Uzun zamandır doktorlar hamileliğin ilk evrelerinde yaşanan mide bulantısının ve kusmanın aslında iyiye işaret ettiğini savunuyordu. Bilim adamları sabah rahatsızlığının hamileler için iyi bir şey olup olmadığını araştırıyorlardı. Hamile kadınları sıkıntıya sokmasına rağmen embriyoyu vücuttaki atıklardan koruduğu için doktorlar bu durumun iyi olduğu sonucuna ulaştı.
Uzmanlar kesin sonuca ulaşmak için sabah rahatsızlıkları yaşayan hamile kadınlar üzerinde bir araştırma yaptılar. Eğer sabah rahatsızlıkları gerçekten sağlıklı bir hamileliğe işaretse bunu yaşayan anne adaylarının da çok sağlıklı olması gerekiyordu ancak araştırmaya katılan kadınların üçte birlik kısmında bazı sorunlar yaşanabildiği gözlemlendi.
Sabah bulantıları genellikle uzun süredir duran ve bakteri ve kimyasallar içeren yiyeceklerin tadından ve kokusundan kaynaklanıyor. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı da hamile kadınlarda bulantılara ve kusmalara neden olabiliyor. Bu durum da doktorların sabah rahatsızlıklarının sağlıklı bir hamileliğe işaret ettiği konusundaki görüşlerini destekliyor. Böylece anne adayları ve embriyo annenin kusmasıyla zararlı maddelerden kurtulmuş oluyorlar. Sabah bulantıları özellikle hamileliğin ilk 6-18 haftalık dönemlerinde görülüyor.
Bu nedenle uzmanlar her ne kadar anne adayları bu durumdan rahatsız olsa da bulantı ve kusmaların aslında iyi bir şey olduğunu hatırlatıyor ve annelerin bu süreçte sabırlı olmalarını söylüyorlar.