Haberin Tarihi: 02 Şubat 2016 12:00

Dursun Özbek: Senede 160 milyon euro giderimiz var

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek Lig Radyo'da katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek "Türkiye'nin en dertli adamlarından biri değilim. Bunu kabul etmiyorum. Galatasaray'da göreve çağırıldığınız zaman zor mu kolay mı diye düşünmeyiz" dedi.

"Yeğenim antrenman sahasında öldü"
Sülalesinin Galatasaraylı olduğunu ifade eden Özbek "Biz Galatasaray için şehit vermiş bir aileyiz. Benim yeğenim de Galatasaray'da futbolcuydu. Onun da adı Dursun Özbek'ti. Jupp Derwall zamanında oynuyordu. Antrenman sahasında öldü. Galatasaray bizim için çok önemli" dedi.

"Senede 160 milyon euro giderimiz var"
Dursun Özbek ayrıca "Neticede bir yarış içerisindeyiz. Bu işin ticari yönü de var ama benim için o ikinci planda. Bazı kulüpler Türkiye Kupası ile ilgili hesaplar yapıyor. Biz yapmıyoruz seyirci için oynuyoruz. Yeni yapılan sözleşmelerde futbolculara maç başı ücreti vermiyoruz. Senede 120 milyon euro giderimiz var. 120 milyon euro sadece futbol için tüm branşlarla birlikte giderimiz 160 milyon euro (514 milyon tl)" dedi.

"Mustafa Denizli oybirliği ile getirildi"
Mustafa Denizli'nin Galatasaray Teknik Direktörlüğüne getirilmesi ile ilgili özbek "Mustafa hocanın Galatasaray'a gelmesi oybirliği ile alınmış bir karardır. Kimse bu karara itiraz etmemiştir. Biz her yıl 100 milyon Euro'ya yakın vergi veriyoruz. Her ay 3 milyon Euro'ya yakın amatör sporculara para ödüyoruz. Kulüp içinde tenkisat devam edecek.

Tasarruf değil mali yapıya destek için israfı önleyeceğiz. Futbolcularla yeni yapılan sözleşmelerde zaten maç başı para vermiyoruz. Bundan sonrası için de vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

"Kadıköy'de 50'ye yakın selfie yaptım"
Sosyal medyanın yapısında hakaretlerin olduğunu ifade eden Özbek "Yazılanlara bazen hak veriyorum. Haksız olduklarında da kızmıyorum. Fenerbahçe maçında Kadıköy'de 50'ye yakın selfie yaptım. Banka kredilerine senede 25 milyon dolara yakın faiz ödüyoruz. Bankalara 2023 yılına kadar Galatasaray'ın bütün gelirleri temlik edildiği için 215 milyon dolardan fazla kredi alamıyoruz" dedi.

Oumar Niasse transferi...
Premier Lig takımlarından Everton'a 135 milyon pound gibi yüksek bir ücrete transfer olan Oumar Niasse transferiyle ilgili de konuşan Galatasaray başkanı "Burada bilgi kirliliği var. Biz Oumar Niasse'yi istedik. 'Hamza hoca istedi başkan istemedi' diye bir şey yok. Niasse'nin kulübüyle de konuştuk. Önce satmak istemediler. Daha sonra kiralama teklifi yaptık. Onu da istemediler. Ardından satamaya karar verdiler ancak çok yüksek bir bonservis ücreti talep ettiler. Galatasaray'ın menfaatlerine uygun olmadığı için bu transferi yapmadık." şeklinde konuştu.

"Galatasaray şampiyonluğa giderken..."
UEFA'nın yaptırımlarıyla ilgili geçen sezon neden sessiz kaldıklarını açıklayan Özbek "Bizim Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde sıkıntıya gireceğimiz belliydi ama UEFA bununla ilgili bir yaptırım şu ana kadar hiç uygulamamıştı. Şu ana kadar da bir ceza almadık onu da belirteyim. 27 Şubat'ta mahkememiz var. Karar kesinleşebilir de kesinleşmeyebilir de... Biz şampiyon olmadan hemen önce geldik. Şampiyonluğa giden takım varken bu konulardan bahsedemezdik." dedi.

"Ibrahimovic lafı bizden çıkmadı"
"Yönetime geldiğimiz gün bu Ibrahimovic lafı bizden çıkmadı" diyen Özbek "Bu durumu çok kaşıdılar maksadınız aşan bir hale geldi. Galatasaray'ın bir felsefesi var. Her zaman şampiyonluğa oynamak ve Şampiyonlar Ligi'nde her sene mücadele etmek. UEFA'dan mektup gelene kadar Donk ve Linnes'i aldık. Bazı oyuncular daha vardı. Bazı oyuncular da gidecekti. Mektupta 2 sene hak mahrumiyeti yazıyordu. Zarar 10 milyon euro altına inerse 1 seneyi askıya alırım diyordu. Mektup böyle derken siz Galatasaray olarak ne yapacaksınız? UEFA'nın mektubu Demokles'in kılıcı gibi" dedi.

"31 Mayıs'ta zarar 10 milyon euroya inecek"
Özbek son olarak "Galatasaray'da futboldan sorumlu olan; teknik olarak Mustafa Denizli idari olarak Cenk Ergün'dür. Maaşımda indirime gidin diyen bir futbolcu olmadı. Manchester City ile PSG ile yarışmak zorundayım. UEFA'nın ekonomik ve coğrafik koşullara göre kriterler oluşturması gerek. "31 Mayıs'ta Galatasaray'ın zararı 10 milyon euroya inecek bu çok kolay" dedi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]: fotospor