Yeni nesil anne ve babalar artık genellikle planlı hamileliklerle çocuk sahibi olmayı tercih ediyorlar. Çiftin çocuk sahibi olmak üzere verdiği bu kararın ardından baba adayları da tıpkı anne adayları gibi aileye yeni katılacak bireye hazırlanıyor ve hamileliğin başından itibaren eşleri her ihtiyaç duyduğunda destek veriyorlar. Böylelikle hayata dair krizler sadece kadının çözmek durumunda kaldığı sorunlar olmaktan çıkıyor. Ev işlerini evin bakımını ve sorumluluğunu o dönem için daha fazla üstlenmek olası krizleri engellemek için önemli desteklerden sadece bazıları... Üstelik artık babalar doğumhanenin kapısında volta atmayı tercih etmiyor; bizzat doğuma girerek mucize ana tanıklık da ediyorlar. Tabii doğum öncesinde de eşleri ile birlikte ana-baba okullarındaki eğitimlere ve hamile eğitim merkezlerindeki nefes egzersizlerine katılan babaların sayısı da her geçen gün artıyor. Bitmedi! Günümüzde parklarda yollarda alışveriş merkezlerinde bebeği kucağında babalara daha sık rastlıyoruz. Sonuçta ne sevindirici ki bütün bu paylaşımlar hamileliği ve doğumu sadece annenin yaşadığı zorlu bir süreç olmaktan çıkartıp çiftlerin ortaklaşa harmanladığı çok özel bir döneme dönüştürüyor.

MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ
Tabii işler ve eşler (babalar) her zaman böyle gitmiyor! Yeni anne; hamilelik doğum ve doğum sonrası dönemde ihtiyaç duyduğu ilgi ve desteği göremediğinde madalyonun öteki yüzü yani doğum sonrası depresyon riski artıyor. Zaten bebeğiniz kucağınızda hastaneden evinize geldikten sonra babalar işine yakın çevre de evlerine dönüyor. Yeni anne ise kucağında bebeğiyle ve inişli çıkışlı duygu durumuyla baş etmek zorunda kalıyor. Sonuçta da doğum sonrası kadınların yaklaşık yüzde 80’i doğum sonrası endişesi (baby blues) denen durumu yaşıyor. Genelde doğumdan 3-5 gün sonra görülen duygusal değişiklikler hormonal değişimlerle de açıklanıyor. Ve uykusuzluk ağlama nöbetleri sıkıntı mutsuzluk çabuk sinirlenme ve dikkat dağınıklığı şeklinde kendini belli ediyor. Eğer bu belirtiler 2 haftadan uzun devam ederse siz de doğum sonrası depresyon ile karşı karşıya olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada babanın sabır ve anlayışla depresyondaki anneye destek vermesi gerekiyor. Nasıl mı?

BABADAN ANNEYE DESTEK
• Anne ile kaygıları ve korkuları üzerine konuşun. Duygularını ifade etmesi için onu teşvik edin.
• Kendisine zaman ayırması ve sosyalleşmesi için yardımcı olun.
• İş bölümü yapın ağır işleri planlayın.
• Yaptığı eleştirileri kişisel algılamayın.
• Annenin olumsuz davranışlarının içinde bulunduğu duruma özgü olduğunu bilerek davranın. Öfkenizi onun kişiliğine yöneltmeyin. Unutmayın ki o da elinden geleni yapmakta…
• Annenin psikolojik destek almasını sağlayın. Kendiniz de depresif duygular yaşıyorsanız çevrenizle ya da bir uzmanla duygularınızı paylaşın.

DEPRESYON ŞAKAYA GELMEZ!
Doğum sonrası depresyon bebeğin doğumuyla başlayıp birkaç aya kadar sürebilen bir durum ve doğum yapan kadınların yüzde 10-20’sinde görülüyor. Önceden depresyon geçirmiş psikososyal stres veya adet öncesi sıkıntılar yaşayan kadınlar risk grubunda. Eğer önceden geçirilmiş depresyon hikayesi söz konusu ise doğum sonrası depresyon ihtimali artıyor. Bu durumda geçici bir süre antidepresif tedavi gerekiyor. Eğer bu depresyon hali 2 haftadan uzun sürerse doktora danışılması şart.

Öte yandan doğum sonrası (loğusalık) psikozu ise doğumdan sonra başlayan ve nadir olmasına rağmen ağır bir tablo. Halisünasyonlar garip sesler ve düşünce bozuklukları ile birlikte seyrediyor. Uykusuzluk depresyon ve ajitasyon gibi belirtileri var. Bu durumda babanın aile yakınlarının ve arkadaşların anneye vereceği destek daha da önemli hale geliyor.