Cilt
Ciltte kuruluk ve çatlaklar pek çok hamile kadının şikayet ettiği değişikliklerdendir. Kuruluğa çözüm olarak; normal sabun yerine cildi nemlendirecek gliserin bazlı sabunlar kullanılmalı ve yüz sürekli nemli tutulmalıdır. Boyundan aşağısı için ise vitaminli vücut losyonları sıkça kullanılabilir. Ayrıca banyo esnasında vücut yağları kullanılmalı ve banyodan çıktıktan sonra mutlaka nemlendirici krem sürülmelidir.

Kalça karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için düzenli olarak bu bölgelere badem yağı kakao yağı veya çatlak kremleri sürülerek masaj yapılması önemlidir.

Hamilelik döneminde ciltte oluşan renk değişiklikleri ve lekeler çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan sonra kaybolurlar. Bu lekeler gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilineceği gibi yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir. Çünkü özellikle bu dönemde cildin sağlıklı bir şekilde nefes alması çok önemlidir.

Makyaj için iyi bir nemlendirici başta olmak üzere cildi kurutan toz pudralar yerine nemlendiricili fondöten rimel ve dudak parlatıcısı uygun seçimlerdir. Doğumdan sonra da bunlara özellikle gözaltı kapatıcısı eklenerek devam edilebilir. Bu dönemde gece uykuları düzenli olmayacağı için gözaltı kapatıcıları kritik bir öneme sahip olacaktır.

Kullanılan makyaj malzemesini mümkün olduğunca azaltmak zaman kazandırır. Yine de arada bir yüz bakımı manikür ve pediküre vakit ayırmak morali de yüksek tutmaya imkan verecektir.
Hamileliği yaz aylarına gelen anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir nokta da güneşe çıkmadan önce ultraviyole ışınlara karşı yüksek koruyucu faktörlü kremler sürmektir.

Ciltte ergenlik sivilcelerine benzer sivilceler çıkabilir. Buna karşı doktorun önereceği bir antibiyotik krem kullanılabilir. Fakat sorun ağızdan antibiyotik almayı gerektiriyorsa bunu doğumdan sonraya bırakmak daha uygun olacaktır.

Bu dönemde melesma yani hamilelik maskesi de çıkarılabilir. Melesma genelde yanaklarda dudak kenarlarında ve alın bölgesinde farklı renklerde lekelerin oluşmasıdır. Uzmanların genel kanısı bu lekelere östrojen hormonu ile ultraviole ışınlarının neden olduğu yönündedir. Bu soruna karşı alınması gereken önlem her türlü havada dışarı çıkarken güneş kremi kullanmaktır.
Hamilelik ve emzirme döneminde özellikle önerilen kremler kimyasal madde içermeyen koruma kremleridir. Bu kremler melesmanın çoğalmasını önleyecektir. Fakat krem kullanmasanız bile doğum sonrasında lekeler kendiliğinden kaybolur.

Banyo ve duş

Hamilelik döneminde her gün banyo yapmanın alışkanlık haline getirilmesi tavsiye edilmektedir. Ter bezlerinin normalden daha fazla çalıştığı bu dönemde vücut hijyenini korumanın en iyi yolu budur.

Banyo suyunun sıcaklığı 36-38 derece arasında olmalıdır. Aşırı sıcak ya da soğuk su hamileler için zararlıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ıslak zeminde kayarak düşmeyi önleyecek önlemlerin alınmasıdır. Olası tehlikelere karşı banyo kapısını kilitlememek de önemli bir noktadır.
Ayrıca banyo süresinin 15 dakikadan fazla olmamasına dikkat edilmelidir; aksi takdirde kanama geçirme riski artabilir.

Vajinal hijyen
Vajinal akıntılar da hamile kadınları en çok rahatsız eden konulardan biridir. Hamilelik sürecinde vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişiklikler sonucu akıntı fazlalaşır enfeksiyon ihtimali artar.

Eğer fazla miktarda sarı ve yeşil renkli kötü kokusu olan akıntı meydana gelirse doktora gitmek gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerekli görülürse ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanılması tavsiye edilebilir.

Daha temiz ve rahat hissetmek için bu dönemde günlük ped kullanılabilir. Bu bölgenin nemli kalmasına neden olacak dar pantolonlar sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine; gebelik için özel hazırlanmış genital ve karın bölgesinde sıkılık meydana getirmeyen kıyafetler ile rahat ve pamuklu çamaşırlar giyilmelidir.

Bunların yanı sıra hamilelik esnasında vajinal duşlar önerilmemektedir.

Meme bakımı
Hamileliğin özellikle son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlar ve meme başından kolostrum denen beyaz-sarı renkli süt gelir. Bu durumun anne adayının sağlığı açısından herhangi bir zararı olmamasına rağmen rahatsızlık verici olabilir. Rahatsızlık yoğunsa günlük göğüs petleri kullanılabilir. Bunun haricinde meme başı ılık sabunlu bir bezle temizlenerek de sorun çözülebilir.
Hamilelik döneminin özellikle de ikinci yarısından sonra sutyenlerin değiştirilmesi; memeyi alttan destekleyen çok sıkmayan pamuklu çamaşırlar tercih edilmesi gerekir.

Saçlar
Bazı kadınlar için hamilelik döneminde saçlara istenilen şekli vermek her zamankinden daha zor olabilir. Bu dönemde parlaklıklarını canlılıklarını yitiren saçları sık sık yıkamak ve saç tipine uygun bakım yapmak sorunu büyük ölçüde giderecektir.

Bunun yanında artan hormon dengelerine ve özenli beslenmeye bağlı olarak çoğu anne adayının saçları bu dönemde daha sağlıklı olur. Fakat çoğunlukla doğum sonrası yoğun bir saç dökülmesi yaşanır. Buna rağmen genelde dökülen saç oranı hamilelikte çıkan saç oranıyla doğru orantılı olduğundan aslında bir kayıp söz konusu değildir. Yine de bu durum sıkıntı yaratıyorsa saçları hamilelik süresince kısa kestirmek daha sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlayabilir.

El ve ayak tırnakları
El ve ayak tırnakları hamilelik döneminde donuk renk alır ve kolayca kırılır. Tırnakların katmanlarının ayrılmaması için güçlendiricili parlatıcılar ve yoğun nemlendiriciler kullanılabilir. Endişelenecek bir durum yoktur çünkü doğumdan sonra tırnaklar eski haline dönecektir.

Egzersiz şekilleri

Hamilelik sırasında yapılan hafif egzersizler hem morali yükseltir hem de enerjiyi arttırır. Ancak herhangi bir spor aktivitesine başlamadan önce doktora danışmak gereklidir.

Tenis ve aerobik gibi zıplama gerektiren; kayak ve bisiklet gibi düşme riskinin yüksek olduğu sporlardan kaçınmak gerekir. Bunun yanında yürüyüş hemen her anne adayı için uygun bir egzersiz biçimidir. Yüzme ise hem fazla kiloların ağırlığını çok hissettirmeyeceği hem de suyun kaldırma kuvveti sayesinde rahatlama sağlayacağı için iyi bir seçenektir. Özellikle son dönemlerde yoganın da hem fiziksel hem ruhsal olarak hamile kadınlara çok yararlı olduğu söylenmektedir.

Vücut su kaybedeceği için egzersiz öncesi sırası ve sonrasında bol bol su içmek gerekir. Herhangi bir sancı vajinal kanama vajinal akıntı baş dönmesi veya nefes darlığı çekildiği takdirde derhal yapılan spor bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.