Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Sonu Korkunç Biten 10 Psikoloji Deneyi

  Sonu Korkunç Biten 10 Psikoloji Deneyi

  Bugün bildiğimiz anlamdaki psikoloji bilimi göreceli olarak genç bir bilimdir. İnsanoğlunun kendisini ve başkaları ile etkileşimlerini anlamak adına bizlere derin bir anlayış kazandırmıştır. Pek çok psikoloji deneyi etik ve geçerliliği olan yöntemlerle uygulanmış ve daha iyi ilaçla veya terapi yoluyla yöntemler geliştirilmesine yardımcı olmuş ancak üzücü bir şekilde uygulanan ve korkunç sonuçlarla biten deneyler de yapılmıştır.


  İşte kontrol dışına çıkan ve korkunç sonuçlarla biten 10 psikoloji deneyi...

  10. Stanford Hapishane Deneyi


  1971 yılında sosyal psikoloji uzmanı Philip Zimbardo sahte bir hapishanede hangi insanların sosyal rollere uyum gösterdiğini anlamak adına bir grup erkek üniversite öğrencisini iki hafta süren bir deneye aldı. Deneye katılanların yarısına mahkum yarısına gardiyan rolü verildi. Sonuçlar ise tam bir felaketti. Sıradan üniversite öğrencileri acımasız sadist birer gardiyana ya da giderek artan bir şekilde korkak bir mahkuma dönüştüler. Sadece altı gün sonra Zimbardo tarafından oluşturulmuş bu sahte hapishanedeki yaşanan acımasızlıkların gerçekliğe dönüşmesi sonucunda deneye vaktinden önce son verildi.

  9. Canavar Çalışma – The Monster Study

  1939 yılında yürütülen bu çalışmada 22 yetim çocuk kullanıldı. Bunlardan 10 tanesi daha önce konuşma bozukluğu olan ve kekeleyenler olarak seçildi.

  Çocuklar eşit olarak 2 gruba ayrıldı. Bir grubun konuşma terapisti çocuklarda gördüğü gelişme ve akıcı konuşma durumuna göre onları ödüllendiren “pozitif” terapi uyguladı diğer konuşma terapisti ise en ufak bir yanlışta dahi çocukları açıkça cezalandıran bir yöntem uyguladı. Sonuçlar gösterdi ki negatif davranılan çocuklar psikolojik anlamda çok ağır hasarlar aldılar. Ancak bundan çok daha kötüsü terapi öncesi konuşma bozukluğu göstermeyen çocukların da konuşmalarında bozulmalar olmasıydı.

  2007 yılında yetim kalmış bu çocuklardan altısı maruz kaldıkları bu durum karşısında 925.000 Dolarlık tazminat aldılar.

  8. MK-ULTRA

  CIA 50’li ve 60’lı yıllarda MK-ULTRA projesi kapsamında zihin ve psikoloji kontrolü ile ilgili pek çok etik dışı deney yaptı. Theodore Kaczynski diğer ismiyle Unabomber CIA’nın rahatsız edici deneylerine maruz kaldığını ve bu deneylerin kendisinde zihinsel dengesizliklere yol açmış olabileceğini iddia etti. Başka bir vakada da Amerikan ordusu biyolojik silahlar uzmanı Frank Olson’a LSD uygulandı ve bu uygulama Olson'un bilincinde krize yol açtı. LSD'nin yan etkisi olarak Olson'un deneyi tüm dünyaya açıklama isteği duyduğu düşünüldü. Sonuç olarak Olson’un bir cinayete kurban gittiği ile ilgili güçlü deliller olmasına rağmen kaldığı otelin 13. katından atlayarak intihar ettiği söylendi. Fakat deneye maruz kalan diğer insanlarda uzun vadede ortaya çıkmış olabilecek psikolojik hasarlardan bahsedilmiyor bile…

  7. Filler üzerinde kullanılan LSD

  1962 yılında Oklahoma City’de bulunan Lincoln hayvanat bahçesi direktörü Warren Thomas Tusko isimli bir file bir insana verilebilecek LSD dozajının 3000 katını enjekte etti. (LSD medikal alanda bilinen en etkili uyuşturuculardan biridir.

  25 miligram LSD bir insanı yarım gün boyunca sersemletebilir.) Deney LSD'nin cinsel saldırganlık ve delilik diye adlandırılabilecek “musth” etkisini ölçmeyi hedefliyordu. Aşırı dozda LSD enjekte edilen Tusko bu işlemden kısa bir süre sonra yere yıkıldı ve titreyerek öldü.

  6. Milgram Deneyi

  Stanley Milgram 1963 yılında Yahudi soykırımının 'neden?' olduğunu anlamak adına Alman halkının soykırıma katılmasına ve buna izin vermelerinde özel bir şeyler olduğu iddiasını kanıtlamak için bir deney hazırladı. Deneye katılan kişilere çalışmanın insanın nasıl öğrendiğine dair bir deney olduğu söylendi. Ve deneye katılanlara göremedikleri odada birileri olduğunu onlara sorular soracaklarını yanlış cevap verdikleri takdirde elektrik şoku vermelerini istediklerini söyledi ve buna uygun bir düzenek hazırladı. Şok verilen kişi bir oyuncuydu ve rol yapıyordu. Aslında verilen elektrik şoku da gerçek değildi fakat deneye katılanlar bunu bilmiyorlardı. Peki bu deneyin ürkütücü tarafı neydi? Şoku vermeleri istenen denekler ezici bir üstünlükle deneycinin talimatlarına uydular. Daha da entresan tarafı oyuncu konumundaki şoku alan kişinin acı bağırışları ve merhamet istemesine karşın denekler şok vermeye devam ettiler. Acaba hepimizin içinde bir parça kötülük mü var?

  5. Tony LaMadrid


  İlaç tedavisi gören birçok şizofreni hastası 1983 yılında Kaliforniya Üniversitesinde başlatılan bir programa kayıt oldu. Program tedavi sırasında ilaç kullanmayı kesmeyi şart koşmuştu. Bu çalışma şizofreni tedavisinde yeni bilgiler elde etmeyi amaçlıyordu. Fakat hastaların %90'ında ilaç almayı bırakmalarına bağlı olarak işler daha da kötüye gitti. Araştırmaya katılanlardan biri olan Tony LaMadrid deneyin başladığı tarihten 6 yıl sonra aynı binanın çatı katından atladı ve hayatını kaybetti.

  4. Çaresizlik Kafesi


  Psikolog Harry Harlow sevgi kavramı üzerine takıntılı bir hale gelmişti. Fakat bu takıntısı sevgi üzerine şarkı ya da şiir yazmak gibi bir şey değildi. Bu konu onu ruhen hasta durumuna getirdi ve 1970’li yıllarda maymunlar üzerinde etik olmayan deneyler yaptı. Deneylerinden birinde “çaresizlik kuyusu” adını verdiği boş ve tüm dış etkenlerden mahrum şekilde tasarlanmış bir oda şeklindeki içinde çeşitli düzenekler bulunan bir aparatın içinde maymunlar üzerinde çalıştı. Deney dış dünyadan tamamen izole ettiği maymunların çıldırması ve hatta iki deneyde kendilerini açlığa mahkum ederek öldürmek istemesi ile sonuçlandı. Harlow meslektaşlarından gelen eleştirilerin hiçbirini önemsemedi ve kendi deyimi ile şunu söyledi: “maymunları nasıl sevebilirsiniz?” Bu korkunç deneyler hayvan hakları hareketinin arkasındaki itici güç olarak bilinir ve bu sayede bu tür korkunç deneyler son bulmuştur.

  3. Üçüncü Dalga


  Psikolog Milgram tarafında yapılan deneye benzer konuda yürütülen bu çalışma 1967 yılında gerçekleştirilen üçüncü dalga deneyi idi. Deney demokratik toplumlarda bile faşizmin çekiciliğinin toplumun içine sızıp sızamayacağını araştırmak üzere tasarlandı. Bunun için deneyi yapanlar bir lise içinde bazı öğrencileri kullanarak onların prestijli bir gruba ait olduklarını düşündüren bir sistem oluşturdu. Öğrenciler giderek artan bir öğrenme motivasyonu gösterdiler ama çok daha ötesinde ve endişe verici bir şekilde aynı sınıftan olmayan kişilere karşı dışlama ve hor görme gibi son derece kötü niyetli bir takım davranışları gösterme konusunda giderek daha istekli hale geldiler. Çok daha korkutucu olanı ise bu davranışları son derece istekli bir şekilde sınıf dışında da devam ettirmeleri oldu. Sadece 4 gün sonra deneyin kontrol edilemeyeceği düşünülerek deney sona erdirildi.

  2. Eşcinsellikten Soğutma Terapisi

  196o’lı yıllarda eşcinsellik zihinsel bir hastalık olarak görülüyordu. Aynı cinsten birbirlerine cinsel olarak çekici gelen kişilerin kendi kendilerini iyileştirmelerinin yolunu bulmak için gönüllüler aranıyordu. Deneye katılanlara eşcinsel görüntüler ile eşleştirilmiş elektrik şoku verilerek ve enjeksiyon yoluyla mide bulantısına yol açan tiksinme terapileri gibi deneysel terapiler yapılıyordu. Buradaki ana fikir hasta olduğu düşünülen kişinin eşcinsellikle acıyı bir tutacağı düşüncesiydi. Yapılan bu deneyler eşcinselliği “tedavi etmek”ten çok psikolojik olarak ağır hasarlar yarattı. Bir keresinde “tedavi” sırasında komaya giren denek ölmekten son anda kurtarıldı.

  1. David Reimer

  1966 yılnda 8 aylık olan David Reimer'ın sünnet operasyonu son derece başarısız olmuş ve penisini kaybetmesine sebep olmuştu. Psikolog John Money David’in cinsiyet değiştirmesini önerdi. Ebeveynleri de bu konuda hemfikir oldu ancak Money ve ailesi gizli bir şekilde yürütülen 'cinsiyet kimliğinin doğuştan değil çevre ile şekillendiği' iddasını kanıtlamak için hazırlanmış bir deneyin parçası olduklarını bilmiyorlardı. David adını Brenda olarak değiştirdi cerrahi bir operasyonla bir vajinası oldu ve hormon desteği aldı. Fakat “Brenda” çocukluğu süresince standart bir erkek çocuk gibi davrandı.

  Reimer ailesi Brenda 14 yaşına geldiğinde yaşadıkları sıkıntıya dayanamayıp Brenda'ya gerçeği söylediler ve tekrar David’e dönmesi konusunda karar aldılar. Fakat deney trajik bir şekilde sonuçlandı ve David 38 yaşında intihar etti.

  Alıntıdır.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne garip deneyler. Hastalıkların şifası için yapmaları gerekirken bazıları çok saçma nedenlere insanların ölmesine sebep olmuşlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş