Mühendis olmak için fazla çekiciler

Teknoloji-mühendislik sektörlerinde çalışan kadınlar bir işe alım kampanyasında objektifin karşısına geçince mühendis olmak için fazla çekici bulundular.
Günümüzde dahi teknoloji ile ilgili alanlarda çalışan kadınlar erkek egemen sektörde kendilerini kabul ettirebilmek için türlü zorluklar çekiyor. Yakın zamanda yaşanan örneklerden birisi Isis Anchalee isimli bir yazılım mühendisinin başına geldi.
Anchalee ABD'de çalıştığı firması OneLogin'in işe alım kampanyasında yer alması istenince objektifin karşısına geçip poz vermiş ve duvarlara posterleri asılmış.
"Mühendis olmak için fazla çekicisin"

Posterin fotoğrafı sosyal medyada yayılmaya başlayınca gelen tepkiler ise genç kadını adeta çileden çıkarmış. Sosyal medyada yayılan fotoğraftaki kişinin gerçek bir yazılımcıya benzemediğini iddia eden yorumlar yapılmış. Hatta Anchalee üzerinde program paylaşım servisi Github tişörtü olduğu bir gün asansörde bir erkeğin "Sen mühendis olmak için fazla çekicisin” sözlerine maruz kalmış.
Anchalee bunun üzerine #ilooklikeanengineer/benbirmühendisgibigörünüyorum etiketiyle insanların "stereotype”larını (bir grubu tanımlarken kullanılan basmakalıp yargı) yıkmak için harekete geçmiş ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan kendisine destek gelmiş.

Kadınlar da Ada Lovelace Günü'nde erkek egemen bakış açısına başkaldırıyor ve kendilerinin görünümleriyle değil zekalarıyla değerlendirilmesi gerekliliğini bir kez daha haykırıyor.
Ada Lovelace kimdir

Ada Lovelace 1850'lerde programlanabilir bilgisayar fikrini ortaya atan-bilgisayar bilimcisi Charles Babbage'in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları yaratımında beraber çalışmış kadın matematikçidir. Genel kanıya göre dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğu kabul edilir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]