Karındeşen Jack


Karındeşen Jack 1888 yılının ikinci yarısında Londra'nın gecekondu semti Whitechapel'da faaliyet göstermiş seri katil (veya katiller). Katile Jack ismi Merkezi Haberalma Örgütü'ne katil olduğunu iddia eden bir kişi tarafından gönderilmiş mektuba binaen verilmiştir. Bu mektup cinayetlerin işlendiği dönemde basılarak yayınlanmıştır.

Tamamı hayat kadını olan kurbanlardan beşinin aynı kişi veya kişilerce öldürüldüğü kesinleşmiştir. Ancak Karındeşen Jack'e maledilmiş yaklaşık 20 cinayet vardır. Cinayet dosyası cinayetlerden iki sene sonra kapatılmıştır. Ancak günümüz İngiliz dedektifleri ve bilim adamları modern teknolojinin de yardımıyla halen cinayetleri aydınlatmaya çalışmaktadırlar. Günümüze kadar ulaşmış tek fiziki kanıt kurbanlardan birine ait olduğu iddia edilen şaldır.

Cinayet yöntemi

Uyarı: Bu madde ya da bir bölümü şiddetin tasvir edildiği kısımlar içermektedir. Bundan rahatsız olabilecek ya da olumsuz etkilenebileceklerin okumaması önerilir.

Karındeşen Jack'in yöntemleri vahşiceydi. Kurbanlarını önce boğazlayarak etkisiz hale getiriyor daha sonra da boğazlarını kulaklarına kadar kesiyordu. Ufak tefek değişikliklerle beraber kurbanların tam***** yakınının karnı ve cinsel organları deşilmiş bazı organları çalınmış bazen de burun ve/veya kulakları kesilmiş ve mektuplarıyla birlikte zarfın içerisinde bulunuyordu. Jack kurbanlarını dizleri karna çekilmiş ve bacakları açık bir şekilde düzenleyerek terkediyordu.

Gerçek kimliği

Karındeşen Jack'in kimliğine dair onlarca iddia ortaya atılmıştır ancak hiçbiri kanıtlanamamıştır. Bu şüpheli listesi birçok önemli ve soylu kişiyi de içermektedir. Katil olduğunu iddia eden kişinin Merkezi Haberalma Örgütü'ne gönderdiği mektubu inceleyen uzmanlar mektubun yazarının alt tabakadan eğitimsiz biri olduğu sonucuna varmışlardır.

İç organların çıkarılması nedeniyle katilin cerrah olabileceği iddiaları da ortaya atılmıştır.Başlıca beş kurban


Karındeşen Jack ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.Aynı dönemde benzer metodlarla öldürülen birçok kişi olmasına rağmen aşağıdaki listenin Karındeşen Jack'e ait olduğu konusunda birçok uzman hemfikirdir.

Mary Ann Nichols (kızlık adı Mary Ann Walker lakabı "Polly") 26 Ağustos 1845 - 31 Ağustos 1888 Cuma.

Annie Chapman (kızlık adı Eliza Ann Smith lakabı "Dark Annie") Eylül 1841 - 8 Eylül 1888 Cumartesi.

Elizabeth Stride (kızlık adı Elisabeth Gustafsdotter lakabı "Long Liz") 27 Kasım 1843 İsveç doğumludur. Ölümü 30 Eylül 1888 Pazar.

Catherine Eddowes (takma isimleri "Kate Conway" ve "Mary Ann Kelly") Thomas Conway ve John Kelly ile evlenmiştir.14 Nisan 1842 - 30 Eylül 1888 Pazar.

Mary Jane Kelly (bir Paris gezisinin ardından kendine "Marie Jeanette Kelly" ismini takmıştı. Lakabı "Ginger"). 1863 İrlanda doğumlu. Ölümü 9 Kasım 1888.

Alıntıdır.