sonra ciddi olarak azaldığını anlatan Tıraş “Yaş sınırı neden 37 değil de 39 oldu hangi kriterler göz önüne alınarak 40’dan 39’a düşürüldü belli değil. Bu tür düzenlemeler bilimsel gerçekler göz önüne alınarak yapılmalıdır” görüşünü savundu.


  SSK’lıların tüp bebek tedavilerinin kamu hastanelerine başvurmak koşuluyla yaklaşık bir yıldır kurumca karşılandığını hatırlatan Tıraş “SSK’lılar bir yıldır üvey evlat muamelesi görüyordu. Diğer kurum mensupları özel merkezlere başvurabilirken SSK’lıların bu haktan yararlanmaması yanlıştı. Dünyada tüp bebek tedavileri özel merkezlerde yapılıyor. Ayrıca geri ödeme kurumlarının bu işlem için ödediği bin 250 YTL de yeterli değil. Bir nevi sübvansiyon. Bu tutar artırılmalıdır” dedi.


  RUHSATLI TÜP BEBEK MERKEZLERİ


  Tüp bebek yöntemi normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için umut haline gelirken üremeye yardımcı merkezlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı merkezlerin sayısı son 6 ayda 78’den 84’e yükselirken yeni merkezler İstanbul Bursa Adana ve Gaziantep gibi büyük illerde açıldı. 84 merkezin 63’ü özel 21’i ise kamuya ait.

  İstanbul’da 26’sı özel 6’sı kamu olmak üzere toplam 32 Ankara’da 8’i özel 7’si kamu olmak üzere toplam 15 İzmir’de ise 5’i özel 2’si kamu olmak üzere toplam 7 merkez bulunuyor.


  Üremeye yardımcı merkezlerin illere göre dağılımı şöyle:

  İstanbul (32) Ankara (15) İzmir (7) Bursa (6) Adana (5) Antalya (3) Kayseri Konya ve Gaziantep (2’şer) Denizli Diyarbakır Erzurum Eskişehir Kocaeli Malatya Sakarya Samsun ve Trabzon (1’er).

  “BAŞARI ORANI SORGULANMALI”


  Tıraş Sağlık Bakanlığının ciddi bir ruhsatlandırma politikası olduğunu ifade ederek “Tüp bebek sahibi olmak isteyenler başvuracakları merkezin ruhsatlı olup olmadığına dikkat etmeli” dedi.


  Bu çiftlerin ayrıca merkezdeki hekim ve embriyologların üremeye yardımcı tekniklerin eğitimini alıp almadığını ve merkezin başarı oranını da sorgulamalarını isteyen Tıraş ekipte bulunan hem hekim hem de embriyologların iyi yetişmiş olması gerektiğini vurguladı.


  İyi bir tüp bebek merkezindeki fiziki ve teknik alt yapının da yeterli olması gerektiğini anlatan Tıraş nitelikli bir merkezin ayda en az 50 uygulama yapması eve bebek götürme oranının ise yüzde 35’in altında olmaması gerektiğini söyledi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tüp bebek... Ama ne zaman?

  Pek çok çiftin en büyük arzusudur bir çocuk sahibi olmak... Ancak bunun için bazen doğal yollar yeterli olmuyor. İşte bu noktada ...tüp bebek... merkezleri devreye giriyor. Ama tüp bebek herkese uygulanabilen bir yöntem değil. Yaş ve sorunun niteliği çok önemli. Biz de uzmanlara sorduk: "Tüp bebek kime ne zaman uygulanmalı?"

  "Hamilesiniz..."Tüm yaşantınız boyunca alabileceğiniz en güzel müjde bu olsa gerek. Öyle ya sevginizin ortak meyvesi olan o minik bedeni nihayet mutlulukla bağrınıza basabileceksiniz...Peki ya bu cümleyi doktorunuzdan bir türlü duyamıyorsanız? Üzülmeyin! Çünkü günümüzde modern tıp alanında yaşanan gelişmeler infertilite yani kısırlık sorununa karşı size pek çok çözüm sunuyor. Bu yöntemlerden en sık başvurulanı hiç kuşkusuz tüp bebek. Ancak madalyonun öbür yüzünü de unutmayalım; tüp bebek gereksiz yere uygulandığında pek çok sorunu da beraberinde getiriyor!


  TÜP BEBEK NEDİR?


  * Sperm ve dişi yumurta hücrelerinin laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların rahme transfer ilkesine dayanıyor.


  *Tüp bebekte yaş sınırlaması getirilmiyor.


  *Tedavi maliyeti 2-3 bin dolar arasında değişiyor.


  *Çoğul hamileliğin önlenmesi için istisna durumlar dışında embriyo sayısı 2-3 ile sınırlı tutulmalı.


  *Uzmanlar hem bedenen hem de ekonomik anlamda sıkıntıya düşmemeniz için yöntemi 3-4 denemeyle sınırlamanız gerektiğini belirtiyorlar. Ancak literatüre göre 12. denemede hamile kalanlar da var.


  NASIL UYGULANIYOR?


  Yumurtalıkların uyarılması:
  İlaçlarla yumurtalıklardan çok sayıda olgun yumurta üretilmesi sağlanıyor.

  Yumurtaların toplanması:
  Ultrason yardımıyla ameliyathanede gerçekleştiriliyor. İğne ve iğneye bağlı elektronik pompa aracılığıyla yumurtalar toplanıyor.

  Emriyo gelişimi:
  Yumurtalar toplandığı gün eşe mastürbasyon yoluyla meni veriyor. Hareketli spermler toplanan yumurtalarla birlikte vücut ortamına ayarlı özel kaplara yerleştiriliyor.

  Embriyo transferi:
  Gelişen embriyoların kaliteleri değerlendirilerek uygun sayıda embriyo transfer kataterinin içine alınıyor. Embriyolar kateterin ucuyla rahim içine bırakılıyor.

  Test:
  10 gün sonra hamilelik testi yapılıyor

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tüp bebeğe gülümseyerek hazırlanın

  Dünyada laboratuvar ortamında döllenen ilk bebeğin Louisa Brown'ın doğumundan bu yana geçen 25 yılda yardımcı üreme tekniklerinde büyük mesafeler alındı. Ancak uzmanlar teknik boyutun yanında çok önemli bir faktöre işaret ederek hastanın psikolojik durumunun gebelik başarısı üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.

  Ege Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Opr. Dr. Kaan Bozkurt Türkiye'de tüp bebekle gebelik oranının Avrupa standartlarının üzerinde olduğunu bu konuda oldukça mesafe alındığını söyledi. ''Avrupa'da tüp bebekle gebelik ortalaması yüzde 30 civarında. Biz bu oranların üzerindeyiz'' diyen Dr. Bozkurt şöyle devam etti:


  ''Bunun nedenlerinin başında titizlik geliyor. Çünkü bunu bir zincir olarak düşünürseniz tedavi en zayıf halkada koptuğunda başarı şansınızı çok düşürürsünüz. Bir yanını iyi diğer yanını eksik yapma şansınız yok. Her halka sağlam olmalıdır. Teknoloji olacak bunu değerlendirmesini bilen ekip olacak bir de bu işi yapanlar iyi motive olacak. İşte tam burada ekibin ve hastanın psikolojik durumları çok önemli.''


  Tüp bebek için bir sağlık kuruluşuna başvuran hastanın bu aşamaya kadar olan sürede madden ve manen yorgun olabileceğini ve çeşitli endişeleri taşıyabileceğini belirten Dr. Bozkurt ilk adımda bu duygunun kırılması gerektiğini söyledi.


  ''HASTAYLA PAYLAŞIM''

  Öncelikle çiftin öyküsünün alınması muayenesinin yapılması ve daha önce uygulanan tetkiklerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Kaan Bozkurt tıbbi son değerlendirmenin mutlaka hastayla paylaşılmasının önemini vurguladı. Dr. Bozkurt şöyle devam etti:

  ''Bizdeki en önemli eksikliklerden biri hastanın bilgilendirilmemesidir. Önce hastanın psikolojik olarak rahatlaması ve güven duygusunu hissetmesi gereklidir. Bunun için ciddi bir zaman ayrılması ve ayrıntılı görüşmeler yapılması gereklidir. Eğer uygulamaya güven duygusunu oluşturmadan başlarsanız gebelik şansını azaltırsınız. Güven herşeyin başıdır. Sonrası zaten tekniktir. Sadece hastanın değil tüp bebek ünitesinde çalışan herkesin ruh hali önemlidir. Sonuçta bu hastaya yansır.''


  Opr. Dr. Bozkurt her 100 evli çiftten 15'inin çocuk sahibi olmakta güçlük çektiğini de sözlerine ekledi. Bunlardan yarısının durumunun er geç tüp bebek uygulaması gerektirdiğini ifade eden Dr. Bozkurt erkek ve kadın faktöründen kaynaklı sorun oranının da aşağı yukarı aynı olduğunu vurguladı.


  Bu arada tüp bebek uygulamasında yaş faktörünün de başarı oranını etkilediği belirtildi. Uzmanlara göre yirmili yaşlarda yüzde 50'nin üzerinde olan gebe kalma oranı 35 yaştan sonra yüzde 30'lara düşüyor. Bu oran kadının yumurtalık veriminin az olması halinde giderek aşağılara inebiliyor.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkiye’de 65 Tüp Bebek Merkezi Var

  Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı 20’si kamu 65 tüp bebek merkezi faaliyet gösteriyor. Bu merkezlerin 26’sı İstanbul 15’i Ankara’da.


  Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bakanlıkça hazırlanan “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle üremeye yardımcı tedavi merkezlerinin çalışma yapabilmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan izin almasının hükme bağlandığı anımsatıldı.


  Türkiye’de Eylül 2005 itibariyle Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almış 20’si kamuya ait 65 tüp bebek merkezinin faaliyet gösterdiği belirtilen açıklamada bu merkezlerin 26’sının İstanbul’da 15’inin Ankara’da 6’sının İzmir’de 4’ünün Adana 3’ünün Antalya’da bulunduğu kaydedildi. Açıklamada Bursa Kayseri Konya illerinde 2’şer Denizli Sakarya Samsun Eskişehir Kocaeli illerinde de 1’er tüp merkezinin faaliyet sürdürdüğü bildirildi.


  Bakanlık girişimiyle normal yollardan çocuk sahibi olamayan ailelerin yaptıracakları tüp bebek tedavisinin “zorunlu sağlık harcaması” sayılmasına ilişkin bir maddenin “Bütçe Uygulama Talimatı”na eklendiği de anımsatılan açıklamada şu anda Emekli Sandığı Bağ-Kur ve Yeşil Kartlı vatandaşlara tüp bebek tedavisinde devlet desteği sağlandığı bildirildi.


  SSK’lı vatandaşların ise kapsam dışında yer aldığı belirtilen açıklamada bunun SSK Kurumu’nun tasarrufundaki bir konu olduğu belirtildi.


  Açıklamada tıbbi yönden bebek sahibi olamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu alan çiftlerin istedikleri merkezde tüp bebek tedavisine başladıkları kaydedildi. Açıklamada adı geçen sosyal güvenlik kuruluşlarının bu çiftlerin 3 denemeye kadar olan masraflarını ödediği ve 3 denemenin sonunda bebek olmuyorsa devletin çiftin daha sonraki harcamalarını karşılamadığı ifade edildi.


  UZMANLAR UYARIYOR

  Konuyla ilgili bilgi veren Türk Jinekoloji Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve DoğumAnabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş da vatandaşları doğru tüp bebek merkezi seçme konusunda uyardı. Tıraş tüp bebek merkezi seçiminde yapılan yanlışlıkların önemli riskleri de beraberinde getirdiğine işaret ederek doğru tüp bebek merkezinin aileyi tek ve sağlıklı bebek ile evine uğurlaması gerektiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Tıraş tedavi masrafı boşa gitmesin veya zaman kaybı olmasın diye bebek bekleyen ailelerin birden fazla aşılama veya embriyo transferlerinde ısrar etmeleri hekimin de buna uymasının doğru bir davranış olmadığını kaydetti. Tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çoğul gebeliklerin ciddi riskler taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Tıraş birden fazla sayıda bebeğe gebe kalmanın anne ve çocuğun yaşamı için ciddi riskler oluşturduğunu kaydetti. Tıraş Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği”nde yapılan değişikliklerle tüp bebek merkezlerinde 3’ten fazla embriyo transfer edilmemesinin esas olduğunadikkat çekerek bu yönetmeliğin çoğul gebeliklerin en aza indirilmesi açısından önemli yararlar içerdiğini kaydetti.


  Tüp bebek tedavisinden SSK’lı vatandaşların da ücretsiz yararlanması gerektiğini kaydeden Tıraş SSK’lılar için de düzenleme yapma çalışmasının sürdüğünü konuyla ilgili dernek olarak kendilerinden görüş istendiğini bildirdi

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tüp bebekte psikolojik durum gebelik şansını etkiliyor

  Dünyada laboratuvar ortamında döllenen ilk bebeğin Louisa Brown’ın doğumundan bu yana geçen 25 yılda yardımcı üreme tekniklerinde büyük mesafeler alındı. Ancak uzmanlar teknik boyutun yanında çok önemli bir faktöre işaret ederken hastanın psikolojik durumunun gebelik başarısı üzerindeki etkisine dikkat çekti.

  Ege Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Opr. Dr. Kaan Bozkurt Türkiye’de tüp bebekle gebelik oranının Avrupa standartlarının üzerinde olduğunu bu konuda oldukça mesafe alındığını söyledi.


  “Avrupa’da tüp bebekle gebelik ortalaması yüzde 30 civarında. Biz bu oranların üzerindeyiz” diyen Dr. Bozkurt şöyle devam etti: “Bunun nedenlerinin başında titizlik geliyor. Çünkü bunu bir zincir olarak düşünürseniz tedavi en zayıf halkada koptuğunda başarı şansınızı çok düşürürsünüz. Bir yanını iyi diğer yanını eksik yapma şansınız yok. Her halka sağlam olmalıdır. Teknoloji olacak bunu değerlendirmesini bilen ekip olacak bir de bu işi yapanlar iyi motive olacak. İşte tam burada ekibin ve hastanın psikolojik durumları çok önemli.”


  Tüp bebek için bir sağlık kuruluşuna başvuran hastanın bu aşamaya kadar olan sürede madden ve manen yorgun olabileceğini ve çeşitli endişeleri taşıyabileceğini belirten Dr. Bozkurt ilk adımda bu duygunun kırılması gerektiğini söyledi.


  Öncelikle çiftin öyküsünün alınması muayenesinin yapılması ve daha önce uygulanan tetkiklerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Kaan Bozkurt tıbbi son değerlendirmenin mutlaka hastayla paylaşılmasının önemini vurguladı. Dr. Bozkurt şöyle devam etti: “Bizdeki en önemli eksikliklerden biri hastanın bilgilendirilmemesidir. Önce hastanın psikolojik olarak rahatlaması ve güven duygusunu hissetmesi gereklidir. Bunun için ciddi bir zaman ayrılması ve ayrıntılı görüşmeler yapılması gereklidir. Eğer uygulamaya güven duygusunu oluşturmadan başlarsanız gebelik şansını azaltırsınız. Güven herşeyin başıdır. Sonrası zaten tekniktir. Sadece hastanın değil tüp bebek ünitesinde çalışan herkesin ruh hali önemlidir. Sonuçta bu hastaya yansır.”


  Opr. Dr. Bozkurt her 100 evli çiftten 15’inin çocuk sahibi olmakta güçlük çektiğini de bildirdi. Bunlardan yarısının durumunun er geç tüp bebek uygulaması gerektirdiğini ifade eden Dr. Bozkurt erkek ve kadın faktöründen kaynaklı sorun oranının da aşağı yukarı aynı olduğunu vurguladı.


  Bu arada tüp bebek uygulamasında yaş faktörünün de başarı oranını etkilediği bildirildi. Uzmanlara göre yirmili yaşlarda yüzde 50’nin üzerinde olan gebe kalma oranı 35 yaştan sonra yüzde 30’lara düşüyor. Bu oran kadının yumurtalık veriminin az olması halinde giderek aşağılara inebiliyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş