Vejetaryen anneye mahkeme kararı: Oğluna et yedir

İtalya'da bir baba eski eşinin oğluna et yedirmediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme babayı haklı buldu.

İtalya'da boşanmış bir çiftin oğullarının beslenme şekli konusundaki anlaşmazlığı mahkemeye taşındı. Mahkeme vejetaryen eski eşinin oğluna et yedirmediği için şikayette bulunan babayı haklı buldu ve annenin çocuğa haftada bir kez et yedirmesine hükmetti.
İtalyan basınındaki haberlere göre Bergamo kentinde yaşayan çift boşandığında oğullarının velayeti anneye verildi. Çocuğun hafta sonlarını ise babasıyla geçirmesi kararlaştırıldı.
Vejetaryen anne çocuğuna da et yedirmiyordu

İsimleri gizli tutulan eski eşler arasında bu kez de çocuklarının nasıl besleneceği konusunda anlaşmazlık yaşanmaya başladı.
Makrobiyotik diyeti (pirinç tahıl ve sebze bazlı beslenme) benimseyen anne çocuğuna da et içermeyen bu diyeti uyguluyordu. Babası ise hafta sonları oğlunu fast-food restoranlarında hamburger ve sosis gibi yiyeceklerle besliyordu. Çocuğun babaannesi de hafta sonları ziyaretine giden torunu için et süt yağ ve şeker ağırlıklı sofralar hazırlıyordu.
Baba eski eşinin oğlunu et yemeklerinden mahrum bırakarak düzenli beslenmesini engellediğini öne sürüyor anne ise oğlunun babasıyla geçirdiği hafta sonlarının ardından eve karın ağrısıyla döndüğünden şikayet ediyordu.
Baba mahkemeye başvurdu

Çocuklarının beslenme şekli konusundaki anlaşmazlıklarını aralarında çözemeyen eski karı-koca sonunda mahkemeye başvurdu.
Babanın şikayeti üzerine açılan davada mahkeme karara vardı ve 12 yaşındaki çocuğun et de yemesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme anneye hafta içi en az bir kez et yemeği hazırlamasını emretti. Babaya ise çocuğa hafta sonları en fazla iki öğünde et yedirme kısıtlaması getirdi.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]: BBC Türkçe