Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Cinsiyet Ayrımcılığının En Tuhaf 10 Örneği
  Birçok devlet toplum üzerinde baskı kuruyor. Özellikle kadınlar birçok haklarından mahrum bırakılıyor. İşte günümüzde hala uygulanan cinsiyet ayrımcılığının 10 tuhaf örneği.
  Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da insan hakları kadınlar için sistematik bir biçimde kısıtlanmış durumdadır.
  Birçok devlet medya yoluyla sivil toplum üzerinde baskı kurarak hem erkek hem de kadın üzerinde düşünce ve ifade sınırlamasına gitmiştir.
  Özellikle kadına özgü tasarlanan ceza kuralları kadın yapısı ve karakterini boş bir kavrama dönüştürüp; toplum içerisinde kadını şiddet odağı haline getiriyor.
  Özellikle İran Mısır Lübnan Suudi Arabistan ve İsrail gibi din merkezli devlet yapılarında; kadın erkeğin kölesi konumundadır.

  Aile yapısı tamamen erkek egemen olup yaşanan olumsuzluklarda mahkemeler kadın aleyhinde kararlar alınmaktadır. Bu listede bu cinsiyet ayrımcılığının gelebileceği 10 uç noktayı görebilirsiniz.

  10- Taşıt Kullanma Yasağı------ Suudi Arabistan’da kadınların sürücü ehliyeti alması ve hatta bisiklet dahi sürmeleri kesinlikle yasaktır. Erkeklerin de çok yakın aile bağı olmadığı sürece yanlarından kadın varken trafiğe çıkmaları yasaktır. Devletin yaşadığı en büyük çelişki ise 367.000 kız çocuğunu okul servislerine bindirmeden nasıl okula göndereceği hususudur. Eğitim Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak; “Al-Ameen” adını verdikleri ve özenle seçilmiş güvenilir insanları servis şöförü yapmayı planladıklarını söyledi. Suudi Arabistan’da dini kurallar o kadar katı ki; 2002′de bir okulda çıkan yangında 15 kız çocuğu peçeleri yüzlerinde değilken dışarı çıkmaya çalışınca polis tarafından engellendi ve yanarak can verdiler.
  9- Kıyafet Kuralları---------- 2001′de Lashkar-e-Jabar isimli bir militan grup Kaşmir’deki müslüman kadınların “burqa” adı verilen çarşaflar giymelerini ve aksi takdirde saldırılarda bulunacaklarını söyledi. Ayrıca Hindu kadınların noktalı bir peçe Sih kadınların da safran renkte bir peçe takmalarını talep etti. Militan grubun toplum içinde peçesiz gezen kadınların yüzüne asit attıkları da bilinen bir gerçek.

  8- Boşanma Hakkı-------- Birçok ülkede erkekler diledikleri zaman ve diledikleri gerekçe ile boşanma davası açıp boşanabilirken; kadınların bu hakları oldukça kısıtlı. Lübnan’da bir kadın aile şiddet için boşanma davası açabilmesi için doktor raporu yeterli değil. Aynı zamanda kadının şiddete maruz kaldığına dair görgü tanığı da lazım. Mısır’da ise boşanma davasının gerekçe her ne olursa olsun; kadınlar çeyiz başlık parası mülk ve diğer tüm finansal hakları erkeğe devretmediği sürece boşanamıyor.


  7-Eğitim Hakkı -------- Afganistan’ın bir çok bölgesinde kız çocukları ergenliğe girdiklerinde okullarından alınıyorlar. Kültürel faktörler bir kız çocuğunun bir erkek çocuğuyla aynı okulda olamayacağı ve belli bir yaştan sonra erkek bir öğretmenden eğitim alamayacağı yönünde insanları yönlendiriyor. Kız çocukları eğitim hayatları çok sınırlı olduğu için haliyle ülkede oldukça az sayıda kadın öğretmen bulunuyor. 15-24 yaş arasındaki kadınların sadece %18′nin okuma yazması bulunuyor.
  6-Seyahat Hakkı------ Mısır Bahreyn ve Suriye’de kocalar havayolu şirketlerine bir yazı yazarak eşlerinin yurt dışına çıkmalarını yasaklayabilirler. Irak Libya Fas Umman ve Yemen’de bir kadının kocasının yazılı izni olmadan yurt dışına çıkması tamamen yasak. Suudi Arabistan’da ise kocasının yazılı izni olmadan ülke içinde seyahat etmesi bile yasak.
  5- Şiddet------- Kanunun erkek egemen kurallardan oluşması kadını tamamen şiddet odağı haline getiriyor. Bir çok ülkede kocası tarafından cinsel veya fiziksel tacize uğramış ve polise şikayette bulunan kadın evine kocasının yanına gönderiliyor. Çünkü evli bir erkeğin karısının bedeni üzerinde her türlü hakka sahip olduğu düşünülüyor. Hatta tecavüz ettiği kadınla evlenmeyi kabul eden bir erkeğin cezası tamamen kalkabiliyor.
  4 Vesayet Hakkı---- Bahreyn’de aile hukuku olmadığı için mahkemeler çocukların vesayeti konusunda kadınlar aleyhinde keyfi kararlar verebiliyorlar. 2003′te bu kararların keyfi olduğunu ve mahkemenin adil olmadığını söyleyen bazı Bahreyn’li kadınlar; 11 mahkeme tarafından iftira suçuyla yargılanıp cezaevine gönderildiler.

  3- Vatandaşlık----- Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bir çok ülkede; iki farklı ülkenin vatandaşı evlenince sadece babanın vatandaşlığı çocuklara geçebiliyor. Kadınlar hiç bir şekilde ne kocasının vatandaşlığından yararlanabiliyor ne de çocukları kadının vatandaşlığından yararlanabiliyor.
  2 -Cinsellik Kısıtlaması------ Birçok ülkede evlilik dışı cinsel ilişki cezalandırılıyor. Fas’ta evlenmemiş hamile bir kadın hapis istemi ile mahkemece yargılanıyor. Cezanın boyutu kadının cinsel deneyimi ile doğru orantılı olarak artabiliyor.

  1- Kız Çocuğu Katliamı------- Çin’deki yasalar gereği 0-4 yaş arası bebeklerde belli bir oran bulunmaktadır. Her 114 erkek çocuğuna karşılık 100 kız çocuğu bulunması zorunlu. Eğer oran bozulursa bebekler ya kürtajla alınıyorlar ya da doğumdan sonra ölüme terkediliyorlar. Kadınların zayıf ırk olduğu düşüncesi ile bu oranın bozulmamasına dikkat eden ülkelerden bir diğeri de Hindistan’dır.

  Kaynak: Sözcü

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  En kötüsü de 1 ve 2. maddeler. Allah'ın gazabından korkun siz.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İntikamı en korkunç olan Allah imhal ettiği zamanı getirecektir kulları üzerine.
  Allah ihmal etmez imhal(erteler) eder...
  Bekleyelim görelim :anıl:

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bazen kadın olduğum için utandığım anlar oluyor.

  Nedir bizim bu çektiklerimiz?
  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkiye'de de değişen birşey yok.
  Doğu'da dayısının amcasının yada sokaktaki itin kopuğun tecavüzüne uğrayıp canından olan kızlar erkek çocuk doğurmadığı için üzerine kuma alınan kadınlar şiddete mahruz kalanlar ve tüm hukuk haklarından mahrum kalan kadınlarımız var.

  Bu dünya erkekler için yaratılmıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş