Gebelik döneminde anne adaylarında bulantı gibi streste sıkça görülen durumlardan biridir.Annemiz oldukça duygusallaşırhemen herşeye sinirlenebilir. Bir çok anne adayı gebelik süresince hassaslaşır. Bu dönem boyunca hayatının belki de en duygusal anlarını yaşamaya başlar. Gebelerin büyük kısmı anne olacakları için oldukça heyecanlı ve mutlu olmalarına rağmen bazıları oldukça endişeli korku dolu olurlar. Sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamı içinde olan karnında taşıdığı bebeği bilinçli bir şekilde dünyaya getirmek için planlar yapmış anne adayları oldukça huzurlu bir hamilelik geçirir. Fakat yeterli sevgiyi ve ilgiyi görmeyen karnında taşıdığı bebeği istemeyen kadınlar ise gebelik süresince mutsuz ve huzursuz olurlar. Her iki grupta da gebeliğin son aylarında bir takım sorunların yaşanma olasılığı vardır. Özellikle doğum korkusu ve bebeğin sağlık durumu endişe edilen konular olarak bilinir. Gebelik süresince ciddi boyutlarda yaşanan depresyonlara pek sık rastlanılmamakla beraber böyle bir durum varsa vakit kaybetmeden uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.
Gebelikte depresyona giren annelerin çoğunluğu: eşi olmayan planlanmamış bir gebelik yaşayan yeterli maddi imkanları bulunmayan gebelik için uygun yaşta olmayan eşinden yeterli güveni alamayan daha önceden ya da gebelik sırasında ciddi sağlık sorunları yaşayan kadınlardan oluşmaktadır.
Kendini huzursuz hisstemeye ve kötü günlerini geçirmeye başalyan anne adayının bebeğin ve kendi sağlığı için doktora gitmesi gerekir. Anne ve bebek arasındaki bağın temeli hamilelik sırasında kurulduğu için bu dönemlerde oluşan problemlere zamanında müdahele edilmezse ileride kurulacak anne-bebek ilişkisinde problemler yaşanabilir. İlerleyen günlerde dengesini yitiren anne çevresi ve bebek için sağlıksız koşullara neden olabilir.
Gebe kalmadan önce ciddi psikolojik sorunlar yaşayan insanların gebe kaldıktan sonra sürekli bir psikiyatrist tarafından gözetim altında bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca bu durumda olan anne adayları bebek dünyaya geldikten sonra da zor anlar yaşayabilir.
Gebe kadınlarda en çok görülen depresyon belirtileri;
· Depresif duygu durumu
· Yeme bozuklukları
· Uyku bozuklukları
· Suçluluk duyguları
· Bebeğin veya gebenin sağlığı hakkında aşırı endişeli olması
· Çarpıntıyla gelen panik ataklar ve nefes darlığı
· Günlük hayatını aksatacak derecede aşırı obsesyonlar veya rituelistik davranışlar sergilemek
Depresyona müdahele edilmezise eğer;
· Hamilelikten zevk alınamaz ve bebekle ilk bağ kurulamaz
· Gebenin günlük faliyetleri engellenir gebe kedine bakımını ve tıbbi bakımını aksatır
· Depresyonu ile başa çıkabilmak için bazı kadınlar alkol ya da maddeye başlarlar; bu fetuse çok ciddi bir zarar verebilir.
· İleri derecede depresyon gebenin kendine zarar vermesine hatta intihara bile yol açabilir.
Anne adayının ciddi bir psikolojik sorun yaşadığı tespit edilirse psikiyatrist ve kadın-doğum uzmanının birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Gebelik sırasında ne gibi bir tedavi yapılacağına birlikte karar vermeleri gerekir. Psikolojik sorunlar yaşayan anne adayı ne kendine ne de bebeğe yeterli derecede bakamaz. Özellikle bebek doğduktan sonra karşılaşacağı zor durumlarda nasıl tepki vereceğini bilememektedir.