Düşük Yaptıktan Ne Kadar Sonra Tekrar Gebe Kalabilirim?

Düşük yapmış olan kişilere düşükten sonra 3 ay korunması önerililir daha sonra gebe kalabilirsiniz.

Gebelikte Epilasyon Yapılabilir mi?

Gebelikte lazer yada elektroliz (iğne aspirasyonu) yöntemleriyle epilasyon yapılmasının bir zararı yoktur. Yalnız 5 aydan sonra karın ve meme bölgesindeki tüylere epilasyon yapılması önerilmez.Gebelikte tüy dökücü kremler v.b maddeler genellikle önerilmezler.Gebelikteki tüylenme artışı çoğu kadında olabilmektedir ve doğumdan sonra düzelebilmektedir o yüzden gebelikte bu tür kaygılardan mümkün olduğunca uzak durup bu tüylenmeyi azaltıcı girişimlerin doğum sonrası tüyler azalmazsa uygulanması daha doğru olur.

Hangi Zamanlarda Korunmadan İlişkiye Girersem Gebelik Oluşmaz ?

Teorik olarak korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir.
Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün sperim 3 gün (nadiren 7 gün) canlı kalır.)
Fakat daha önce de bahsedildiği gibi bunun garantisi yoktur. Adetleri düzenli olan bir kadında bile yumurtlama her zaman 14. gün olmayabilri daha önce yada daha sonra olabilir bu da o dönemde girilen ilişkide gebelik riskini arttırır.

Erkeğin Boşalmadan Geri Çekmesine Rağmen Gebelik Oluşabilir mi?

Geri çekme yöntemi doğum kontrolü için önerilmez çünkü bu yöntemle gebelik oluşma riski çok yüksektir. Nedenine gelince erkek boşalmadan önce de penisten çok az miktarda sıvı ve sperm kadın vajinasına geçebilir bunu erkek yada kadın farketmez. Bu az sayıda sperm bile gebelik oluşturabilir.

İlişkiden Sonra Vajinayı Yıkamak Gebeliği Önler mi?

Önlemez. Çünkü spermler çok hızlıdır ve saniyeler içinde kadının rahmine ulaşırlar.
Ayrıca vajinayı (hazneyi) yıkamak enfeksiyon yani vajinit ve akıntıya sebep olacağı için kesinlikle yapılmaması gerekir.

Banyo Yada Havuzlarda Olabilecek Spermler Gebeliğe Neden Olabilir Mi?


Buralarda olabilecek spermler gebeliğe neden olamaz.

Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi ?

Genel olarak gebelikte bir problem yoksa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Yalnız erken gebelik döneminde yani ilk 3 ay herhangi bir kanama v.b riskli durum varsa ilişkiden kaçınılmalıdır. Plasentanın rahim ağzını kapattığı durumlarda doktorunuz ilişkiye girmemenizi tavsiye edecektir. İleri gebelik aylarında göğüslere aşırı dokunulması rahim kasılmasına sebep olabilir bundan kaçınılmalıdır.

Amniosentezde Düşük Riski Ne Kadardır?

Amniosentez yapılan her 200 - 300 kişiden birinde işlemden sonra 2-3 hafta içinde düşük izlenmektedir.

Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

Karından yada transvajinal yapılan ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim? Ara


Vermeden Gebe Kalırsam Bebeğe Zararı Olur mu?

Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi hemen geri kazanırsınız belli bir süre geçmesi gerekmez.
Hapları kestikten hemen sonra gebe kalmanızın da bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Gebe kalmak için ara vermenize belli bir süre geçsin diye beklemenize gerek yoktur.

Adetin Kaçıncı Günlerinde Gebe Kalmam Daha Kolay Olur ?

Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasında 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse birdahaki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağını düşünerek yumurtlama gününden birkaç gün önce başlayarak 2 gün arayla ilişkiye 1 hafta boyunca girebilirsiniz. Bu dönemde gebelik şansınız en yüksektir.
Fakat her kadının adeti düzenli değildir ve her kadında yumurtlama bu kadar düzenli olmaz o yüzden herhangi bir zamanda da gebelik olma şansı vardır.

Gebelikte Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Gebelikte sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigaranın vereceği başlıca zararlar:
- Düşük doğum ağırlığı prematurite
- Bebeğin akciğer gelişimi daha zayıf olur doğum sonrasında sıkıntı riski artar.
- Bebeğin doğumdan sonra erken dönemde ölme riski 2 kat artar.
- Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
- Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman ablasyo) riski artar.
- Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.

Gebelikte Bacaklarda Ağrı

Gebelikte en sık rastlanan problemlerden birisidir. Doğumdan sonra geçecektir.

Bu ağrıları gidermek için egzersiz yapmak bol sıvı almak ayakta çok durmaktan kaçınmak faydalı olabilir

Vejeteryanım. Gebe Kaldığımda Et Yemek Zorunda Mıyım?

Dengeli beslendiğiniz ve doktorunuzun önerdiği vitamin ve demir haplarını aldığınız sürece vejeteryan beslenmeye devam edebilirsiniz. Et yemek zorunda değilsiniz. Et yemediğiniz için gebelikte artan demir ihtiyacınızı demirden zengin sebzelerden ve demir haplarından almalısınız.
Gebelikte Kabızlık

Gebelikte artan hormonların (progesteron) etkisi ve büyüyen uterusun baskı yapması sonucu kabızlık (konstipasyon) çok sık görülür. Bol sıvı almak düzenli ve bol lifli beslenmek egzersiz yapmak kabızlık şikayeti olanlara faydalı gelecektir.

Gebelikte Kedi Köpek Kuş Beslemek Sakıncalı Mıdır?

Gebelikte evde kedi besleyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Kedinin dışkısı ile gebeler temas etmemeliler temas toxoplazma enfeksiyonunu almanıza sebep olabilir ve bu bebeğinize zarar verebilir. Kedinin dışkısını ve kumunu evde gebe olmayan kişiler temizlemeli. Kediye dokunduktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Köpekler karnınıza yada üstünüze atlayıp düşmenize sebep olmadıktan sonra gebelikle ilgili bir risk taşımazlar.

Kuşlar bazı salmonella kampilobakter gibi bakteriel enfeksiyonlar yada protozoal enfeksiyonları insanlara bulaştırabilirler o yüzden veteriner tarafından mutlaka bu tür hastalıklar açısından muayene edilmeleri gerekir.

Gebelikte Folik Asiti Ne Kadar Kullanmalıyım?

Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren (gebelikten önce) folik asit günde 400 mikrogram (mcg) kullanmaya başlamalısınız ve gebeliğin 12. haftası bitene kadar buna devam etmelisiniz.Gebelikte bu şekilde folik asit takviyesi bebekte nöral tüp defekti (anensefali spina bifida v.b) yani omuriliğinde doğumsal anomaliler (sırtında oluşacak sinirsel anomaliler) oluşma riskini azaltır.

Daha önceki gebekliklerinde nöral tüp defekti oluşmuş bebek öyküsü olan kadınlarda ve diabeti olanlarda esk fazla olduğu için folik asit günlük dozu 4000 mikrogram olacak şekilde verilir.

Gebelikte Demir ve Vitamin Hapı Kullanmalı Mıyım?

Gebelikte kesinlikle önerilen folik asit alımıdır. Gebelikten önce folik asit kullanılmaya başlanır ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca günde 0.4 mg folik asit almaya devam edilir. Her gebeye anemi (kansızlık) yoksa bile günde en az 60 mg demir takviyesi verilmelidir. İyi ve dengeli beslenen bir anne adayına vitamin takviyesi vermek de şart değildir ancak dengeli beslendiğinden şüphe varsa verilebilir.

Gebelikte Ton Balığı Yiyebilir Miyim?

Büyük balıklar fazla miktarda civa içerdikleri için genellikle hamilelikte önerilmezler. Ton balığı ise büyük olmasına rağmen az miktarda civa içerir. Yüksek oranda Omega 3 içermesi doymuş yağ oranlarının düşük olması ve yüksek kaliteli proteini nedeni ile ton balığı tüketilmesi gebelikte önerilmektedir. Fakat gebelikte light yani yağsız konserve ton balığı tüketilmeli ve haftadan iki kereden fazla tüketilmemelidir.