Tatil planı yaparken anne adayının sağlığıyla ilgili dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Genel olarak hamileler için tatilin önerildiği ya da önerilmediği durumlar yoktur. Ancak hamileliğin gidişatına göre bazı öneriler olabilir. Örneğin gebeliğin erken dönemlerinde kanama ve düşük riski bulunanların seyahat etmesi sakıncalıdır. Böyle bir durumda kanamanın şiddetine göre ev istirahatından kesin yatak istirahatına kadar değişen önlemler gerekli olabilir. İleriki dönemlerde suyun gelmesi kanama olması erken doğum kasılmalarının varlığı gibi durumlarda da seyahat etmek kesinlikle sakıncalıdır. Tatil planı yapılırken öncelikle tarihler önceden belirlenmeli ve konu ile ilgili olarak gebeliği takip eden doktor ile görüşülerek onayı alınmalıdır. Genel olarak çok zorunlu olmadıkça son üç ay içinde tatile çıkmamak daha uygundur. Uzun süren araba yolculukları tercih edilmemelidir.

Tatil için seçilen mekânın özellikleri nasıl olmalıdır?

“Tatil için en uygun yer neresidir?” sorusuna verilecek kesin bir cevap olmamakla birlikte genel olarak temiz mutfağı güvenilir ve odalarında havalandırma tertibatı iyi olan tesislerin tercih edilmesinde yarar vardır. Öte yandan tesiste kısa sürede ulaşılabilecek bir doktor ve yakın çevrede gerekli donanıma ve personele sahip bir hastane olması avantajlıdır.

Anne adayı deniz ve güneşten yararlanırken nelere dikkat etmelidir?
Hamilelik sırasında yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların başında temizliğinden emin olunmayan sulara girmemek geliyor. Bu nedenle çok fazla kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var. Gebelik öncesinde düzenli olarak yüzen kadınlar daha önceki programlarına devam edebilirler. Ancak gebe kaldıktan sonra ilk kez denize girecekler biraz daha dikkatli olmak zorunda. Temizliğine dikkat edilmeyen havuzlardan kapılacak idrar yolu enfeksiyonları ya da vajinal enfeksiyonlar anne adayları için tehlike oluşturabilir.

Öncelikle suya girmeden önce vücudu ısıtmak yavaş yüzmek ve dozu yavaş yavaş artırmak gerekiyor. Gebeliğinin ilk 3 ayında bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterli. Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltıyor ve günün geri kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı oluyor. İkinci 3 aylık dönemde ise su eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor. Bu dönemde daha önceki yüzme alışkanlıkları aynen devam edebilir. Son dönemlerde ise yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakınca yok. Karada yapılan kültürfizik hareketleri suda da yapılabilir. Bunun avantajı terlemeyi ve aşırı ısınmayı engellemesidir. Kültürfizik hareketleri yaparken suyun meme başı hizasında olması en uygun derinliği sağlar.

Tabii bu kural yüzerken de geçerli. Özellikle sık sık kramp sorunu yaşayan kadınlar boy hizasını geçmeyecek derinliklerde yüzmeli. Olası bir kramp durumunda yardım alabilmek için suya tek başına girmemeye de özen gösterilmeli.

Cilt hastalıkları uzmanları hamile olsun olmasın kişinin güneşte ya da yapay yaptığı bronzlaşmanın sağlık açısından zararlı sonuçları olabileceği konusunda hem fikirdirler. Bronzlaşmak cildinizin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı kendisini korumak için gerçekleştirdiği bir cevaptır. Eldeki bilimsel veriler ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmanın yaşlanmanın etkilerini artırmasının yanı sıra malign melanoma adı verilen bir tür cilt kanserinin gelişimini de hızlandırdığını göstermektedir.

Pek çok hamile kadının cildi hamilelik sırasında daha hassastır ve güneş yanığına karşı daha korunmasızdır. Hamilelik sırasında derinin rengini veren melanini salgılayan hücreleri etkileyen melonosit stimüle edici hormon düzeyleri yükselir. Bu durum hamile kadını aşırı pigmentasyona karşı duyarlı hale getirir. Eğer yüzünüzde cholasma adı verilen gebelik maskesi oluşmuşsa yani düzensiz ve koyu renk değişiklikleri görülüyorsa bu durumda siz de güneş ışınlarına ve ültraviyoleye karşı aşırı duyarlısınız demektir. Bu durumda cildiniz güneş ışınlarına her zamankinden daha fazla ve daha şiddetli cevap verecektir. Bununla birlikte güneş altında uzun süre geçirmeniz hem vücut sıcaklığınızın aşırı artmasına hem de vücudunuzdaki suyun azalmasına (dehidratasyon) neden olabilir. Her iki durum da gebeliğiniz açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı hamileyken uzun süre güneş altında kalmanız önerilmez.

İdeal olan sabah erken ve akşamüzeri geç saatlerde denize ya da havuza girmektir.

Mayo ve güneş koruyucu seçimi nasıl olmalıdır?
Hamile kadınların direkt güneş altında kalmaları önerilmez. Mutlaka gölgede ve tercihen üzerlerinde t-shirt ile dinlenmeleri daha uygundur. Yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Yaz aylarında ve özellikle plajda su kaybı her zamankinden fazla olacağından sıvı alımına azami dikkat göstermek gereklidir. Vücudu fazla sıkmayan gebeler için özel tasarlanmış mayoları kullanmak gerekiyor.