Jinekolog Opr. Dr. Kağan Kocatepe; "Korunmasız bir ilişkide gebelik oluşma olasılığı her ay başına yaklaşık %25'tir. Bu rakamın bu kadar düşük göründüğüne bakılmamalıdır. Zira bir senelik korunmasız bir ilişkide bu olasılık %85'e çıkar."
Etkili bir doğum kontrolü kullanmaya karar verme aşamasında özellikle kadının kafasını karıştıran en önemli konu kullanılması düşünülen yöntemin riskleridir. Korunma yöntemlerinin var olan ve "var olduğu sanılan" riskleri plansız bir gebeliğin sonlandırılmasının risklerine göre (günümüzde kullanılan tahliye yöntemleriyle her ne kadar bu riskler azalmış olsa da) çok daha düşüktür.

Bilmeniz gereken en önemli husus hiç bir yöntemin %100 koruyucu olmadığıdır. Kadın organizması gebe kalmak için mükemmel bir mekanizmayla donatılmıştır ve bunu engellemek için yapılan her girişimin başarısız olma riski her zaman vardır.

Korunma yöntemlerinin başarısızlık oranları Pearl Index adı verilen bir birimle ifade edilir. Pearl Index bir kadın yılını yani bir kadının 12 aylık adet döngüsünü ifade eder.

Doğum kontrol yöntemlerinin başarısızlık oranları

* Hiç bir yöntem kullanmamak: (%) 85.0
* Doğum kontrol hapları : (%) 0.03-0.22
* Depo-preparatlar ("aylık üç aylık iğneler") : (%) 0.03-1.2
* Norplant derialtı implant sistemi: (%) 0.05
* Sterilizasyon
kadında tüplerin bağlanması: (%) 0.05
erkekte kanalların bağlanması: (%) 0.1
* Mini haplar (günlük kullanılan yalnız progesteron içeren haplar) : (%) 0.4-4.3
* Bakır içerikli spiral : (%) 0.1 (hormon içerikli spirallerin başarısızlık oranları bakırlı olanlara göre daha düşüktür)
* Diyafram+spermisit: (%) 2-25
* Prezervatif+spermisit (sperm öldürücü): (%) 7-14
* Kadın prezervatifi: (%) 5-21
* Yalnız spermisit krem jel: (%) 5-42
* Dışa boşalma : (%) 10-38
* Takvim yöntemi: (%) 14-35
* İlişki sonrası vajinanın yıkanması: (%) 21-41 - bu yöntemi bir korunma yöntemi olarak görmemek gerekir...


Görüldüğü gibi koruyuculuk oranı en yüksek yöntem doğum kontrol hapı en düşük yöntem ise halk arasında en sık uygulanan dışa boşalma ve takvim yöntemidir.

Yukarıdaki tabloda yer alan yöntemlerin başarısızlık oranlarının bazılarında alt ve üst sınır olmak üzere iki ayrı rakam olduğunu görüyorsunuz. Bu yöntemler başarısızlık oranları kullanıcıya bağımlı yöntemlerdir. Usulüne uygun kullanımda (hap kullanımının düzenli olarak devam ettirilmesi iğne zamanlarının aşılmaması prezervatifin usulüne uygun kullanılması gibi) başarısızlık oranı alt sınıra yakın yer alacaktır.