Yaz sıcaklarını hamile geçirenlere sıcak günlerin yarattığı zorluklarını hafifletmek için öneriler.

Hava sıcaklığının artması ile birlikte hamileler için de zorlu bir dönem başlar. Hamilelikte hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak vücut iç sıcaklığında doğal bir artış söz konusu olur. Buna bağlı olarak hamileler kendilerini zaten sıcak hissederken havaların da ısınması durumu zorlaştırır. Sıcak günleri sorunsuz ve rahat atlatmak için bazı basit uygulanması kolay aslında hepimizin bildiği ama bazen aklımızdan çıkan püf noktaları hatırlamakta fayda var. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Dr. Ebru Füzun Akbay anlatıyor:


  • Gebelikte özellikle de sıcak havalarda ağızdan bolca sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Çünkü vücudun susuz kalması rahimde kasılmalara; dolayısıyla erken doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabiliyor. Ancak sıvı alırken dikkat edilmesi gereken husus sık idrara çıkarttığı için vücutta sıvı kaybına yol açan kahve çay ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmasıdır. Yine içerdiği tuzlar nedeniyle vücutta şişliliği artırdığı için gazlı soda türü içeceklerden kaçınmak gerekir. Önerilen günde en az 8 ila 10 bardak su içilmesidir. Buzlu nane ve limon aromalı içecekler denenebilinir.
  • Gerekli olmadıkça saat 11 ile 16 arası güneşli havada dışarı çıkılmamalıdır. Daima gölge ve hafif esintili yerler tercih edilmelidir. Hamilelikte doğal olarak artan melatonin hormonuna bağlı cilt kolayca bronzlaşmaya ve lekelenmeye eğilimlidir. Cilde güneşe çıkmadan 20 dakika önceden uygun UVB koruyucu içeren güneş kremi uygulanmalıdır.
  • Hamileliğin son 3 ayında gebe her 3 kadından birinde ellerde ve özellikle ayaklarda şişme görülür. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış vücuttaki şişmeyi fazlalaştırır. Uzun süre ayakta kalınması da şikayetlerin artmasına neden olur. Her fırsatta hamilelerin oturup ayaklarını yükseğe kaldırmaları imkan varsa ayaklara ve bacaklara masaj uygulanması tavsiye edilir. Ayak banyoları ayak ve ayak bileklerindeki şişliklerin inmesine yardım eder. Bu banyolara nane gibi doğal esanslı yağların katılması ayrıca ferahlık verir. Yüzük ve bilezik gibi aksesuarlar parmak ve eller şişmeden çıkarılmalıdır ki bunlar daha sonra kan akımını engellemesinler.
  • Sıcakların etkisini azaltmanın diğer bir yolu ise sık sık serin duş almaktır. Hatta imkan varsa havuzda veya denizde yüzerek ve oturarak serinlemek iyi olur. Evde küveti doldurup içine oturmak da rahatlatır.
  • Hamilelikte yoğun egzersiz terleyerek aşırı su kaybına yol açtığı için uygun değildir. Yoga veya tai chi gibi hafif aktivitelerin yanı sıra özellikle suda egzersiz iyi bir çözümdür. Egzersiz sonrası su içilmesi ihmal edilmemelidir.
  • Açık renk güneş ışınlarını yansıtan kıyafetlerin seçilmesi tavsiye edilir. Pamuk keten gibi doğal kumaşlardan oluşan geniş ve rahat kıyafetler terlemeyi önlediği gibi hareket serbestliği de sağlar.


Düz ayaklarınıza nefes aldıracak rahat ayakkabıların tercih edilmesi ayak şişmesinden doğacak sıkmayı ve rahatsızlığı azaltacağı gibi düşme riskinizi de azaltacaktır.


Alıntı