İdamdan döndü intihar etti

ABD’nin Indiana eyaletinin 16 yaşındayken bir kadını öldürmekten suçlu bulunan ve idam cezasına çarptırılan kadın hapisten çıktıktan sonra intihar etti.

1986 yılında 16 yaşında olan Paula Cooper o zaman 78 yaşında olan Ruth Pelke’nin evine 3 arkadaşıyla İncil öğrenme bahanesiyle girdi. İncil öğretmeni olan Pelke gençleri evine aldıktan sonra niyetlerinin İncil öğrenmek değil hırsızlık yapmak olduğunu anladı. Ancak çok geç kalmıştı. Paula yaşlı kadının üzerine çıkarak paralarını istemiş ve ardından da yaşlı kadını defalarca bıçaklayarak öldürmüştü.
3 kıza 25-35 ve 60’ar yıl hapis cezası verilmiş ancak Paula’nın cezası son anda idama çevrilmişti.
En genç idam mahkumu

16 yaşında idama mahkum olan Paula Cooper Indiana eyaletinde en genç yaşta idam cezası alan mahkumu olarak tarihe geçmişti. Cooper’ın idam cezasını engellemek için uluslararası toplum ve hatta Papa bile devreye girdi. Genç kızın çocukken babasını istismarına uğradığı ve psikolojisinin bu yüzden bozulduğu öğrenildi. Daha sonra 1989'da çıkan bir kararla suçu işlediği anda 16 yaşından küçük olanlara idam cezası verilemeyeceği yasalaştı. (2002'de bu yaş sınırı 18'e yükseltildi) Bunun üzerine Cooper'a 60 yıl hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı
Tahliyeden 2 yıl sonra intihar etti

Cooper hayatının 27 yılını demir parmaklıklar arkasında geçirdikten sonra 2013’te şartlı olarak tahliye edildi. Ancak işlediği cinayetin 30. yıl dönümüne yalnızca 2 hafta kala 45 yaşında tabancayla kendisini vurarak intihar etti.
İyi bir insan olmak için çabalıyordu

Cinayete kurban giden Ruth Pelke’nin torunu Bill Paula Cooper’ı affettiğini kendisinin olaydan dolayı büyük bir üzüntü içinde olduğunu ve iyi bir insan olmak için çabaladığını ifade etti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]