Kendinizi ne kadar rahatlatıp kaslarınızı gevşetebilirseniz normal yolla doğumu o kadar kolay yaparsınız. Stressiz doğum için mutlaka denemeye değecek uygulanabilir öneriler var.
Sonunda kasılmalar başladı. Zaman geçtikçe sıklaşıyorlar da... Bu durumda en son ihtiyacınız olacak şey herhalde etrafınızdaki insanların size sakinleşmenizi söylemeleri olur. Doğumun daha kolay gerçekleşebilmesi için kasılmamanız gerektiğini elbette biliyorsunuz. Peki ama nasıl? Kaslarınız gevşek olursa doğumunuz çok uzun sürmez. Dr. Ayşe Duman'dan annenin kendini rahat hissetmesini dolayısıyla doğumunun kolay gerçekleşmesini sağlayacak bilgiler aldık.

Bilgilenin:
Doğum sürecinde sizi nelerin beklediğini bilmeniz çok önemlidir. Çiftler hem doğum atmosferini tanımalı hem de karşılarına çıkabilecek durumları öğrenmeliler. İlk adım eşinizle beraber doğum kursuna katılmak. Ayrıca doğum hakkında bilgi veren kitaplar okuyabilir; yeni anne olan arkadaşlarınızla konuşabilir ve doğum için önerilen ağrı kesici ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Korkularınızla bugünden yüzleşirseniz; doğum sırasında her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde paniğe kapılmazsınız.


Sıcak Ortam Hazırlayın:
Rahat bir ortam sizi sakinleştirir. Bazı hastanelerde size kendinizi evinizdeymiş gibi hissettirecek alternatif doğum odaları oluyor. Doğumunuz standart bir hastane olmasa bile odanızı kişiselleştirmeye çalışın. Evden bir resim götürüp doğum odasına asabilir ya da yanınıza portatif bir müzik seti alabilirsiniz. Birçok kadın hafif müzikler dinlemenin kasılmalarını hafiflettiğini söylüyor.


Doğuma Güvendiğiniz Biriyle Gidin:
Beraberken kendinizi çok rahat hissettiğiniz birinin yanınızda olması mucizeler yaratabilir. Birçok anne adayı kız kardeşinin ya da en yakın arkadaşının doğumda yanında olmasını istiyor. Ayrıca doğuma eşlik eden kişinin çocuk sahibi olması ve yaşadıklarının normal olduğunu söylemesi de anne adayını rahatlatır.


Hareket Edin:
Dik ve aktif durmanız hem düşüncelerinizi kasılmalardan uzaklaştırır hem de bebeğin doğum kanalına daha rahat inmesini sağlar. Doktorunuz izin verirse yoga yapabilir kısa süreli yürüyüşlere çıkabilir ve yavaş danslar edebilirsiniz.