19 yaşındaki genç kız 10 gün aralıksız uyuyabiliyor

Milyonda bir görülen Klein-Levin hastalığına yakalanan Avustralyalı genç kız uyanmadan 10 güne kadar uyuyabiliyor.

Kleine-Levin hastalığı Georgia Green'in hiç uyanmadan 10 güne kadar uyumasına neden oluyor. Hiçbir tedavisi olmayan hastalık nedensiz yere bir anda ortaya çıkıp 19 yaşındaki genç kızı haftalarca yatağa bağlayabiliyor.
"Kendime gelmem 2 hafta sürüyor"

Daily Mail 'e konuşan Green "Hastalık geldiğinde kafam bulanıklaşıyor ve ondan sonra kendimden geçiyorum. Genellikle 10 gün civarı uyuduğum için daha sonra uykusuzluk hastalığına yakalanıyorum. Bu yüzden kendime gelmem en az 2 hafta sürüyor" dedi.


"Bu hastalık her şeyi aksatıyor"

Green'e 3 sene önce kan testleri beyin taramaları MRI ve değişik ilaçları deneyimlemesi sonucunda Klein-Levin hastalığının teşhisi konulmuş. Milyonda bir görülen bu hastalığın kurbanları günde 12-18 saat arası uyuyup geri kalan zamanda da uyur vaziyette bulunuyor. Green "Tek seferde haftalarca okulu kaçırdım en yakın arkadaşımın doğum günlerini kaçırdım işimi kaçırdım. Bu hastalık her şeyi aksatıyor" diyor. Birçok önemli sınavı kaçırdıktan sonra okulu bırakan Green şu anda Flinders Üniversitesi'nde okuyor ve satış asistanı olarak çalışıyor.
"Alkolün hiçbir etkisi yok"

Şimdiye kadar 35 kere hastalığa yakalanan ve toplamda hayatının bir yılını kaybeden Green"Hastalığa ilk yakalandığım zamanlar ayda bir olarak uzun süreli uyurken artık bu durum daha azaldı ama bunun olmasını önlemek için yapabileceğin hiçbir şey yok. Okulu bırakmanın veya alkolden uzak durmanın hiçbir etkisi olmadı" şeklinde konuştu.
Hastalığın etkisi 30 yaşına doğru azalıyor ama o zamana kadar genç kızın yapabileceği bir şey yok.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]