Bir bebek sahibi olmayı henüz düşünmüyor olabilirsiniz ama sağlıklı bir hamilelik yaşamak istiyorsanız vücudunuza şimdiden dikkat etmelisiniz.

Bir bebek sahibi olmaktan bahsedilince herkesin fikrinin ne kadar farklı olduğunu görürüz. Kimi 16 yaşında bir bebeğin hayalini kurar kimi adet günü bir gün gecikince panik olur. Pek çoğumuzun aklından geçen "Zamanı gelince hazır olduğumu hissettiğim an bir bebek istiyorum"dur. Düşüncelerimiz ne olursa olsun bir gün gerçekleşmesini istediğimiz bu harika duygu için vücudumuzu hazırlamamız gerekiyor. Bu sadece sağlıklı bir hamilelik için değil doğum sonrasında da sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için gerekli. Ama vücudumuz için neyin daha iyi olduğuna karar vermek zor. Her gün yeni araştırmalar yayınlanıyor. İngiltere'de yapılan son araştırmalar 2015 yılında her üç çiftten birinde kısırlık problemi ile karşılaşılacağını gösteriyor. Yine araştırmalara göre fazla içki ve sigara içmek hamile kalma şansınızı düşürüyor. Amerikan Hastanesi ve ART Kadın Hastalıkları Merkezi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cengiz Alataş "Önemli olan olumsuzluklara üzülüp bunları kendinize dert etmemek. Şunu unutmamalısınız: Kadınlar hiçbir problem yaşamadan bebek sahibi olabilecekleri bir vücuda sahipler. Rahat bir şekilde bebek sahibi olabilmek için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var" diyor.
Şimdi kendinizi hazır hissettiğiniz zaman rahat bir şekilde bebek sahibi olabilmeniz için hangi noktaların önemli olduğuna bakalım:


SİGARA İÇİYOR MUSUNUZ?(LIV TYLER
15 yaşında sigara içmeye başlamış. Vücudunu bebeğe hazırlamak için oğlu Milo'nun doğumundan iki yıl önce sigarayı bırakmış. )


Artık herkesin bildiği bir gerçek var. Hamilelik sırasında sigara içmek pek akıl kârı değil. Ama biliyor musunuz hamile kalabilmek için sigara içmiyor olmak büyük bir artı. Dr. Cengiz Alataş "Sigara içerek yumurtalık rezervinizi azalttığınız bir gerçek. Bu hamile kalma şansınızın azalması demek. En ideali hamile kalmayı denemeden 3 ay önce sigara içiminin bırakılması. Evde bir diğer kişinin de sigara içmesi olumsuz bir faktör. Sigara en bilinen haliyle bebeğin gelişiminin geri kalmasına çok nadiren de 'in utero sudden arrest' dediğimiz bebeğin aniden bilinmeyen bir sebeple kalbinin durması açısından bir risk faktörü" diyor. Günde bir sigara içiyor olsanız bile bu hamile kalma olasılığınızı azaltıyor. En iyisi hamile kalmayı denemeye başlamadan önce sigarayı bırakmak. Böylece hamile miyim değil miyim stresine bir de sigara bırakma stresi eklememiş olursunuz.


STRESLİ MİSİNİZ?

Bugüne kadar pek çok arkadaşınızın tatildeyken hamile kaldığına tanık olmuşsunuzdur. Bunun arkasında yatan sebebi hiç düşündünüz mü? Aklınıza ilk gelen sebep "insanlar tatilde seks yapar" olsa da belki de bundan daha baskın olan başka bir sebep daha var. İnsanlar tatilde stresten uzak sakin ve dingindirler. Dr. Cengiz Alataş "Son araştırmalar gösteriyor ki stres altındaki kadınlar stresi dengelemek için daha fazla mutluluk hormonu oksitosin salgılıyor. Oksitosin'in çok fazla olması uzun vadede doğurganlığı etkiliyor. Hatta stres hormonunun fazla olması periyodları bile etkileyebiliyor" diyor. Stresten kurtulmanın da çeşitli yolları var. Her şeyden önce sizi strese sokan şeyin ne olduğunu bulun. İşinizden mi memnun değilsiniz kazancınız mı sizi mutlu etmiyor patronunuzla mı anlaşamıyorsunuz oturduğunuz yer mi sizi tatmin etmiyor ya da hamile kalamamak korkusu mu sardı tüm benliğinizi? Sebebi bulunca çözüme ulaşmak daha kolay oluyor. Bunun dışında çeşitli tekniklerden de yararlanabilirsiniz. Nefes alma egzersizleri meditasyon refleksoloji ya da akupunkturu deneyebilirsiniz. Sevgilinizle her şeyden uzaklaşıp romantik bir mola vermenin hamile kalabilmek için iyi bir çözüm olduğunu da unutmayın.


KAHVE MÜDAVİMİ MİSİNİZ?


Her ne kadar Türkiye'de yaşayan kadınlar daha çok çay sevse de kahve bağımlılığımız son yıllarda hızla artıyor. Artık sohbetlerimizi kahve içerek yapıyor bir yerden bir yere koştururken elimizdeki kahve bardağımızı bırakmıyoruz.
Her ne kadar güne güzel başlamak için hayalini kurduğunuz bir latte sizin için bırakılması gereken bir alışkanlık olmasa da kafeinin fazlasının hamile kalmayı etkilediğini bilmelisiniz. Dr. Alataş kafeinin vücudumuzun şeker dengesini bozduğunu ve nabzı etkilediğini söylüyor. Günde 600 mg yani yaklaşık 8 fincan filtre kahveye karşılık gelen kafein miktarı sizin için üst sınır olmalı. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız en iyisi kendinizi 300 mg'la sınırlamak. Bu arada çayda kahvenin yarısı kadar kafein olduğunu hatırlatalım. Kola (kolanın 1 litresinde 150 mg var) içerek ve çikolata (özellikle bitter) yiyerek de kafein aldığınızı hesaba katarsanız çevremizin kafeinle sarıldığını fark edeceksiniz.


NE YİYORSUNUZ?(DEMET KUTLUAY İşi nedeniyle formuna dikkat eden Demet Kutluay hamile kaldığını öğrenince sağlıklı beslenmeyi tercih ettiğini belirtiyor. "Bebeğim için ne yararlıysa onu tüketiyorum. Tatlı ya da çikolata yemiyorum canım da çekmiyor" diyor. )


Paranoyak olmaya gerek yok. Tüm bir hafta sonu abur cubur yemiş olabilirsiniz ama bu sizin hamile kalmanızı engellemeyecektir. Önemli olan sağlıklı bir beslenme programına sadık kalmak ve kırmızı et yeşil sebzeler ve güçlendirilmiş müsliler yiyerek demir seviyenizi korumak. Dr. Cengiz Alataş "Bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde günde 400 mcg folik asit almaya başlamalısınız. Folik asidin başta bebeğin sinir sistemindeki anormallikler olmak üzere olası diğer anormallikleri azaltmada da etkili olduğu biliniyor. Ayrıca yağsız kırmızı et kabuklu deniz hayvanları ve kabak çekirdeği yiyerek çinko seviyenizi dengede tutabilirsiniz. Çinko özellikle sinir sistemi anomalisi olmak üzere anomali riskini azaltıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma aşırı proteinden zengin bir diyetin hamile kalma şansını azalttığını gösteriyor bu nedenle alınan besinlerin yağkarbonhidrat ve protein içeriğinin dengeli olmasında fayda var" diyor.


RUTİN JİNEKOLOJİK MUAYENELERİNİZİ YAPTIRIYOR MUSUNUZ?


(EBRU ŞALLI TAN Düzenli spor yapan Ebru Şallı hamile olduğunu öğrenir öğrenmez sporu bırakmış. Doktorunun uyarılarını dikkate alıp üçüncü ayın bitimine kadar spora ara veren Şallı üçüncü aydan sonra spora yeniden başlamış. )


Doktorlar kadınların hamile kalmayı planlamadan önce jinekolojik kontrole gitmesini öneriyorlar. Hamilelik öncesi yapılan bu muayenede ileride sorun olabilecek bir enfeksiyon olup olmadığına bakılıyor ve eğer bir enfeksiyon varsa tedavisine başlanıyor. Ayrıca rahim ağzı kanser taraması anlamına gelen 'smear' testi yapılıyor. 'Transvaginal sonografi' ile rahim ve yumurtalıklara ait sorunlar kontrol ediliyor. Bu kontrol sırasında rahmin doğumsal anormallikler rahimde özellikle embriyonun yerleşeceği bölgeyi rahatsız edecek polip ya da bir miyomun olup olmadığı kontrol ediliyor ve gerekiyorsa hamile kalınmadan önce bu polip ya da miyomun tedavisi yapılıyor


NE KADAR İÇKİ İÇİYORSUNUZ?

Pek çok hamilelik hikayesinde prezervatifin yırtılması ya da doğum kontrol hapının unutulması yatıyor. Ve genelde her iki durum da alkol alımıyla doğru orantılı görülüyor. Oysa "Aşırı alkol alan insanların hamile kalma olasılığı düşüktür. Fazla miktardaki alkol sağlıklı bir üreme sistemi için şart olan vücuttaki B vitamini ve mineralleri azaltır. Bu durumda yakın zamanda hamile kalmak istiyorsanız alkol miktarını azaltmakta ve en kısa zamanda hamile kalmak istiyorsanız alkolü tamamen kesmekte fayda var" diyor Dr. Alataş ve ekliyor: "Günde bir kadehten fazla şarap hamile kalma olasılığınızı düşürebilir." Limitin üzerinde alkol aldığınız zamanlarda tabii bu çok sık olmamalı B6 vitamini kullanarak en önemli üreme hormonlarından biri olan 'progesteron' seviyenizi yükseltebilirsiniz. Vitaminler hakkında kafanız karışıyor neyi ne için ne zaman alacağınızı bilemiyorsanız prensip olarak hamile kalmadan önce A vitamini açısından düşük genel bir vitamin almayı kabul edebilirsiniz.


VÜCUDUNUZU TANIYOR MUSUNUZ?

Şeker ya da anemi gibi hastalıklar veya kullanmakta olduğunuz bir ilaç hamile kalmanızı güçleştirebilir. Hamile kalmayı planladığınız zaman jinekologunuzla özel bir görüşme yapmanızda fayda var. Hamile kaldığınızda bebek için problem yaratacağından 'rubella'ya karşı aşılı olup olmadığınızı öğrenmemiz önemli. 'Rubella'ya bağışıklığınız yoksa aşı olabilirsiniz. Fakat aşı olduktan en az 3 ay sonra hamile kalmanıza izin verildiğini unutmayın. Yakın bir zamanda hamile kalmayı istiyor ve aynı zamanda egzotik bir seyahate çıkmayı planlıyorsanız jinekoloğunuzla konuşmalısınız. Bu seyahat için yaptıracağınız her türlü aşı ya da çeşitli hastalıklardan korunmak için alacağınız tabletler doğurganlığınızı kısa bir süre için bile olsa etkileyebilir.


SAĞLIKLI BİR KİLODA MISINIZ?


(GWYNETH PALTROW
İlk doğumundan sonra ideal kilosuna döndü. İkinci hamileliğine fazla kilolarla değil ideal kiloda başladı. )


Son yıllarda kilonuz sürekli inip çıkıyor mu? Cevabınız evetse o zaman dikkat edilmesi gereken bir nokta var demektir. Karbonhidratları kesmişseniz ya da yakın zamanda hızla kilo kaybetmişseniz bu doğurganlığınızı etkileyebilir. Dr. Alataş vücut ağırlık endeksinizi 1922 arasında tutmanın sağlıklı bir hamilelik için ideal olduğunu belirtiyor. "Vücut ağırlık endeksiniz 18'in altında ise vücudun östrojen üretimi azalır bu da yumurtlamanızı engelleyebilir" diyor. Östrojen seviyelerini düşüren bir unsur da ani kilo kayıpları. Diğer taraftan fazla kilolu olmak 'polikistik over sendromunun' (PKOS) bir bulgusu olabilir. (PKOS aşırı kilo alımı tüylenme çok gecikmeli adet olma ve dolayısıyla hamile kalmakta güçlük ile seyreden hormonal bir durumdur.) Egzersiz diğer bir faktördür. Aşırı egzersiz yapmak düzensiz adet görmenize sebep olarak hamile kalmanızı zorlaştırabilir.EN SON NE ZAMAN STI TESTİ YAPTIRDINIZ?

Herpes HPV klamidya bel soğukluğu Aids Hepatit B ve C gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için 'STI' testi yaptırmanız önemli. Dr. Cengiz Alataş "Basit bir antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılabilecek olan klamidya enfeksiyonu tedavi edilmezse kısırlığa kadar gidebilen enfeksiyonlara neden olabilir. Klamidya enfeksiyonu çoğu kez herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bu yüzden kadınlar çocuk sahibi olmak isteyene kadar bunu fark etmeyebilirler" diyor. Eğer bir kez bile olsa prezervatifsiz seks yaptıysanız test yaptırmanız gerekir. Bunun için hemen jinekologunuzdan bir randevu almalısınız.