Gebe Üzerindeki Riskler
Eğer epilepsiniz varsa henüz hamile kalmadan önce doktorunuzla mutlaka gö­rüşmeli ve önlemleri en baştan almaya başlamalısınız. Çünkü biliyoruz ki gebe­lik döneminde epilepsisi olan kadınların % 25′inde nöbetler azalır ya da kaybo­lur. Ne var ki kadınların % 25′inde de nöbetler özellikle ilk trimesterde sıklaşabilir.

Bu süreçte karşılaşabileceğiniz komplikasyonları vajinal kanama ve plasentanın rahimden erken ayrılması olarak sıralayabiliriz. Suyunuzun erken gelmesi ve ha­milelikle bağlantılı olarak yüksek tansiyonla karşılaşmanız da olası durumlar arasındadır.

Hamilelik sırasında gideceğiniz rutin doktor kontrollerinde kilonuzun ve tansi­yonunuzun ölçülmesinin yanı sıra kan testi ile ilaç kan düzeyiniz takip edile­cektir.

Epilepsisi olan bir hamile olarak nöbet geçirebilirsiniz; sakın gereksiz yere kor­kuya kapılmayın. Nöbetler zararlı ve tehlikeli olabilir ama bu durumdaki birçok kadının buna rağmen sağlıklı bebekler doğurduğunu da bilimsel verilerden bili­yoruz o nedenle lütfen paniğe kapılmayın. Nöbetlerinizi mutlaka doktorunuza bildirin tedavi önerileri de buna göre değişiklik gösterebilir. Eğer hamileliğini­zin son aylarında nöbet geçiriyorsanız doktorunuz ultrason ile bebeğinizin du­rumunu kontrol etmek isteyebilir.

Epilepsisi olan gebe kendine iyi bakmalı• Epiiepsi ilaçlarını aksatmadan kullanın
• İlaçlarınızı aniden kesmeyin ve hekiminize danışmadan dozları ile oynamayın
• Sağlıklı beslenin ve vitaminlerinizi düzenli alın
• Düzenli egzersiz yapın ve stresinizi kontrol altında tutun
• Yeterli miktarda uyuyun
• Sigara alkol kullanmayın