Gebeliğin ikinci yarısındaki kanamanın nedenleri ilk yarısındakinden farklıdır. Hafif kanamaya neden olan sık problemler rahim ağzındaki enfeksiyonlar veya büyümelerdir. Bunlar ilaçlarla tedavi edilebilirler. Aşırı kanama genellikle plasentadaki bir problemdendir. Bu sıradaki en sık iki neden plasenta dekolmanı ve plasenta previadır. Erken doğum da böyle kanamaya neden olabilir. Geç kanama kadının veya bebeğin sağlığına tehdit oluşturabilir. Bir hastanede tedavi veya doğum gerekebilir.Plasenta Dekolmanı: Plasenta rahim duvarına yapışıktır. Doğumdan önce veya doğum sırasında duvardan ayrılabilir. Bu vajinadan kanamaya neden olabilir. Kanama az olsa veya hiç olmasa bile sıklıkla ağrıya neden olur. Plasenta ayrıldığında bebek daha az oksijen alabilir. Bu bir tehlike yaratabilir. Hamile kadınların sadece \%1’nin bu problemi vardır. Genellikle doğumdan önceki 12 haftada oluşur.
Yüksek riski olan kadınlar şunlardan oluşur:
çocuğu olanlar
35 yaşından büyükler
önceden dekolman geçirmiş olanlar
orak hücreli anemisi olanlar
Plasenta dekolmanı aşağıdakilerle ilişkili bulunmuştur:
yüksek tansiyon
karına darbe
kokain kullanım
sigara
Plasenta dekolmanı ciddidir. Kadın ve bebeği riske eder. Acil tedavi gereklidir.
Plasenta previa : Plasenta rahimde aşağı yerleşirse rahim ağzını kapatabilir. Bu çıkışın kısmen veya tamamen tıkanması anlamına gelir. Buna plasenta previa denir. Vajinadan kanamaya neden olabilir. Bu tip kanama çoğunlukla ağrısız olur. Plasenta previa 200 kadından 1’inde oluşur. Aşağıdakilerde daha sıktır:
birden fazla çocuğu olanlar
sezaryen olmuş olanlar
rahim ameliyatı geçirenler
ikiz veya üçüz gebeliği olanlar
Plasenta previa plasenta dekolmanı gibi hızla tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.
Doğum: Kanama gebeliğin geç döneminde doğumun bir bulgusu olabilir. Rahim girişini kapatan bir mukus tıkacı doğum ağrıları başlamadan hemen önce veya başladığında atılır. Buna “nişan” denir. Sık görülür. Tahmini doğum tarihinizden 3 hafta öncesine kadar olursa bir problem yaratmaz. Daha erken olursa erken doğum tehlikesi olabilir. Hemen doktorunuzla bağlantı kurmalısınız. Erken
doğum tehlikesinin diğer bulguları:
akıntı
akıntının tipinde değişiklik (su gibi sümüksü veya kanlı)
akıntının miktarında artış
alt karın veya kasıklarda basınç
bel ağrısı
karın ağrıları ishal ile birlikte veya değil
düzenli kasılmalar veya rahimde sertleşme