Kanada havayolları hayvanlar için kurallarını değiştirdi

Kanadalı havayolu şirketleri tarihinin en büyük yangın felaketinden kaçan evcil hayvanların uçak içinde tahliye edilmelerine izin verdi.Uçakla sık sık seyahat edenler havayolu şirketlerinin katı kurallarını bilir. Bu kurallar elbette uçuş güvenliği içindir. Ama bazı istisnai durumlarda kurallar askıya alınabilir.

Kanada'nın Alberta eyaletindeki Fort McMurray'de büyük bir yangın çıkmış. Yangın alanına yakın bölgelerde yaşayan insanlar bölgeden tasfiye edilmiş. Canadian North and WestJet havayolları yangından kaçan insanlarla birlikte evcil hayvanlarının da uçmasına izin vermiş. 80 bin kişi bu büyük yangında şehri terk etmiş.Yolcular bu deneyim hakkında pek çok tweet atmış. Uçaktaki hayvanların çok heyecanlı olduğu gözlemlenmiş. Hayvanlar genellikle sahiplerinin kucağında ya da yerde dolaşmışlar. Bazıları birbirleriyle oynamış.

Havayolu sözcüsü "Bu olağanüstü koşullarda evcil hayvanları da misafir etmek için kuralları istisnai olarak esnettik." demiş. Yangında 85 bin hektar arazi yanmış. Bu ölçek bir büyükşehir alanı demek. Evcil hayvanlar bu büyük yangından güven içinde kurtarılmış.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]