Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gebelik (Hamilelik) Faydali Yazilar

  Gebelik hamilelik gebelik belirtileri hafta hafta gebelik gebelik donemi ay ay gebelik gebelik bilgiler hamilelik belirtileri gebelik ve bebek gebelik ve annelik gebelik faydali yazilar.

  Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Operatör Dr. Sema Soysal anneliğin kadına güç verdiğini anne olan kadının özgüveninin arttığını söyledi.

  Soysal özlem duyarak çocuk yapmak isteyen ve hamilelik dönemlerini bilinçli bir şekilde geçiren anne adaylarının doğumdan sonra çok mutlu ve sevinçli olduklarını vurguladı.

  İsteyerek hamile kalan anne adaylarının hamilelik dönemlerinde heyecanlı ve sevinçli olduklarını belirten Soysal şöyle dedi:

  "Anne adayları hamilelik sorunları yaşarken çok fazla şikayetçi olmazlar.

  Çünkü taşıdıkları can onların bir parçasıdır. Anne psikomatik (anne adayının beyninde kendi kendine hastalık üretmesi) ve depresyonel rahatsızlıkları kolay kolay yaşamaz." Anne adaylarının daha canlı ve daha güçlü olduklarını hayatlarının en güzel aynı zamanda en zor aylarını yaşadıklarını ifade eden Soysal şunları kaydetti:

  "Ağır bir yük olan hamilelik vücutta fiziki olarak büyük bir değişikliğe neden oluyor. İsteğe bağlı olarak hamile kalan anne adayları bu yüke ve değişikliğe rağmen durumlarından şikayetçi değillerdir. Doğum sonrasında ise anne kendini önceki durumuna göre daha güçlü hissediyor. Yani annelik kadına güç veriyor. Anne olma psikolojisi kadının özgüvenini artırıyor. Anne doğumdan sonra hayata daha farklı bir gözle bakıyor hayata daha sıkıca bağlanıyor. Bu da doğumdan sonra kadının genelde daha başarılı olmasını sağlıyor."

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hamilelikte altı tehlike

  Uzmanlar hamilelik döneminde özürlü bebek doğumuna yol açan 6 tehlikeye karşı anne adaylarını uyardı.

  Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayının gebelik öncesi bilinçli olmasının ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önlediğini belirten uzmanlar özürlü bebek doğumuna yol açan tehlikeye karşı anneleri uyardı. Yüksek ateş kedi ve köpekle yakın temas her gün yapılan ağır makyaj stres içki ve bozulmuş yemek yemenin bebeğin özürlü doğmasına neden olduğunu tespit eden uzmanlar bu durama yol açan sebepleri şöyle sıraladı:

  Hamileliğin ilk günlerinde yüksek ateş: Hamileliğin ilk günlerinde geçirilen yüksek ateş bebeğin dış görünüşünde bir anormalliğe neden olmazken bebeğin beyin dokularının büyümesini olumsuz etkiler ve çocuğun zeka özürlü olmasına yol açabilir.

  Kedi ve köpekle yakın temas: Bakteri taşıyan kedilerin bebeğin özürlü olmasına neden olan bir bulaşıcı hastalığın kaynağı olduğu ve kedinin dışkısının da bu bulaşıcı hastalığın ana yayılma yollarından biri olduğu pek bilinmiyor. Ancak yapılan bir araştırmada İngiltere'de her yıl yaklaşık 500 bebeğin annelerinin kediyle yakın temasta bulunmasından dolayı özürlü kaldığı ortaya çıktı.
  Her gün ağır makyaj yapmak: Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre her gün ağır makyaj yapan kadınların makyaj yapmayanlara göre özürlü bebek doğurma riski 1.25 kat daha fazla. Bebeği olumsuz etkileyen ise kozmetik ürünlerde bulunan arsenik kurşun ve merkür gibi zehirli maddeler. Bu gibi maddeler hamile kadının cildinden bebeğin kan dolaşımına giriyor ve bebeğin normal büyümesini olumsuz etkiliyor.

  Stres: Hamileliğin ilk üç ayı içinde yaşanan stres bebeğin "tavşan dudaklı" olması gibi çeşitli özürlere neden olabiliyor.

  İçki: Hamile kadın içki içtiği zaman alkol plasentadan embriyoya geçer ve bebeğe ciddi zarar verir. Hamilelik döneminde günlük iki bardak ya da daha fazla alkollü içki bebeğin özürlü olmasına neden olabilir.

  Bozulmuş yemek yemek: Uzmanlar hamile kadının yediği bozulmuş yemeklerde bulunan küfün plasentadan bebeğe geçtiğini bunun da bebeğin kromozomlarında kötü etki yarattığını belirtiyorlar.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  GEBELİKTE BESLENME

  Gebelik beslenmenin çok özel olarak ele alınması gerektiği bir dönemdir.Pek çok kadın daha önceki kötü beslenme alışkanlıklarını düzeltelerek gebelik bahanesiyle sağlıklı beslenmeyi öğrenebilir.Beslenme sosyalekonomikkültürel ve kişisel özelliklere bağlı olarak çok büyük değişiklikler gösterebilir.Konuyla ilgili yapılan geniş çalışmalar sonunda gerek gebelik öncesi gerekse gebelik sırasında kötü beslenmenin gebeliğin seyribebek ve anne üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir.Beslenmeyi belirleyen temel unsurlar;

  1-Gebelik öncesi kilo ve boy(Vücut Kitle Oranı=Body Mass Index=BMI)
  2-Yaş
  3-Bebek sayısı
  4-Metabolik hastalık varlığı (diabetfenilketonuri vb)
  5-Sosyo-ekonomik ve kültürel özellikler
  6-İştah ve annenin fiziksel aktiviteleridir.

  Herşeye rağmen gebeliğin özel bir diyeti olduğu söylenemez.Gebe herkesten daha çok normal beslenmelidir.Bu etsütyumurtataze sebze-meyve mineral ve vitamin desteklerinden oluşur.

  Gebelikte barsak hareketleri genellikle yavaşladığı için diyete lifli gıdalar ve bol sıvı eklenmelidir.Süt ve sütten yapılmış gıdalar tüketilirken sütün pastorize olması ve peynirlerin tam mayalanmış olmasına dikkat edilmelidir.Aksi halde bazı sütten geçen hastalıklara davetiye çıkartılmış olunur.Marketlerde satılan çok yüksek ısıda hazırlanıp paketlenmiş sütler güvenli sayılabilir.Sırayla değerlendirilirse


  PROTEIN


  Genellikle hayvansal gidalardan alinir. Gebenin günlük protein ihtiyaci 48-60 gr olup gebe olmayandan 15-30 gr daha fazladir. Kirmizi ettavuk etibalikyumurtasüt ve sütten yapilmis gidalar (peyniryogurt) baslica hayvansal protein kaynaklaridir. Özellikle kirmizi et beraberinde bolca yag içerdiginden yagsiz veya az yagli tüketilmelidir. Özellikle vejeteryan bir anne açisindan önemli olan bitkisel protein kaynaklari kuru baklagiller (nohut mercimek fasulye bakla) kepekli tahillar bazi kuru yemisler(findik fistik ceviz vb) olarak sayilabilir. Aksi görüsler de savunulmakla beraber proteinden zengin diyet alinarak gebelik zehirlenmesinin azaltilabilecegini ifade eden arastirma sonuçlari vardir.

  YAG

  Gebelikte dengeli bir diyetteki kalorinin üçte biri yaglardan elde edilmelidir.Doymamis yag asitlerinden zengin olmalari nedeniyle bitkisel yaglar(ayçiçekzeytin ve misirözü ) tercih edilmelidir.

  KARBOHIDRAT

  Gebelikte en dikkatli tüketilmesi gereken temel besin grubudur.Mümkün oldugunca dogal kaynaklardan karsilanmalidir.Vücutta temel olarak enerji ihtiyacini karsilayan maddelerdir. Bu maddeler tahilunseker gibi besinler içerisinde yer alir. Yapi tasi degillerdir.Çok tüketilmeleri halinde enerji olarak kullanilamayan fazla karbohidrat (özellikle sekerler) vücutta yag olarak depolanir ve gereksiz kilolarin en sik nedenidirler.

  VITAMIN

  Insan vücudundaki pek çok yikim ve yapim ( metabolik )olayinin kolaylastiricilari (katalizörleri) vitaminlerdir.Yani yasamsal fonksiyonlari vardir. Gebelikte bu tür yapim ve yikim olaylari arttigi için anne adayinin vitamin tüketimi son derece dengeli olmalidir.Özel diyet disi vitamin destegi sadece folik asit için geçerli olup dengeli beslenen bir gebede ayrica vitamin kullanimina gerek yoktur.

  Folik asit planlanmis bir gebelikten 1-3 ay önce baslanipher gün 0.4 mg dozunda gebeligin ilk 12-16 haftasi boyunca alinrak omurilik ve beyinde görülen açiklik ve sakatliklarin azaltilmasi mümkündür.Özellikle daha önce daha önce sakat bebek dogurmus kadinlarda 4 mg gibi yüksek dozlarda folik asit ayni sekilde uygulanarak sakatligin tekrarlama olasiligi azaltilabilir.Gebelik boyunca folik asitten zengin olan ispanakkarnibaharkepekli undan yapilmis yiyeceklerfindikfistik tüketilmesi önerilebilir.

  Genel olarak vitaminler olumlu etkileri olan maddeler olmakla beraber ilaç olarak yüksek dozda vitamin kullanimi her zaman emniyetli degildir.Özellikle A-vitamini 15.000/IU 'yi geçen günlük dozlarda alinirsa bazi dogumsal sakatliklari artirdigini bildiren çalismalar vardir.Bu nedenle ezberlenmis veya baskalarina ait önerilerle doktora danisilmadan yapilacak diyet disi vitamin destekleri her zaman iyi sonuçlar vermez. Özel bir sindirim sistemi veya diger hastaligi olmayan ve normal beslenebilen bir annede bugünkü bilgiler isiginda ilk 3 aydaki folik asit destegi disinda vitamin destegine(diyet disi) gerek yoktur. Hekim her anne adayina dengeli ve çesitli beslenmeyi önermek ve ögretmekle gebelikte artan vitamin ihtiyacini da karsilamis olur.

  MINERALLER


  En önemlileri kalsiyum ve demirdir.Gerek anne gerekse bebek için önemli yapi tasi olan bu mineraller kan yapimi ve kemik yapisi basta olmak üzere pek çok yasamsal fonksiyonun devami için gereklidirler. Normal olarak hayvansal proteinyumurta ve süt ve sütten yapilmis gidalarda bol miktarda bulunurlarsa da gebelikte artmis ihtiyaci diyetle karsilamak genellikle mümkün olmadigindan destek olarak verilmeleri kabul görmektedir.

  Eksiklik olmayan bir kadinda bile gebelikte kanin sivi kisminin %50 'ye varan artisina bagli olarak "seyrelmeye bagli kansizlik" (dilusyonel anemi) gelisebilir.Kalsiyum pek çok hücresel fonksiyonun yani sira kemik yapiminda kullanilan temel elemandir. Eksikligi kadinlarda özellikle menapozda daha çok ortaya çikan osteoporoza (kemik erimesi) neden olabilir.Bu yüzden demir eksikligi anemisi olsun olmasin her anne bulanti kusmalari (varsa) geçer geçmez demir destegi almalidir.

  Yine kemik erimesi olsun olmasin her annede kalsiyum destegi yapilabilir. Yüksek dozda kalsiyum destegi yapilan hastalarda daha az gebelik zehirlenmesi görüldügünü bildiren arastirma sonuçlari da vardir. Kalsiyum sütyogurt peynir ve yesil yaprakli sebzelerde bol miktarda bulunur. Demir ise kirmizi etyumurtaton baligi ve sakadatlarda boldur. Demir ve kalsiyum birbirlerinin barsaktan emilimlerini bozabileceklerinden bu iki hapin farkli ögünlerde alinmasina dikkat edilmelidir.

  ÖGÜNLER

  Gebe mümkün oldugunca az az sik sik yemek yemelidir. Sadece ana ögünlere dayanan beslenme aliskanligi mide ve barsak sisteminde ki gevsemeye bagli olarak yemekten sonra mide yakinmalarina neden olabilir. Gebe özellikle yatmadan 1-2 saat öncesinden itibaren yemek yememeli özellikle yemekten sonra oturur pozisyonda dinlenip veya gezintilerle yiyeceklerin mideyi terketmesini kolaylastirmaya çalismalidir.Aserme halinde ögün sayisi daha da büyük bir önem kazanmaktadir.

  GENEL ÖNERILER

  · Lifli posali gidalar gebelikte genellikle kabizlik seklinde degisen barsak aliskanliklarinin düzeltilmesi açisindan çok faydalidir.Bu tür gadalardan en zengin olan besinler taze sebze ve meyvelerdir.Bu gidalar çok fazla tüketildiklerinde demir emilimini olumsuz etkileyebileceklerinden demir haplari aç karna yutulmaya çalisilmalidir.Lif ve posa siyah ekmek portakal elma kuruyemis baklagiller kuru üzümkuru kayisikepekli olarak hazirlanmis unlu gidalarda bol miktarda vardir. Aksamlari bir fincan kadar cevizbademfindikfistik karisimi yenilerek pek çok (çinko magnezyum kalsiyum) mineral ve vitamin(Vit EB vb)alinabilir.

  · Gebelikte annenin sivi tüketiminin en önemli kismini su olusturmalidir. Çaykahve kakaoalkollü içkiler ve kola ya hiç ya da mümkün oldugunca az tüketilmelidir. Alkol tüketimine bagli çocukta fötal alkol sendromu denilen özel bir dogumsal bozukluklar ve zeka geriligi tablosu tanimlanmistir.Gebelikte günde bir kadeh sarap gibi ölçülerde alkol alinmasinin zararsiz oldugu ileri sürülse de herhangi bir özel faydasi oldugu da ileri sürülemez.

  · Özellikle el ve ayaklardaki ödemlerin önlenmesi veya gebelik zehirlenmesinin önlenmesi veya tedavisi için gebelikte tuz kisitlanmasinin yeri yoktur .Hatta bu tür uygulamalarin daha kötü sonuçlar dogurdugu gösterilmistir.Ancak istah degisiklikleri nedeniyle tuzlu yiyeceklere olan egilimin de önüne geçilmelidir.Yani gebe evde herkese pisen yemektenherkesin yedigi ekmekten tüketmeli ama yemek masasindan tuzu tuzlugu kaldirmalidir.

  · Gebelikte fast-food salamsosissucukdondurulmus gidalarin tüketilmesi lokantalarda yemek cesaretlendirilmemelidir.Bu tür gidalarin pisirilme teknikleri yetersiz ve kullanilan suni renklendiricitatlandirici ve koruyucu maddeler asiri yag içermeleri anne ve bebek sagligini olumsuz etkileyebilir.Yemekhanelerdeki sicak yemeklerönceden pisirilmis süpermarket yiyecekleriyeni pisirilmis ve sicak olamayan tavuk eti bebege geçip onda hastalik yapan bakteriler içerebileceginden bu tür gidalardan uzak durulmali veya dikkatli tüketilmelidir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI HABER VEREN BELİRTİLER

  Gebeliğin son aylarında rahim göğüs kafesine kadar yükselir yaptığı basınç nedeniyle nefes almak zorlaşır mide ve bağırsak şikâyetleri olur.

  İlk gebeliklerde doğumdan bir-iki hafta önce sonraki gebeliklerde doğumdan yaklaşık birkaç gün önce bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi üzerine rahmin yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum gebe kadında rahatlama yaratır. Daha rahat nefes alıp verir. Mide ve bağırsak şikayetleri azalır. Bunun yanı sıra idrar torbasına basınç arttığı için sık idrara çıkılır. Gebeliğin 28. haftasından itibaren rahimde zaman zaman kasılmalar sertleşmeler meydana gelir. Bunlar normaldir ve genelde ağrısızdır. Bazen ağrılı olduğunda bunlara yalancı doğum ağrısı denir. Rahmin doğuma hazırlık yaptığı bu kasılma egzersizleri son haftalarda oldukça sıklaşır.

  Doğumdan bir-iki gün önce hormon düzeyindeki değişiklik nedeniyle vücuttan su atılması ve iştah azalması meydana gelir. Bu nedenle 1-2 kg. kilo kaybı görülebilir. Doğumun gerçekleşeceği gün vücutta doğumda kullanılmak üzere kullanılan enerjinin bir kısmı açığa çıkarılır. Birçok gebe kadın bu enerjiyi doğumda kullanmak yerine kendilerini zinde ve dinamik hissettikleri için temizlik alışveriş gezme gibi işlerde kullanır. Bu enerjinin amacı dışında kullanılması gebe kadının doğumda kolay yorulmasına doğumun zor ve uzun olmasına neden olabilir. Onun için gebelerin 38. haftadan itibaren kendilerini her zamankinden daha iyi ve zinde hissettiklerinde bunun doğumun yaklaştığını belirten bir belirti olduğunu düşünüp enerjiyi başka amaçla kullanmaları aksine istirahat etmeleri ya da hafif işlerle oyalanmaları gerekir. Bazı gebelerde doğumdan bir-iki gün önce vücudun bağırsakları temizleme işleminden dolayı ishal meydana gelebilir.

  Doğumun yaklaştığını gösteren bu belirtiler her gebe kadınca yaşanmayabilir ya da fark edilmeyebilir. Bu da normaldir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gebelik Takibi

  İlk vizit: 6-8. hafta

  Öncelikle kanda yapılan ß-HCG veya idrarda gebelik testlerinin pozitif oluşu ile gebelik tanısı konulur. İlk gebelik vizitinde anne adayları adeta bir check-up’tan geçirilirler.

  • Ultrason (tercihen vajen içinden)
  • Kan grubu Rh
  • Tam kan sayımı
  • Kan biyokimyası
  • TORCH taraması
  • Tam idrar tahlili gerekirse idrar kültür- antibiyogramı
  • Servikovaginal smear testi
  • Kanama profili
  • Hepatit B Hepatit C AIDS taraması

  2. vizit: 10-13. hafta
  • Ense kalınlığı (Nuchal Translucency NT)
  • I. Trimester tarama testi

  3. vizit: 16-18. hafta
  • Ultrason (anomali taraması)
  • II. Trimester tarama testi (Üçlü Test Triple Test)
  • Amniyosentez (gerekirse)

  4. vizit: 22-24. hafta
  • Ultrason (anomali taraması)
  • Servikal kültür ve fresh testleri.

  5. vizit: 24-28. hafta
  • Tam kan sayımı
  • Tam idrar tetkiki
  • 50 gram glukoz yükleme testi
  • 28. haftada İndirekt Coombs Testi (kan uyuşmazlığı olanlarda)

  6. vizit: 32. hafta
  • Genel ultrason değerlendirmeleri

  7. vizit: 34. hafta
  • Genel ultrason değerlendirmeleri

  8. vizit: 36. hafta
  • Genel ultrason değerlendirmeleri

  9. vizit: 38. hafta
  • Ultrason (gerekirse biyofizik profil)
  • NST (Non-Stres Test)
  • Doppler ultrasonu (gerekirse)
  • Kan biyokimyası Tam kan sayımı Tam idrar tahlilleri Hbs Ag Anti Hbs HCV HIV gerekirse TORCH testleri tetkikleri tekrarı

  39-42. haftalar arası izlem
  • Ultrason (gerekirse biyofizik profil)
  • NST (38-40. haftalar arası haftada bir 40.haftadan sonra 3 günde bir)
  • Vajinal muayene (tuşe)
  • Doğum işaretleri konusunda gebe bilgilendirilir ve günü yaklaşan anne adayına doğumla ilgili detaylı bilgiler verilir.

  40. haftadan sonra ise gebenin doğuma kadar haftada iki kez görülerek değerlendirilmesinde yarar vardır.

  42. haftaya kadar doğumu başlamayan gebeler ise hastaneye yatırılarak doğum başlatılmalıdır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş