Uzmanlar sağlıklı çocuk sahibi olmak için sigarayı bırakmak gerektiğinin altını çiziyor.

İstanbul Özel Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Güldehan Akbaş "sigaranın zararları ve pasif içicilik" hakkında bilgi verdi.

Sigara içerdiği 4000 farklı zehirle insanlar için terör trafik kazaları ve doğal afetlerden daha öldürücü bir etken sayılıyor. İnsanların çoğu bunların bilincinde ama yine de sigara içmeye devam ediyorlar. Sigara sadece içenleri değil sigara dumanına maruz kalanları da olumsuz yönde etkiliyor.

Sigaranın içerisinde bulunan Polonyum (kanserojen) Radon (radyasyon) ****nol (füze yakıtı) Kadmiyum (akü ****li) Bütan (tüp gazı) Toluen (Tiner) DDT (böcek öldürücü) arsenik hidrojen siyanür karbonmonoksit nikotin ve diğer toksik pek çok madde nedeniyle insan vücuduna geri dönüşümü olmayan büyük hasarlar verir. İçerdiği bağımlılık yapan nikotin maddesi ise akciğerlerde katran oluşumuna sebep olur.

Kanserden ölümlerin başlıca nedeni sigara
Kanser hastalığı nedeniyle yaşanan ölümlerin % 30'u ve akciğer kanserlerinin % 90'nından sigara sorumludur. Akciğer yemek borusu ağız içi burun boğaz gırtlak pankreas böbrek mesane meme rahim ağzı karaciğer kanserlerinde en büyük etkenlerden biri de sigaradır.

Sigara bağışıklık sistemini baskılayıp sık solunum yolu enfeksiyonu solunum yollarında ilerleyici hasarlama ve sonuçta bronşit arfizem astım gibi solunum yetmezliği ve ölüme götüren kronik solunum sistemi hastalıklarına yol açar. Kalp damar sisteminde tıkayıcı lezyonlar kalp krizi ayak ve bacakta gangrenler gibi dolaşımda tıkanma sorununun başlıca nedenidir. Ayrıca katarakt diyabet ve tat koku alma duyularında zayıflamaya da neden olmaktadır.

Sağlıklı çocuk sahibi olmak için sigarayı bırakın
Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık kadınlarda ise erken menapoz ve kısırlığa yol açan sigara ayrıca premature doğum düşük doğum ağır bebek gibi sorunlara neden olarak anne adayı ve yenidoğan bebeğin hayatını da olumsuz yönde etkiler.

4 saat sigara dumanına maruz kalmanın bedeli 10 sigara
Sigara dumanının zararları gerçekten çok fazla. Sadece içen değil içenin yanında duran kişi de hem yanan tütünün hem de sigara içen kişinin çıkardığı dumanı solur. Pasif içiciler yaklaşık 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir. Sigara içenlerde görülen hastalıkların hepsi pasif içicilerde de görülür. Sigara içmediği halde sigara içenlerle aynı ortamda 4 saat kalan kişi yaklaşık 10 adet sigara içmiş gibi olmaktadır. Gene pasif içicilerde akciğer kanseri riski içmeyenlerden 1.5 kat fazladır.

Sigara içen babanın çocuğunda kanser önleme geni bulunmuyor
Çocuk kanserlerinin % 15'inde sigaranın rolü var. Babanın sigara alışkanlığından dolayı kanser önleyici genden yoksun çocuklarda her türlü kanser diğerlerinden daha sık görülüyor. Çocuklar için risk daha fazla çünkü çocukların akciğerleri henüz tam gelişmemiş durumdadır. Çocuklar yetişkinlerden daha sık nefes alıp verirler ve sigara dumanına daha fazla maruz kalırlar. Bu çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları bronşit ve astım sık görülür.