30 yılda 6 milyon tüp bebek dünyaya geldi.Yardımcı üreme tekniği yöntemlerinden tüp bebek tedavisinin dünyada 30 Türkiye'de ise 20 yıldır uygulandığı belirtilerek bugüne kadar 6 milyonun üzerinde bebeğin tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldiği ifade edildi.
Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan Türkiye'de yılda 40 bin dolayında tüp bebek uygulamasının Sağlık Bakanlığınca sertifikalandırılmış 105 tüp bebek merkezinde yapıldığını ifade ederek tüp bebek tedavilerinin kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmanın yanı sıra çoğul gebelik riskini de artırdığını vurguladı. Çoğul gebeliklerin devlete önemli ekonomik sosyal ve psikolojik yük getirdiğini dile getiren Gürgan "Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde ikiz gebelikler yüzde 30'un üzerinde üçüz gebelikler ise yüzde 10 dolaylarında çıkabilmektedir" dedi.

ÖZEL BAKIM UYGULAMASI


Gürgan "tüp bebek yöntemi dünyada 30 Türkiye'de ise 20 yıldır uygulanmaktadır ve bugüne kadar 6 milyonun üzerinde bebeğin tüp bebek yöntemi ile dünyaya geldiğini" belirterek çoğul gebeliklerin bakımı takibi ve doğumunun özel ilgi gerektirdiğine dikkati çekti. Bebeklerin doğum zamanı kilosu gibi faktörlere bağlı olarak sağlıklı yaşatılabilmesi için günleri bazen de haftaları gerektiren özel bakım uygulamasına ihtiyaç duyulabildiğini ifade eden Gürgan gebelerde çoğul gebeliklere bağlı erken doğumlar ve prematüreliğin bebeklerin hayatını tehlikeye sokabildiğini söyledi. Gürgan bebek kayıplarının yanı sıra yaşayan ve yaşatılabilen bebeklerde yaşın ilerlemesiyle farklı sağlık problemlerinin de görülebileceğini anlatarak zeka gerilikleri görme ve gelişme sorunları ile karşılaşılabilindiğini kaydetti.Prof.Dr.Gürgan çoğul gebeliklere bağlı bebek ölümlerinin önlenebilmesi veya azaltılabilmesi amacıyla uluslararası platformlarda ilgili tarafların katılımları ile çeşitli stratejilerin geliştirildiğini belirterek "özellikle Belçika ve İskandinav ülkelerindeki uygulamalar çoğul gebelik oranlarında tekniklerin başarı yüzdesinde önemli azalma yapmaksızın çoğul gebelik sayılarında yarıdan fazla düşüş sağlamıştır" diye konuştu.

ORTAK BİR AMAÇ


Bu başarıda konuyla ilgili merkezlerin doğum ve çocuk hekimlerinin üniversitelerin hizmet hastanelerinin ve devlet politikalarının ortak bir amaç doğrultusunda birleştirilmesinin önemli katkısı olduğu görüşünü savunan Gürgan "European Society of Human Reproduction (ESHRE) isimli Avrupa'nın konuyla ilgili en kuvvetli derneğinin oluşturduğu bilimsel stratejilerin başarıdaki katkısı büyüktür" dedi. Gürgan Türkiye'de de çoğul gebeliklerin önlenmesi amacıyla "Ulusal Çoğul Gebelikler Önleme Stratejisi" oluşturulabilmesi için geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt'la bir araya geldiklerini söyledi. Görüşmede Sağlık Bakanlığının bu konuda attığı adımları yakından izlediklerini ve desteklediklerini vurguladıklarını belirten Gürgan görüşmede sistemin uygulanabilmesi için konuyla ilgili uluslararası ve ulusal bilim adamları tüp bebek merkezleri üniversiteler ve ilgili derneklerin temsilcilerinin Sağlık Bakanlığının çağrısı ve koordinasyonu ile acil toplanarak uzun süreli bir "Ulusal Çoğul Gebelikler Önleme Stratejisi" oluşturulması gerektiğini belirttiklerini söyledi.

Kaynak : Günboyu Gazetesi