Bu problemlerin görülme riskine karşı genellikle doktorlar anne adayına doğumu sezaryenle yapmalarını öneriyorlar. Yüksek kan şekeri oranına sahip annelerin doğumda çeşitli zorluklar yaşamasına neden oluyor.
Uzmanlar anne adaylarını kanlarındaki şeker oranını kabul edilebilir bir seviyede tutması konusunda uyarıyor. Araştırmada sabit bir orandan söz edilmiyor fakat olumsuz sonuçlardan kaçınmak için annelerin kandaki şeker oranını normal seviyede tutmaları gerekiyor.
Diyabet hastalarındaki kadar olmasa da normalden yüksek kan şekeri oranı sanki anne diyabetliymiş gibi tehlike oluşturuyor. Bunun dışında ileri yaşta hamilelik obezite ve yüksek kan basıncı gibi durumlar da aynı şekilde doğum esnasında bebek için riskler taşımaktadır.
Diyabetli annelerin çocukları da yetişkin olduklarında diyabet obezite yüksek kan basıncı ve kalp hastalıkları riski taşıyorlar.
Kanlarında yüksek oranda şeker bulunan anne adaylarının büyük kısmı doğumlarını sezaryenle gerçekleştiriyorlar ve bebeklerinde yüksek insülin ama düşük kan şekeri oranları görülüyor. Bu riskleri en aza indirmek için anne adayları düzenli aralıklarla kanlarındaki şeker oranlarını ölçmeli ve seviyeyi normal oranda tutmaya çalışmalıdırlar.