Fotoğrafçılığın tarihsel gelişimi İZLE

Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar arasında fotoğraf makinaları hızla yayıldı. Peki fotoğrafçılığın tarihsel gelişimi nasıl gerçekleşti..

27.11.2014 - 16:43İnsanoğlu geçmişte gördüklerini bir şekilde çizmek ve görüntülemek istedi. Çünkü resim insanların çevrelerinde gördüklerini kaydetme ve gelecek kuşaklara aktarmanın bir yoluydu.

1800'lü yılların ilk çeyreğinde görüntüleri kaydetmenin bir başka yolu bulundu. Bu yol insan gözünün görebildiği her şeyi kusursuz bir biçimde iki boyutlu bir yüzeye doğru perspektifle aktarabiliyordu. Bir araçla ya da fotoğraf makinasıyla görüntüleri kaydetmenin yolu keşfedildi.

GELİŞEREK GÜNÜMÜZDEKİ HALİNİ ALDI

Fotoğrafçılık tarihinde Cabir İbni Hayyam ve Leonardo Da Vinci'nin buluşları önemli adımlar olarak tarihte yerini almıştır. Joseph Nicéphore Niépce tarafından 1826'da ilk fotoğraf çekildi. Ardından William Fox Clothing pozitif negatif sürecini keşfetti. Sonrasında da fotoğraf çoğaltma yöntemini ortaya çıkardı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Fotoğrafçılık tarihinde ilkler ardı ardına yaşanırken günümüze gelindiğinde fotoğraf makinaları birçok özellik kazandı. Tarihte ilk geliştirilen fotoğraf makinaları 0.01 megapiksel kameralara sahipken günümüzde fotoğraf makinaları 28 megapiksellere kadar geliştirilmiş durumda. Yenilenerek gelişen fotoğraf makinalarında artık 4K çekim yapmak bile mümkün.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kaynak:
ensonhaber