Avrupalılar kısırlık tedavisi için başvuran kadınlarda özellikle aradıkları nokta sigara kullanmamaları ve şişman olmamaları bunun için anketler bile açan uzmanların bu tür kadınların alışkanlıkların vazgeçmeden kendilerine kesinlikle başvurmalarını istemiyor...

Konuyla ilgili detaylı bilgilere gelince;

Avrupalı kısırlık uzmanlarının yüzde 40′ı sigara içenlere ve şişmanlara tüp bebek tedavisi uygulanmamasını istiyor. BBC’nin haberine göre kısırlık uzmanları arasında yapılan ankete katılanların yüzde 29′u ise tüp bebek yöntemini herkesin deneyebilmesini savunuyor. Anket ilk tüp bebek olan Manchesterlı Louise Brown’un 30. yıldönümü.
Sigara ve aşırı kiloların kısırlık şansını artırdığına dikkat çeken doktorlar tedavi olmak isteyen kadınların önce alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini söylüyor.

Londra’daki Kings College’da çalışan ünlü kısırlık uzmanı Profesör Peter Braude en büyük sorunu şişman kadınlarla yaşadıklarını söyledi.

Profesör Braude “Kilonun hamilelik şansını ciddi şekilde etkilediği konusunda kanıtlar var. Bu hem aşırı şişman hem de aşırı zayıf olanlar için geçerli” diye konuştu.

Fakat Profesör Braude’a göre sigara içmenin etkileri konusunda aynı derecede sağlam çalışmalar yok; yalnızca kadınlarda yumurta üretimini etkileyebileceğini gösteren araştırmalar var.

Kısırlık uzmanları şimdilik kimseyi sigara içtiği ya da kilolu olduğu için geri çevirmediklerini sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye teşvik ettiklerini vurguluyor.

“Kriter olmamalı”
Hastaları temsil eden Kısırlık Ağı İngiltere örgütünden Clare Brown ise kendilerinin de sağlıklı yaşam önerisinde bulunduğunu ancak bu tür kriterlerin hastaları reddetmek için kullanılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Ankete katılan doktorların yarıdan fazlası yeni tüp bebek yöntemlerinin yeterince testlere tabi tutulmadan halka sunulmasından rahatsız olduklarını da belirtti.

Bu alanda uygulanmaya başlanan son önlemler arasında embriyolarda anormallik taraması yapan PGS yöntemi var.

PGS hakkında geçen yıl yayımlanan bir raporda bu yöntemin kısırlık tedavisinde hamile kalma şansını azalttığı belirtilmişti.

Avrupalı kısırlık uzmanları arasında yapılan ankette ayrıca doktorların üçte ikisi önümüzdeki 30 yılda tüp bebek talebinin artacağı tahmininde bulundu.

Bunun sebeplerinden biri sudaki hormonlar gibi faktörler yüzünden erkeklerde kısırlık oranının artması.

Ancak başlıca sebep hala insanların daha geç yaşlarda çocuk sahibi olması.

alıntıdır