Günümüzde hala pek çok kadın gebeliğe ciddi tıbbi sorunlarla başlıyor bebeğe zararlı olabilecek maddelere maruz kalıyor ve sağlığını koruyucu hiçbir önlem almadan plansız gebe kalıyor.

Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Meltem Çam gebeliğe karar verildikten sonra anne adayının sağlığının iyileştirilmesinin çok önemli olduğu konusunda anne adaylarını uyarıyor.
Sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gebelik planları konusunda anne ve baba adaylarının eğitilmesi ilk öncelik olmalı. Günümüzde anne ve çocuk sağlığında daha iyi sonuçlar elde etmek için gebelikten önce harekete geçmek tanı ve tedaviden çok koruma ve önlemeyi hedeflemek gerekiyor.


BEDENİNİZ ANNELİĞE HAZIR MI?
Gebelik öncesi beslenmede genellikle saf temiz kilo aldırmayan ama besleyici gıdaların tercih edilmesi çok önemli. Düzgün ve sağlıklı beslenmeye ilave olarak folik asit takviyesi yapılması kullanılan destek ürünleri varsa bunların güvenilirliği yararı ve zararı irdelenmeli. Gebeliğe hazırlanan kadınlar sigara ve alkolü bırakmalı bırakamıyorsa kullanım sınırlaması konusunda teşvik edilmeli. Anne adayının egzersize ve kilo kontrolüne dikkat etmesi de büyük önem taşıyor.


GEBELİĞE HAZIRLANIRKEN HANGİ AŞILAR YAPTIRILMALIDIR?
Özellikle Human Papilloma Virüs (HPV) grip hepatit B kızamıkçık aşıları bu hastalık risklerini taşıyan gebe adaylarında hekim kontrolü ile birlikte yapılmalıdır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili risk belirlenmeli uygun testlerle ortaya çıkan hastalıklar tedavi edilmelidir.

HANGİ HASTALIKLAR RİSK OLUŞTURUR?

Diyabet tiroid hastalıkları epilepsi benzeri nörolojik hastalıklar hipertansiyon böbrek hastalıkları kalp-damar hastalıkları astım pıhtılaşma bozuklukları gibi sistemik hastalıklarda veya depresyon ve şizofreni gibi psikolojik hastalıklarda hasta gebelikten önce mutlaka bir hekim ile görüşmelidir. Mevcut tıbbi sorun nedeniyle kullanılan ilaçlar gebeliğin hastalığın seyrine etkisi ve özellikle de diyabet gibi hastalıklarda gebeliğin hastalığın kontrollü bir döneminde planlanması uygun olur.


GENETİK HİKÂYENİN ÖNEMİ
Anne yaşı anne ve babanın tıbbi durumu kadının daha önceki gebelikleri sorgulanmalıdır. Daha önceki gebeliklerinde bebeklerinde genetik sorunlar yaşayan çiftler ve ailede bilinen bir genetik hastalık mevcut olanlar tespit edilmeli ve bu aileler gebelik öncesi genetik danışma almalıdır. Bir önceki gebelik erken doğum düşük veya ölü doğum ile sonlanmış ise hasta risk ve nedenlerin tespit edilmesi için incelenmelidir. Gebelikler arasındaki sürenin 18 aydan az olması erken doğum ve bebeğin düşük doğum ağırlığında olması gibi riskleri arttırır.