“Sheehan Sendromu” kadınlarda doğum sonrasında yaşanan aşırı kan kaybı ve bunun sonucunda hipofiz bezine giden kanın azalması sonucunda ortaya çıkar. Hipofiz bezi iç salgı bezlerinin normal çalışmasını düzenleyen ve büyüme hormonu salgılayan önemli bir bezdir. İnsanın fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için hipofiz bezinin düzenli olarak çalışması gerekir.

Kadınlarda özellikle doğum sırasında meydana gelen aşırı kan kaybından dolayı yorgunluk halsizlik gibi belirtiler görülebilir ancak bu belirtilerin uzun süre devam etmesi halinde “Sheehan Sendromu”ndan şüphelenilebilir. Sendrom kadınlarda doğum sırasında yaşanan aşırı kan kaybı ve bunun sonucunda hipofiz bezine giden kanın azalması sonucu ortaya çıkar. Hipofiz bezine giden kanın azalması sonucunda hipofiz bezinde doku kaybı oluşur bu da bezin az çalışmasına ve hormon yetersizliklerine neden olur. Hipofiz bezinin az çalışması sonucunda birçok iç salgı bezinde yeterli hormon üretilemez. Ayrıca büyüme hormonu eksikliği de oluşur.


TEŞHİS VE TEDAVİ
Sonuçta yorgunluk depresyon adet görememe uyku problemleri cinsel isteksizlik gibi belirtiler görülebilir. Doğum sonrasında kadınlar genellikle bu sendromun belirtileri olan yorgunluk adet kanamalarının yeniden başlamamasını doğum sonrası belirtiler olarak görüp doktora başvurmuyor. Oysa doğum sonrasında Sendrom belirtileri görülen kadınların bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanına başvurması gerekir. Böylece yapılan tetkikler sonucunda hipofiz bezinin ne oranda zarar gördüğü ve buna bağlı olarak hormon dengesinin ne oranda bozulduğu tespit edilebilir.

“Sheehan Sendromu” tespit edilen hastalara hipofiz bezinin salgılamadığı hormonlar dışarıdan ilaç yoluyla verilir ve bu şekilde şikayetler ortadan kaldırılabilir