İşte 'kıyamet günü' sığınağı

Japonya'da meydana gelen 9 şiddetindeki deprem tsunami ve nükleer tehlikenin ardından ABD'deki kıyamet günü sığınağına talep arttı.Yaklaşık 13 bin metrekarelik sığınak 950 kişiyi bir yıl boyunca barındırmak üzere ve 50 megatonluk patlamaya dayanacak şekilde tasarlanmış.

Halihazırda Nebraska eyaletinde yerin altında inşa ediliyor.
Sığınağı inşa eden California merkezli şirket Vivos 5 bin dolar depozito alıyor. Sığınakta bir yer garantilemenin maliyeti ise 25 bin doları buluyor.

Şirket başvuruların Japonya'daki felaketin ardından yüzde bin arttığını söylüyor.


Amerikalı tüketicinin tüm modern ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanan sığınak bittiğinde suitler bir tıp merkezi diş tedavisi merkezi mutfaklar evcil hayvan evleri ibadethane fırın tamamen dolu şarap mahzeni ve hatta uygunsuz davranan sığınak sakinlerini hapsetmek üzere bir hapishaneyi içerecek. Sığınakta ayrıca sakinlerin etraflarında ne olup bittiğini ve ortaya çıkmanın güvenli olup olmadığını görmelerini sağlayacak 106 metre yüksekliğinde bir gözetleme kulesi de olacak.
Şirket sığınakların nükleer terörizmden doğal bir afete kadar çeşitli felaketlere dayanacak şekilde tasarlandığını savunuyor.
Kıyamet günü sığınaklarına rağbet son yıllarda arttı ama bazı kesimler bunları inşa eden şirketleri kamuoyundaki panik havasından faydalanmakla suçluyor.
KIYAMET AMBARI


Efsaneye göre büyük tufan sırasında Nuh Peygamber her canlı türünden birer çifti gemisine almış ve dünya üzerinde yaşamın devamını böyle sağlamıştı. 1983 yılından beri Norveç'te yürütülen `Küresel Tohum Deposu` projesiyle herhangi bir felaket durumunda Nuh'un gemisi efsanesinin gerçek olması amaçlanıyor.
Norveç’in kuzeyindeki Spitsbergen Adası'nda buzullar arasında dev gibi bir dağın 130 metre altında inşa edilen ve 9 milyon dolara mal olan `Svalbard Küresel Tohum Deposu` Mart 2008'den beri faaliyet gösteriyor.
Duvarları nükleer bombalara bile dayanıklı olarak inşa edilen bu ambarda dünyada nükleer bir savaş küresel ısınma gibi herhangi bir felaketin ardından geride kalabilen insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 4 milyon farklı tohum saklanıyor.Uluslararası Tarım Araştırmaları Enstitüsü tarafından organize edilen yaklaşık yüz ülkedeki "bitkisel gen bankaları"nda bulunan tohum örnekleri Kıyamet Ambarı (Doomsday Vault) olarak da adlandırılan bu dev ambarda toplanıyor.

45 milyon tohum örneğini alabilecek kapasiteye sahip ambarda kapasite tamamen kullanıldığında akla gelebilecek her tür meyve sebze ve tahıl tohumu bulunacak.
Kuzey Kutbu`na 1000 kilometre uzaklıkta BM Gıda ve Tarım Örgütü ile Uluslararası Biyoçeşitlilik araştırma grubunun oluşturduğu Küresel Hasat Çeşitliliği Örgütü ve Norveç hükümeti tarafından yaptırılan Svalbard ambarında hava sıcaklığı bazı tohumların 1000 yıl yaşayabildiği eksi 18 dereceye kadar düşürülüyor.
Projenin arkasındaki beyin ve Küresel Ürün Çeşitliliği Merkez (GDTC) yöneticisi Cary Fowler ambarın önemini şöyle açıklıyor: "Küresel tohum deposu tarımsal çeşitliliğimizin yok olmasına engel olmak için en son savunma hattı. Gerçek şu ki; insanlar dinazorların soyunun tükendiğinden haberdar ancak ne yazık ki pek çok kimse tarımsal ürün çeşitliliğinde kitlesel bir yok oluş ile karşı karşıya kaldığımızın farkında bile değil. Depolanan ürün çeşitliliği besin ihtiyacımızın karşılanması açısından hayati önem taşıyor. Bizim bu depoya ihtiyacımız var. Çünkü tarımın iklim değişimine zararlı böceklere hastalıklara kuraklığa karşı adaptasyonunu sağlamak ve çiftçilere yardım elini uzatmak zorundayız."
Küresel Hasat Çeşitliliği Örgütü ambara yıllık 125000 ile 150000 dolar arasında bir finansman sağlıyor.
ABD İngiltere Norveç Almanya İsviçre ve Kanada`dan devlet fonları aktarılıyor.
Bill-Melinda Gates Vakfı aracılığıyla kendini Asya ve Afrika`daki çiftçilere yardıma adayacağını beyan eden Microsoft`un kurucusu Bill Gates tohumların hazırlanması ve ulaşım ücretlerini karşılıyor.

Amerikalı araştırmacı-gazeteci F. William Engdahl'ın bu proje ile ilgili dehşet verici şüpheleri var.

Engdahl ilk baskısı 2007'de yapılan Nisan 2009'da Türkçe'ye de çevrilen "ÖLÜM TOHUMLARI/ Kalıtımın Değiştirilmesinin Arkasındaki Karanlık Oyunlar" adlı kitabında Norveç'in kuzeyindeki Spitsbergen Adası'nın buzlaşmış kayalıklarının altında "dünyayı ekonomik ve genetik olarak ele geçirme planları"nın yattığını iddia ediyor.

Kulağa tam bir bilim kurgu senaryosu gibi gelse de yapılan bu hummalı çalışma küresel ısınmanın korkulan etkilerinin hiçte uzak olmadığını hatta tahmin edilenden daha yakın bir sürede olabileceğini gösterir nitelikte...

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]