Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman'a göre doğumu normal gerçekleştirme şansını arttırmak ve stressiz bir doğum yapmak mümkün. Ama bazı şeyleri şansa bırakmamak için yeterince ön hazırlık yapmalısınız!
* Normal doğum yapmayı çeşitli nedenlerden dolayı istemeyebilirsiniz; önemli olan kendinize karşı dürüst olmanız. Ancak normal doğum yapmaya kesin karar verirseniz doktorunuza kararınızı mutlaka söyleyin. Unutmayın bir doğum uzmanı için en zor anlardan biri normal doğuma kararlı anne adayının doğum başladıktan sonra ''Ben vazgeçtim !'' demesidir.


* Normal doğumda başarıyı en çok etkileyen unsur hastaneye gidişin zamanlamasıdır. Henüz doğum başlamadan giderseniz muhtemelen hayal kırıklığıyla eve geri dönersiniz. İkinci kez yine erken başvurursanız bu kez sizi geri göndermekte zorlanıp yatış işlemi yapabilirler. O durumda doğum başlamamış olsa bile hem yakınlarınız hem de siz saat tutmaya başlayacaksınız. Sizin ve yakınlarınızın ''Doğum neden gerçekleşmiyor?'' ''Neden hala bekleniyor aksilik mi var?'' gibi sorular sorup sabırsızlanması gereksiz yere doktorunuzun kendini baskı altında hissetmesine neden olabilir.


* Anadolu'da çoğu kadın doğumhaneye son anda başvurur ve doğumunu kısa zaman içinde gerçekleştirir. Anneleri onlara ''Sancın artsın rahim ağzın iyice açılsın ki doktor sezaryen yapmasın''diye öğütler. Bu da sakıncalı bir durumdur çünkü doğumun bebek açısından en kritik anları evde yaşanmış olur.