Hamileler için gece uykularının çok da kolay baş edilir bir sorun olmadığı gerçek. Ama mümkün! Bazı basit uyuma pozisyonları hem anne hem de bebek için çok daha iyidir. Dolayısıyla ne bebek annesinin yatışından rahatsızlık duyup bunu annesine hissettirir ne de anne kocaman karnıyla uykuya geçmekte.. İşte hamileler için rahat uyumayı sağlayan öneriler…

■ Rahatsız eden yatma pozisyonları
Karnın üstüne yatmak oldukça rahatsızlık veren bir pozisyondur hamileler için. Hamileliğin ilk evrelerinde göğüsler yumuşaktır ancak üçüncü üç aylık periyoda girdiğinizde göğüsleriniz ve karnınız çok daha büyür. Karın üstü yatmak tehlikeli değildir fakat oldukça rahatsız ve zor bir yatma şeklidir.

Sırt üstü yatmak ne siz ne de bebeğiniz için iyi bir pozisyondur. Dolayısıyla sırt üstü uyumaktan sakınmalısınız. Çünkü bu pozisyonda genişleyen rahmin ağırlığı sırt kaslarınıza bağırsaklarınıza damarlarınıza baskı yapar. Bu da sırt ağrılarına hemoroide hazımsızlığa ve tansiyon problemlerine yol açar.

■ Doğru yatma pozisyonu
Yan yatmak hamileler için en uygun pozisyondur. Sol tarafınıza yatmalısınız. Bu pozisyonda yatış kan akışını ve bebeğin beslenmesini kolaylaştırır. Böylece ayak bacak ve ellerinizin şişmesini de engeller. Sağ tarafınıza yatmak illa ki size veya bebeğinize zarar verecek diye bir şey yok. Ancak sol tarafınıza yatmaktan daha az yararı var denilebilir.

Uyurken muhtemelen pozisyon değiştireceksiniz. Sol taraftan sağ tarafa ya da sırt üstüne… Bu çok doğal. Sakın “böyle yatmamalıyım” hissine kapılıp korkudan uyanık kalmaya çalışmayın. En uygun dinlenme pozisyonun almaya odaklanın sadece.

■ Nasıl yastık kullanmalısınız?
Yastık iyi bir gece uykusu için sizi en iyi yardımcınızdır. Öncelikle karnınızı destekleyecek bir yastık ve dizlerinizin arasına bir başka yastık… Dizlerinizin arasına alacağınız bir yastık sırtınızdaki baskıyı azaltır ve yan pozisyonda yatış için konfor getirir. Bir yastığı sırtınıza destek olarak koyduğunuzda gece boyunca yan pozisyonda yatmayı sürdürmekte zorlanmayacaksınız.

Yastık kullanma konusunda anne adaylarının kullandığı bir başka yöntem de yumuşak bir yastığı karnın altına bir başkasını da bacakların arasına koymak. Bu yatma pozisyonu özellikle hamileliğin altıncı ayından sonra büyüyen karın için büyük kolaylık sağlar.

■ Yan yatar pozisyondayken karnınızın altına koyacağınız bir yastık desteği ileriye doğru yani yüz üstü dönmenizi engeller boynunuzu ve sırtınızı zorlamanıza mani olur. Hamileler için özel olarak hazırlanmış hem bacak aranıza hem de sırtınıza destek olarak koyabileceğiniz yastıklardan yararlanmak da işinizi kolaylaştırır.

Yatarken başınızın göğsünüzden yüksekte olmasına dikkat edin. Bunun için yastığınızı bir başka yastıkla desteklemelisiniz. Böylece mide ekşimesi ve nefes almakta zorlanma sorunlarını aşabilirsiniz.

■ Hamile bandı ve sutyeni
Gece yatarken bel ağrısından kurtulamıyorsanız hamile bandı kullanmanızı öneririz. Hamile bandı bel ağrınızı azaltmanın yanı sıra mesaneye baskı ve ödemin azalmasına yardımcı olur ve sizi rahatlatır. Hamile bandı kullanırken likralı kumaştan yapılanını tercih etmelisiniz.

Uyurken kullanacağınız sutyen yumuşak ve pamuklu olmalı. Hamileliğinizin üçüncü ayından itibaren daha kaliteli uyku için tercih etmeniz gereken emzirme sutyenini doğumdan sonra da rahatlıkla kullanabilirsiniz.


■ Kendi rahatınıza odaklanın
Bebeğinizi rahat ettiremiyorsunuz diye düşünüp kendinizi uykudan mahrum bırakmayın. En iyi uyku pozisyonunu bulmaya çalışırken kendinizi perişan etmeyin. Çünkü unutmayın ki bebeğiniz yerçekimi olmayan bir ortamda yüzüyor durumdayken hiçbir şekilde kendini rahatsız hissetmez. Dolayısıyla sadece kendi rahatınıza odaklanın ve dinlenmeye bakın..