Tüp Bebek
İlk kez Temmuz 1978 yılında tüp bebek yöntemiyle sağlıklı bir kız bebek dünyaya gelmiştir. Tıp ve bio-teknolojide meydana gelen yenilikler tüp bebek tedavilerine de kısa sürede yansımış* özellikle 1990'lardan sonra geliştirilen yeni tedavi yöntemleri pek çok çocuksuz çifte umut ışığı olmuştur. Günümüzde* her yil binlerce çift bu yöntemlerle çocuk sahibi olmaktadır.


Tüp bebek tedavileri için tıp dilinde vücut dışında döllenme anlamına gelen in vitro fertilizasyon (IVF) kullanılmaktadır. Geniş anlamda tüpbebek yöntemi* kadından toplanan yumurtaların vücut dışında (laboratuar ortamında) eşinin spermleriyle döllendirilmesi ve oluşan embriyoların 2 ile 5 gün sonra tekrar kadın rahmine yerleştirilmesidir.


Tüpbebek uygulamaları veya üremeye yardımcı teknikler (ART) :

Assisted Reproductive Techniques veya kısaca ART olarak isimledirilen bu yöntemlerin başlıcaları şunlardır :

  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ve Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]IVF uygulanacak kadınlara yumurtalıklarında çok sayıda yumurtanın gelişmesi ve büyümesi için ilaçlar kullandırılmaktadır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] yumurtalıklardaki foliküllerin içinde gelişmektedir.


Foliküller belli bir büyüklüğe ulaştıklarında yumurtalar vücut dışına alınmaktadır.


Laboratuar ortamında yumurtalar ve sperm biraraya getirilir
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] / Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Oluşan embriyolar inkübatör denilen özel cihazların içine yerleştirilir. Kültür mediaların içindeki özel sıvılar* embriyoların beslenmesi ve büyümesi için gerekli maddeleri içermektedir. İnkübatörün iç ortamı embriyoların normal bölünme ve büyümesi için gerekli olan ısı* nem ve gaz konsantrasyonlarını belli bir seviyede tutan çok hassas bir cihazdır. İnkübatör içinde yüksek oranda saflaştırılmış ve filtre edilmiş hava bulunmaktadır.


Embriyolar* belli bir süre (2-5 gün) laboratuar ortamında tutulduktan sonra inkübatörden çıkartılarak anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Bu aşamadan sonra embriyolar doğuma kadar geçecek süreyi anne rahminde geçirmektedir. Dolayısıyla normalde anne rahmine yerleşmeden önce tüplerde yaklaşık 3-5 gün geçiren embriyo* IVF uygulamasında bu süreyi laboratuarda geçirmektedir. Burada kadının tüpleri tamamen by-pass edildiği için tüpleri olmayan veya tıkalı olan bir kadın bu şekilde bebek sahibi olabilmektedir.


Tüp bebek uygulaması şematik olarak gösterilmektedir.