Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Düşük Yapmak ve Bebeği Kaybetmek ile İlgili Bilinmeyenler

  Düşük kabusunu erkek bebek bekleyenler daha sık yaşıyor. Prof. Dr. Teksen Çamlıbel ilk düşükten sonra hemen çiftlerin önlem almasını ve üç ay önceden gebeliğe hazırlanmaya başlamalarını öneriyor..

  Jinemed Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Teksen Çamlıbel düşükle ilgili soruları yanıtladı:

  * Bu kadar teknolojik gelişmeye karşın kadınlar neden hâlâ düşük yapıyor?
  Bugün tıp dünyasının düşüklere dair bilmediği daha pek çok şey var. Bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında çok daha fazla. Rahimde birtakım sorunlar olabiliyor onları hâlâ çözemedik ailesel kökenli hastalıklar olabiliyor annesi düşük yapan kadınların düşük yapma olasılığı çok daha fazladır. Bunların hepsi düşüklere yol açıyor. Erkek bebeklerin düşük olma riski daha yüksektir. Tabiat bir şekilde kadını tercih ediyor.

  İLK DÜŞÜK SİNYALDİR
  * Bir kadın kaç kez düşük yaparsa tekrarlayan düşük olarak kabul edilir?
  Aslında iki kez düşük yapan bir kadın tekrarlayan düşük yapıyor demektir. Benim şöyle bir amacım var bir tek kez bile düşürmüş olsa ciddiye alınmasını istiyorum. İnsanlara artık tekrar tekrar düşük yapmak ağır geliyor. Düşük polikliniği kurduk bu sorunu yaşayan kadınları ilk düşükten itibaren orada detaylı olarak inceliyoruz.

  * Tekrarlayan düşüklerin ne kadarı kadın ne kadarı erkek nedeniyle oluyor?
  Büyük çoğunluğu kadın nedeniyle olur çünkü rahimden kaynaklanın bir sürü neden var. Bazen kadınla erkek arasında genetik bir uyum oluyor bağışıklık sistemi sorunu doğuyor. O zaman aşı verilerek erkeğe karşı kadında uyumsuzluk yaratılıyor... Bazen de erkekte kromozom bozukluğu düşük yapabiliyor.

  * Tekrarlayan düşüklere yol açan en basit neden nedir?
  En sık neden kromozom anemisi. Anne babadan bağımsız yanlış üretim olmasıdır. Doğarsa hayatla bağdaşmayacak kadar ağır anomalilerin nedenidir. İlk üç ay düşüklerinin yüzde 70'inde neden budur. Yani bu bebekler düşmeseler sakat olarak dünyaya gelecek olan anomalilere sahipler. Mongol ya da turner sendromlu ya da çok ağır sakat olarak dünyaya gelebilecek bebekler.

  40 YAŞINDA ÇOK ZOR
  * Yaşı ilerleyen kadınlarda düşük riski artıyor mu?
  Yirmili yaşlarda düşük riski çok azdır otuzdan sonra belirgin bir şekilde artış gösterir ve 40 yaşından sonra büyük ölçüde artar. Bünye yaşlandıkça kromozom bozuklukları artıyor. Çünkü bir hücre bölünürken kromozomun da sağlam olarak bölünmesi lazım ama yaşlandıkça bunu çok beceremiyor.

  * Düşüklerin ne kadarı tedavi ile önlenebilir?
  Düşüklerin sebebine bağlı. Düşük polikliniğine gelenler içinde detaylı araştırma yapılanların yüzde 70'inde başarılıyız.

  * Her düşükten sonra tedavi daha mı zorlaşıyor?
  Evet düşük kadını biyolojik ve psikolojik olarak zorladığı için daha sonra gebelik riske giriyor. O nedenle eskiden arka arkaya yapılan üç düşükten sonra tekrarlayan düşük kabul edilip tedaviye alınan kadınlar artık iki kez üst üste düşük yaptığında hemen riskli sınıfına sokuluyor. İşi ciddiye almak şart.

  * Düşükten sonra inceleme yapmak aileler için çok maliyetli değil mi?
  En pahalı bin binbeş yüz liralık tetkik gerekir. İlk düşükten sonra yapılacak tetkikler daha azdır. Kromozomlara bakılabilir. İkinci ve üçüncü de inceleme maliyeti giderek artar. Adet düzensizlikleri olan kadınlarda düşük riski fazladır. Onların tedavi edilmesi gerekir kan pıhtılaşmasına bakılmalıdır. Bazen rahmin içine dürbünle bakmak gerekiyor galiba en maliyetli uygulama da budur çünkü küçük bir operasyondur.

  ÜÇ AY SONRA DENEYİN
  * Düşükler sizi de bir doktor olarak korkutur mu?
  Doktor olarak bizler için de zordur bazen gece yarıları büyük kanamalarla hastaneye gelirler. Ölüm korkusu yaşarlar bunlara tanık olmak çok zor. 4 Düşükten ne kadar sonra çiftler tekrar hamileliği denemeli? Eğer özel bir durum yoksa üç ay beklemek yeterlidir. Rahim kendini toparlar. Kendilerini yaşadıkları olaya hapsetmemeliler.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Düşükten nasıl korunulur?
  Düşük önemli bir hastalıktır çünkü günümüz kadının da kısırlık giderek artıyor. Düşükten korunmak için öncelikle hamile kalmadan üç ay önce doktora gitmeleri gerekir. Kontrollü hamilelik çok daha sağlıklıdır doktor eşin ve anne adayının hamileliğe sağlıklı bir şekilde geçişini sağlar. Uygun beslenme programı ve folik asit düşük riskini azaltır.


  Kadınlar yaşadıkları düşük kabusunu anlattı
  Hamilelik haberini alan her üç kadından biri düşük yaşıyor. Bu kabusu yaşayan kadınların sayısı o kadar çok ki... Kendi içinize attığınız bu sorunu sizlerle aynı sorunu yaşayan kişilerle paylaşın. Sabah.com.tr sitesinde açtığımız dosyaya pek çok okurumuz yaşadıklarını paylaşmış. İşte onlardan birkaçı:

  Artık bir oğlum var
  2008 Ocak ayında büyük bir sevinçle hamile kaldığımı öğrendim. O kadar sevinmiştim ki isteyerek ve planlanan bir hamilelikti ama hamileliğimin altıncı haftasında sabah yaşadığım ani bir kasık ağrısı ve kanamayla hemen doktora gitmek zorunda kaldım. Doktor bebeğin gelişemediğini ve her an düşük yapabileceğimi ifade etti. Hemen dinlenmemi söyledi ve bir ilaç yazdı ama ne yazık ki ertesi gün tekrar kontrol amaçlı gittiğimde çok geç kalındığını düşük tehlikesi olduğunu bebeği alması gerektiğini söyledi. İnanılmaz bir acıydı ilk annelik sevincim kabus olmuştu. Tekrar hamile kalmak beni korkuttu ama 7 ay sonra hamile olduğumu öğrendiğimde o kadar temkinli hareket ediyordum ki anlatamam. Her şey beni korkuttu ama şimdi çok mutluyum çünkü bebeğimi sağlıklı bir şekilde doğurdum. Şimdi 6 aylık çok tatlı bir oğlum var. Ceyda Y.

  Cesaretinizi kırmayın
  2005 yılında suyum kalmadığı için 17 haftalık hamileyken bebeğimi kaybettim. Daha sonra epilepsi nöbetleri geçirdim ve nörolojide tedavim halen devam ediyor. Fakat şu an 32 haftalık hamileyim. İnşallah Allah'ın izniyle sağlıklı bir bebek dünyaya gelecek. Şimdilik bir problem yok. Herkesin her zorluğa rağmen çocuk sahibi olmasını dilerim. Ben ölümlerden döndüm ama cesaretimi toplayıp tekrar hamile kaldım. Siz de cesaretinizi kırmayın. Makbule Y.

  Dört düşük yaptım
  Toplam 4 düşük yaptım. Rahim yapımın bozuk olduğu söylendi operasyon geçirdim ardından bir düşük daha yaptım. Şu an genetik raporu bekliyorum. Bu acıyı yaşayan herkese acil şifalar ve sağlıklı bebekler dilerim. Pınar B.

  Sıfır beden oldum anne olamadım
  Güzellik uğruna sıfır bedene düşme çabalarım sonuç verdi ama gene de mutlu olamadım çünkü doktorum bu kiloda hamile kalmamam gerektiğini söylüyordu. Ama ben onu dinlemeyip yine de anne olmak istedim ve bünyem kaldırmadı küçücük yavrumu. Düşük yaptım belki de bundan sonra hiç anne olamayacağım... Mine Beyaztaş

  Hamilelikten korkuttu beni
  İki ay önce düşük yaptım. Çok kötü bir şey Allah kimseye göstermesin... Şu an bir daha aynı şeyleri yaşarım diye hamile kalmaya çok korkuyorum. Esra Parlak

  Yılmayın ben anne oldum
  Hamile kaldığımdaki sevincim kabusa dönüşmüştü kanamalar başlayınca... Çevremdeki anne adayları rahatça hareket ederken ben yatağa mahkum olmuştum. O durumda beklemek çok zor. Gün saydım dua ettim dokuz ayın sonunda bebeğimi kucağıma almayı Rabbim nasip etti. Allah herkese anne baba olmanın güzelliğini yaşatsın. Hayallerin yıkılması inanın çok zor. Hatici Gürsoy Güden

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  üşük yapan her kadın yas sürecine girer
  Düşük yapmak her anne adayını yasa sokuyor. Prof. Dr. Sedat Özkan; sadece bir aylık hamileyken düşük yapan anne adaylarının bile bebeklerinin ardından yoğun bir ölüm travması yaşadıklarını ve depresyona girebildiklerini söylüyor..

  Düşük anne olmaya hazırlanan her üç kadından birinin başına geliyor. Her birinin ruhu düşükten darbe alıyor. İstanbul Tıp Fakültesi Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özkan düşük yaşayan kadınların psikolojik sorunlarıyla ilgili soruları yanıtladı.

  * Düşük yapan kadınlar neler hisseder?
  Düşük psikolojik olarak kadınları mutlaka derinden etkiler. Kadının kim olduğu yaşının ne olduğu ilişkisi kişiliği hamilelikle ilgili beklentileri daha önce çocuk sahibi olup olmadığı etkilenme düzeyini değiştirir. Ama her kadın mutlaka bu süreçten etkilenir. Kadın bu gebeliği istememiş olsa bile düşükten sonra etkilenir. Çünkü bu; kadın için bir başarısızlıktır. Özbenliği darbe alır. Kadınlar düşüğü bir ölüm acısı gibi algılar ve yasa girerler. Bu dönem birçok kişi için bir travmadır.

  BAZILARI ACIYI ERTELER!
  * Kadınlar düşükten hemen sonra mı bu acıyı hisseder? Bu travma daha sonra kendilerini en rahat hissettikleri anda ortaya çıkabilir mi?
  Düşükten hemen sonra bu acıyı yaşamıyorlarsa bir süre sonra ortaya çıkar. Belki bir hafta belki birkaç ay sonra bu yas ortaya çıkar. Birkaç gün sürebilir üstü örtülebilir ve ileriki aylara sarkabilir. İlk aşamada insanlar bir şok yaşıyorlar. Ondan sonraki süreçte ise düşünce dünyalarında sorgulama geçirirler. 'Neden bu oldu?' diye düşünürler suçlama sürecine girerler. Doktorlarını eşlerini ya da kendilerini suçlayabilirler. Sonra da kendileriyle ya da etraflarıyla örtülü bir sorgulamaya girerler.

  * Kimler düşükten daha fazla etkileniyor?
  Özellikle hamileliğin ikinci yarısında yaşanan düşük daha zor oluyor. Bebeğin doğumuna ne kadar atıf yapıldıysa ne kadar beklenti yüklendiyse kayıp algısı o kadar fazladır. Hiç çocuğu olmayan ve ilk deneyiminde düşük yapan bir kadın çocuğu olanlara göre çok daha büyük bir ızdırap çeker. Daha çok travma yaşar. Kadının eğer çocukları varsa daha az etkilenir. O hamilelik istenmiyor bile olsa hatta evlilik dışı bile olsa; düşük anne adayında acı yaratır. Anne adayı düşük olduğu zaman bir şekilde psikolojik travma yaşar. Bu bence biyolojik bir travmadır.

  * Bu acı başka acılarla kıyaslanabilir mi?
  Düşük yapan kadın bir trafik kazası geçirmiş gibidir. Beklemediği bir olayla aniden karşılaşır. Halbuki tam da anneliğe hazırlanıyordur. Bu aynen üniversite sınavına çok iyi şekilde hazırlanan ancak sınav sonucunda istediği ve hak ettiğini düşündüğü okula giremeyen çocuğun acısına benzer.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Baba adayları kadın kadar etkilenmez!

  * Düşük erkekleri de kadınlar kadar etkiler mi?
  Daha az olmakla birlikte erkekler de düşükten etkilenirler. Böyle bir durum yaşandığında baba adayı üzülür ama yas yaşamak farklı bir durumdur. Kadın yas ve elem erkek ise üzüntü yaşar.

  * Kürtajla düşüğün zorluk oranı aynı mıdır?
  Kürtaj olayında elem ve birbirini suçlama gibi karmaşık süreçler düşüğe göre çok daha fazladır. Bir düşük durumu yaşandığında baba adayına düşen görev; eşine varlığını hissettirmek sessizce de olsa onun yanında olmak ve ona şefkatini sunmaktır. Eşlerin birbirlerine destek olmaları çok önemlidir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İki haftadan uzun süren üzüntü hastalık yapar
  Uzmanlar hamilelik döneminde anne adaylarının psikolojilerine çok dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Düşük olayı ise çocuksu kadınları ve fazla anaç bir yapısı bulunanları daha derinden etkiliyor...

  * Düşük üzüntüsü ne kadar sürer? Bunun süresi; iki hafta ile iki ay arasında değişir. Böyle durumlardaki kadınlara yaslarını makul şekilde yaşamalarının doğal olduğunu söyleriz. Diğer sevdiklerini ihmal etmemelerini kendilerini suçlamamasını söylemeye çalışırız. Bu olayı bir ölçüde bir kaza olarak görmelerini isteriz. Ayrıca onları hayata bağlayan diğer sevdikleriyle daha çok görüşmelerini öneririz. Bunu yaşayan kadının özellikle annesi ile ilişkisi son derece önemlidir. Annesiyle çatışması azsa bu durumla baş etmesi onun için çok daha kolay olur. Çocuksu kadın tipleri bu durumlarda çok daha fazla zorlanır. Duygusal yönden yetersiz bazı kadınlar vardır. Nörotik kadınlar bu süreci çok daha zor geçirir. Anaç hatta biraz mazoşist kadınlar ise; ebeveyn olmadan yaşayamazlar.

  SEBEBİ PSİKOLOJİK OLABİLİR
  * Tekrarlayan düşüklerden sonra hamile kalan kadınlar 9 ayı diğerlerine göre zor mu geçiriyor?Bu kadınlar bu süreci tetikte geçirir. Cephede gibidirler. Onlara psikolojik destek baştan verilmelidir. Düşük olaylarının kuşkusuz tıbbi sebepleri vardır ancak psikolojik sebeplerin de hamileliğin gidişatında etkili olduğunu eşler ve kadın doğum uzmanları dikkate almalıdır. Sürekli alarm yaşayan bir kadının hormonal profili zorlanacaktır. Bu kadının beyin kimyası sürekli adrenalin salgılanmasından etkilenecektir. Hamilelikte psikolojik bir hastalık yaşanmamalıdır.

  * Düşük riskine karşı bazı kadınların 9 ay boyunca yatması gerekiyor. Bu durum; kadınların psikolojilerini nasıl etkiliyor? Anneler bu dönemde o kadar büyük bir psikolojik mutluluk yaşıyorlar ki; başka hiçbir koşulda katlanamayacakları zahmete bu dönemde katlanabiliyorlar. Başka kimse ve hiçbir şey için gösteremeyecekleri direnci ve sabrı gösteriyorlar. Ancak daha önce düşük yaşamış bir kadın için ikinci kez riskle karşılaşmak hiç de kolay değildir. Bu durumda psikolojik yardım gerekebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş