Oldukça hassas bir dönem olan hamileliğiniz süresince gerek yaşantınıza gerekse beslenmenize dikkat ederek bebeğinize mümkün olan en iyi şekilde bakmaya çalışıyorsunuz. Peki kış aylarında soğuk ve diğer olumsuzluklardan kendinizi ve bebeğinizi nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz?Kışın gelmesine bağlı olarak oluşan her türlü riskten sakınmak sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından önemlidir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması ve bebeğinize etki edebilecek durumlardan korunmak için özellikle beslenme hijyen kışlık giyim ve ilaç kullanımı gibi konularda titiz davranmanız gerekiyor.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

* Hamilelikte beslenmenize her zamankinden çok özen göstermeniz gerekir. ****bolizmanızı hastalıklara dirençli hale getirmenin en etkili yollarından biri “yeterli ve dengeli” beslenmedir. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almanız ve ihtiyacınız olan protein karbonhidrat yağ vitamin ve mineralleri besinlerden sağlamanız gerekir. Kış aylarında bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminlerini turunçgiller havuç brokoli kabak yeşil biber karnabahar yeşillikler vb. sebze ve meyvelerden sağlayabilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz.

* Kış aylarında çoğunlukla evlerde ya da kapalı yerlerde vakit geçirildiğinden hamilelerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri sağlıklı havalandırma olmalıdır. Yetersiz havalandırma hem bulaşıcı hastalıkların daha kolay yayılmasına sebep olur hem de hava kirliliği faktörüyle bebeğinize zarar verebilir.

*Kış aylarında yalnızca evlerin içi değil büyük şehirlerde sokaktaki hava da oldukça kirlidir. Yoğun hava kirliliği yaşanan bir şehirde yaşıyorsanız kışın bu havada bulunan toksik maddeleri teneffüz etmeniz özellikle bebeğinizin organlarının oluştuğu ilk üç aylık dönemde bebeğinize zarar verebilir. Şehirdeki hava kirliğinin arttığı dönemlerde fazla dışarı çıkmayarak ve şehir şebeke suyunu içmek ve yemek yapmak amaçlı kullanmayarak önlem alabilirsiniz.

*Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz an sigarayı bırakmış olsanız dahi “pasif sigara içiciliği” bebeğinizde rahim içi gelişme geriliği düşük doğum ağırlığı öğrenme ve davranış bozuklukları ve bazı çocukluk çağı kanser riskilerini arttırır. Evinizin hiç bir yerinde sigara içilmesine izin vermemeli ve sigara kullanılan havalandırmasız cafe restaurant gibi mekanlardan uzak kalmalısınız.

*Hamileliğiniz süresince cildiniz daha hassas olacak ve daha çok bakıma ihtiyaç duyacak. Özellikle soğuk havalarda cildiniz kuruyup çatlayabilir ve çatlaklar da enfeksiyon riskini arttırır.Bu nedenle el ve yüz yıkamada soğuk su yerine ılık su kullanmalısınız.

*Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için salgın dönemlerinde kapalı kalabalık mekanlarda uzun süre kalmamalı ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

*Kışın hamile giyiminde tek parça kalın kıyafetler yerine kat kat rahatsızlık vermeyecek yumuşak kıyafetler giyilmesi önerilir. Polyester ve sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşları tercih etmeli ve aşırı terlemekten de kaçınmalısınız. Kıyafetlerinizde siyah yerine çeşitli renkleri tercih etmeniz ise hem hamile güzelliğinizi sergilemenize olanak verir hem de canlı renkler enerjileriyle stresten ve karamsarlıktan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı ve Grip

Hamilelik döneminizde hafif bir soğuk algınlığına yakalanmanız büyük bir olasılıkla bebeğinize zarar vermez çünkü grip virüsünün bebeğe geçmesi sık rastlanan bir durum değildir. Fakat bu hafif rahatsızlığınızın ağırlaşmasını engellemeli ve zatürre veya bronşite dönüşmemesi için tedbirler almalısınız.

-Rahatsızlığı hissettiğiniz anda hemen yatıp dinlenin ve bol bol sıvı tüketin.
-Doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayın.
-Beslenmenize özellikle dikkat edin ve iştahsız olsanız dahi kesinlikle aç kalmayın. Bebeğinizin ve sizin enerji ihtiyacınızı karşılamak için karbonhidrat oranı yüksek bir diet uygulayabilirsiniz.
-Burun tıkanıklığı ve geniz akıntılarında yatarken başınızın altına bir iki yastık ekleyerek başınızı daha dik konumda tutabilirsiniz.
-Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilirsiniz.
-Durumunuz üç gün içerisinde iyileşmezse öksürük ateş ve nefes almada zorluk yaşıyorsanız ve hamileliğin son üçüncü ayındaysanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.