Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gebelik Sorunlarının Tümü

  Gebelik hem psikolojik hem de fiziksel değişikliklerin bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu değişiklikler; gebeliğin farklı dönemlerinde farklı etkinimlerle yaşanır.

  Gebelik hem psikolojik hem de fiziksel değişikliklerin bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu değişiklikler; solunum sistemi sindirim sistemi hormonal sistem kalp ve damar sistemi ve kan dolaşımı düzeyinde gebeliğin farklı dönemlerinde farklı etkilenimlerle yaşanır.

  Düzenli doktor kontrolü ve bilinçli davranarak bu tip rahatsızlıklar büyük oranda kontrol altına alınabilir.

  Bulantı ve Kusmalar


  Genellikle gebeliğin erken dönemlerinde başlayıp ilerledikçe hafifleyen ve gebeliğin 16. haftasına kadar kaybolan bulantı ve kusmalar sabah vakitlerinde ortaya çıkar ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Yaşam kalitelerini etkileyebilecek kadar önemli boyutlara ulaşabilir.


  Düşük kan şekeri B6 vitamini azlığı potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır.

  Bulantı ve kusmalarını azaltmak için bazı uygulamalar ve önlemler vardır. Bulantı ve kusmalar en geç 16 haftalara kadar kaybolur. Bu nedenle bu zaman içerisinde önlem almak genellikle yeterlidir.

  Bulantı ve kusmaları azaltmak için alınabilecek önlemler şöyle sıralanabilir.


  Ø Sabah uyanınca kalkmadan önce kuru ekmek kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyeceklerin yenmesi bulantıyı azaltabilir.


  Ø Az az ve sık sık yemek yenmeli bir kerede çok fazla yenmemelidir.


  Ø Yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınılmalı ve pişirildiği esnada kokusunda kalınmamalıdır. Bu gıdaların sindirilmesi güç olduğundan bulantıya sebep olur.


  Ø Yemeklerden sonra biraz dik durmak bulantıyı azaltacaktır.


  Ø Yemek pişirirken camı açık tutmak ve kokusundan uzak durmak gerekir.


  Ø Bulantı hissedildiğinde azar azar gazoz veya maden suyu içilebilir.


  Ø Sıvı gıdaları öğünlerde değil katı yiyeceklerden bir saat kadar sonra öğünler arasında yiyin böylece midenin gerilmesi engellenerek kusmalar engellenecektir.


  Ø Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt süt meyve suyu ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır.


  Ø Yataktan yavaşça kalkılmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.


  Ø Dişlerin fırçalanması yemekten hemen sonra yapılmamalı biraz beklenmelidir.


  Ø Stresten uzak durulmalı ayakları uzatılıp baş hafifçe yükseltilerek gün boyunca dinlenilmelidir.


  Ø Kısa yürüyüşler yapılarak veya pencere açık uyumaya çalışarak temiz hava alınabilir.


  Ø Ekşi turşu veya limona benzer şeyler tüketilebilir.


  Alınan önlemler ile sorun azalmıyor ise önlemlere ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar vitaminler ve mineraller tavsiye edilir. Bunlar ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gebelik Reflüsü
  Mide yanmasının en sık sebebi “reflü” olarak bilinen mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri kaçmasıdır. Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması sonucunda mide asidleri yemek borusunu tahriş eder.

  Gebelik reflü oluşumunun sebeplerinden bir tanesidir. Fizyolojik olarak gebelik hem bebeğin büyümesi sonucunda karın içi basıncın artması hem de hormon düzeylerinin yükselmesine bağlı olarak reflü nedeni olabilir. Her 100 gebeden 45 ile 80 'i gebeliği boyunca reflü ve buna bağlı mide yanmasından yakınmaktadır. Görülme sıklığı %25’tir.


  Gebelikte reflü’nün normalden daha sık olarak ortaya çıkmasının mekanik ve hormonal nedenleri vardır. En önemli neden büyüyen uterusun (rahmin) mideyi yukarıya itmesi olarak görülen mekanik nedendir. Bu şekilde artan karın içi basıncı reflü oluşumuna neden olur.


  Diğer bir neden sindirim sisteminin çalışmasının hormonların (özellikle progesteron hormonu) etkisi altında yavaşlaması sonucunda alt özefagus sfinkter basıncının azalması ile yemek borusunda dalga şeklinde hareketlerle ilerleyen yiyeceklerin gidişinin gebelik sırasında yavaşlamasıdır. Midenin boşalması gecikmekte ve yiyecekler sindirim sisteminden daha yavaş boşalmaktadır. Bunun sonucunda hazımsızlık şişkinlik ve bulantı hissi gibi şikayetler de görülmektedir. Ayrıca mide ile yemek borusu arasındaki büzücü kas yine gebelikte artan progesteron hormonu etkisiyle gevşemekte ve mide asit içeriği yemek borusuna geçerek göğüste yanma şikayetine yol açabilmektedir.


  Tedavide esas yaşam tarzı değişikliğidir.Düzenli ve sağlıklı yeme alışkanlığının yanı sıra anne ve bebek için olumsuz etkisi olmayan tamamen fiziksel etkili bir ilaç kullanılmasıdır.


  Tedavi anne ve bebeğe zarar vermeden uygulanmalıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Reflüye karşı alınacak önlemler
  Ø Bulantı ve kusmayı önlemek için az az ve de sık sık beslenilmelidir.
  Ø Fazla asitli gıdalar ile aşırı acılı ekşili baharatlı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

  Ø Fazla miktarda çay kahve ve çikolatadan sakınılmalıdır.
  Ø Kızartma türü gıdalar yerine haşlama türü gıdaları tercih edilmelidir.
  Ø Ayrıca mide yanmasını artıran ani öne eğilmeler gibi hareket ve pozisyonlardan kaçınılmalı geceleri yatarken başın altına bir yastık daha konarak baş biraz daha yükseltilmelidir.

  Ø Yemekten sonra 2-3 saat yatılmamalıdır.
  Ø Her şeye rağmen mide yanması çok fazla ise doktor kontrolünde antiasit alınabilir.

  Varisler

  Hamilelikte varis oluşma olasılığı daha yüksektir. Gebelikte bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için vücutta dolaşan kan hacmi artar. Bu nedenle kan damarlarında genişleme ve elastikiyetinde azalmalar olur. Dolaşımda daha fazla kan yer aldığı için elastikiyetin ve tonusun bozulduğu yerlerde özellikle bacaklarda kan göllenir. Büyüyen uterusun ana toplardamarlara yaptığı baskı toplardamarlardaki göllenmeyi artırır. Böylece vücudun alt taraflarındaki toplardamarlarda kan akımı yavaşlar kan göllenir ve varisler ortaya çıkabilir. Gebelikte artan miktarlarda salgılanan progesteron hormonunun damar düz kasları üzerindeki gevşetici etkisi varis oluşumunu daha da kolaylaştırır.

  Gebelikte ortaya çıkan varislerin bir çoğu gebelik bittiğinde kendiliğinden kaybolur. Ancak tonusu ileri derecede bozulan damarlardaki varisler kalıcı olabilir.Bunlar için tedavi gerekir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Korunmak için alınabilecek önlemler şöyle sıralanabilir;
  Ø Uzun süreli ayakta kalmalardan kaçınılmalıdır.
  Ø Her fırsatta ayakların yukarı kaldırılarak dinlendirilmelidir.
  Ø Egzersizler yapılmalıdır. Ancak spor yapmak için gebeliğin en azından ilk 4 ayının tamamlamış olması gerekir.
  Ø Ayrıca varis çorabı kullanmak şikayetleri azaltır.

  Hemoroid (Basur )

  Gebelik hemorid görülme riskini arttıran bir faktördür. Hemoroidlerbacakta oluşan varislerin anüste oluşmuş şekilleridir. Gebelikte kan hacminin artmasına bağlı olarak özellikle vücudun alt yarısında toplardamar içi basınç artar. Büyüyen uterusun ana toplardamara baskı yapması bu basıncı arttırır ve akım yavaşlar ve sonuç olarak yüzeyel toplardamarlarda varisleşme ortaya çıkar. Ayrıca gebelikte bağırsaklar yavaş çalışır ve kabızlık çok yaşanır. Uzun süren kabızlık sonrası ise hemoroid görülebilir. Hemoroid gebelikte en sık görülen varis tipidir.

  Kabız olmamaya dikkat edilmeli fazla ayakta kalınmamalı devam ederse doktora danışılmalıdır.

  Anemi (Kansızlık)

  Fetus büyürken yaklaşık 200-300 mg demir gereksinimi oluşur. Gebeliğin son döneminde bir kadının gebe olmayan bir kadına göre demir ve folik asit gereksinimi 6 kat daha fazladır.

  Sağlıklı beslenen ve kan hemoglobin değeri yüksek olan gebelerde genellikle anemi sorun yaratmaz. Günlük diyetle karşılanamayan gereksinim demir içeren ilaçlar kullanılarak desteklenebilir. Ancak kullanımda aşırıya kaçmamak gerekir.

  Günlük diyette karaciğer balık etle birlikte yeşil yapraklı sebzeler kepekli un kurutulmuş meyvaların bulunması anemiden korunmak için önemlidir

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Preeklampsi
  Normal değerleri 120/80 olan kan basıncının gebeliğin 24. haftasından sonra 140/85 mmHg ya da daha yüksek olmasıdır. İlk gebeliklerde çoğul gebeliklerde çok genç ya da 34 yaşından büyük gebelerde daha sık görülür.
  İlk olarak istirahat tuzun kısıtlanması ve bol proteinli diyet önerilir. Yapılan kontrollerde bulgular hala devam ediyorsa kan basıncının düzeltilmesi için tedaviye başlanmalıdır.

  Toksoplazma

  Anne adayı için zararsız olup bebeğin sinir sisteminde ciddi sorunlara yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Bir parazit türü olan toxoplasma gondiinin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu parazit bazı hayvanlarda bulunur. Bu hayvanların etlerinin çiğ ya da az pişirilerek yenmesi ile insana bulaşır. Kedilerin dışkılarından da bulaşabilmektedir. Hastalığı önlemek için etler iyi pişmiş çiğ tüketilen sebze ve meyveler da iyi yıkanmış olarak yenmelidir.

  Kabızlık

  Gebeliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahmin bağırsaklara baskı yapması ve salınan bir takım hormonların bağırsak kaslarını gevşeterek tembelliğe neden olmasından dolayı meydana gelir. Dışkılamada zorluk çekilir. Önlemek için lif açısından zengin besinler alınmalı bol su içilmelidir.

  Anal fissür ( Anüs çatlakları )

  Anüs mukozasında meydana gelen çatlaklardır. Bunlar gebelikten ziyade doğum sırasında zorlanmalar ile oluştuklarındangenellikle doğum sonrasında fark edilirler. Bunlarda ağrı ve kanama yaptıkları için sıklıkla da hemoroidler ile karıştırılırlar. Lokal uygulanan ilaçlar veya küçük cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirler.

  Kramplar ( Bacak kasılmaları ) Uyuşmalar

  Genellikle gebeliğin ortalarından sonra görülmeye başlayan ve genellikle baldır kaslarında ortaya çıkan ağrılı kasılmalardır. Sıklıkla geceleri ya da sabah uyanırken yapılan genleşme hareketleri sırasında ortaya çıkar.Vücudun gerilmesi sırasında aniden ortaya çıkar ve 1-2 dakika boyunca süren ağrılı bir kasılma ile devam eder.En iyi tedavi yolu kramp anında oluşan uzvu yere ko¤¤¤¤¤ kuvvetlice ovuşturmak masaj yapmaktır.

  Gebelik ilerledikçe zaman zamanözellikle ellerdebaşparmak1. ve 2. parmaklarda uyuşma ve sızlamalar olabilir.Bu parmakların duyusunu sağlayan median sinirilerleyen gebelikle birlikte meydana gelen ödeme ( şişlik ) bağlı olarak sıkışır ve bu tip şikayetlere neden olur. Şikayetler genellikle sabah kalkınca daha belirgin olmakla birlikte gün içinde azalarak kaybolur. Gebelik bittiğinde bu da kendiliğindentedavi gerektirmeksizin kaybolacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş