İkiz annelerinin işi sanırım tek çocuklu annelerden daha zor. Uykusu yemesi bakımı vs.Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Pedagog Güzide Soyak ikiz anne-babalarınının en çok zorlandıkları konulardan biri olan ikizlerin uyku düzenleri hakkında şu bilgileri verdi.

* Bebekler birçok zaman ağlar ve bunun nedenini onlar da bilmez. Her ağladıklarında yanlarında olmaya çalışın. Onların ihtiyaçlarını anlayın; yanlarında olan güven duygusu oluşturabildikleri ebeveynlere ihtiyaçları vardır.

* Bebeklerin beslenme düzenlerinin oluşmaya başlaması ile birlikte uyku düzenlerini oluşturmak daha kolaylaşabilir.

* Yenidoğan masaj tekniklerini uygulamak bebeklerin rahatlamasına ve uykuya geçişlerine yardımcı olacaktır.

* Ev içerisindeki uyaranları azaltmak rutinler yaratmak (banyo yapmak pijama giymek) onlarla konuşmayı durdurmak dokunarak varlığınızı hissettirerek uykuya eğilimlerni arttırmak gerekir.

* İkizlerin ilk aylarda aynı beşiği paylaşmaları onların anne karnındaki pozisyonlarına benzer bir durum oluşturduğu için daha uzun periyotlarla uyuyabildikleri görülmüştür. 3-6 ay arasında aynı beşikte yatma uyku düzeni için iyi bir destek sağlayacaktır. Birbirlerine dokunmak onları rahatlatacaktır. Zamanı geldiğinde ayrı beşiklerde uyuma ihtiyaçlarını size belli edeceklerdir.