Düğün Fotoğrafçılığı Nedir? Düğün (Hikayesi) Fotoğrafçılığı evlilik endüstrisi içerisinde yükselen bir trend haline gelmiştir. Geleneksel fotoğrafçılar düğün fotoğraflarında genellikle poz üzerinden çalışmalarını yaparlar. Sıklıkla bu çalışmalar tip olarak gelin ve damadın beraber fotoğrafları ve çiftin aileler ile fotoğraflarından oluşur. Diğer taraftan düğün hikaye fotoğrafçılığında ise gün boyu gelin ve damat ve aile ile birlikte hiçbir harici müdahale veya katkı olmadan günün en doğal anları fotoğraflanır. Düğün Hikaye Fotoğrafçılığının temelinde haber fotoğrafçılığı (olayların bir görgü tanığı gibi fotoğrafladığı) ve spor fotoğrafçılığı (sporcunun hareket halinde poz vermeden sadece işini yaptığı anların fotoğraflandığı) yatmaktadır. Bu alandaki fotoğrafçılar sonraları evlilik alanına girerek bu özel anları fotoğraflamaya başladılar ve büyük bir rağbet gördüler. Bununla birlikte fotoğraf stüdyoları da bu alandaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla bu sektöre dâhil oldular.

Modern Düğün Fotoğrafçılığı
Modern Düğün Fotoğrafçılığı fotoğrafçılık tekniğinde ve tarzında diğerlerinden daha iyi ve daha üstün hale getiren nitelikler içermektedir. Yaygın olarak bir gayri resmilik (poz verilse de verilmese de) söz konusudur ve bu da fotoğraflara duyguların ve reaksiyonların daha iyi yansımasını sağlamaktadır. Fotoğrafların üstünde oynayarak fotoğrafları daha iyi hale getirmek değildir amaç. Modern düğün fotoğrafçısı olarak bizler her özel an için belirli mesafelerden çekimi ve orijinal anları en iyi açılardan yakalamayı tercih etmekteyiz.

Poz Fotoğrafçılığı daha resmi olmakla beraber genellikle aile portreleri için tercih edilmektedir. Gelin ve damadın resimleri de poz fotoğrafçılığı ile çekilebilir ancak fotoğrafçının gelini ve damadı birey bazında tek tek yönetmesi pozlarını tarif etmesi ve o pozda iken özellikle doğal hallerinde yakalaması gerekir.

Dijital Düğün Fotoğrafçılığı
Dijital Fotoğrafçılık vs. film çoğu evlenen çift için fotoğrafçı seçimi sırasında problem olmaktadır. Gerçekte bu üzerinde durulacak bir sorun değildir. Dijital düğün fotoğrafçılığının diğerine oranla büyük faydaları bulunmaktadır. Şöyle ki çekilen fotoğraflar üzerinde düzeltmeler rötuşlar çok daha rahat yapılabilir.

Dijital Düğün Fotoğrafçılığının avantajları; çekim sonrası işlem aşamalarının daha hızlı olması (herhangi bir scan işlemi olmaz) online yayınlanma işlemi kolaylığı negatif yerine bir DVD ile çekilen tüm fotoğrafların verilebilmesi ve düğün günü içinde çok daha fazla fotoğraf çekilebilme imkanı sağlaması sayılabilir. Dijital düğün fotoğrafçıları düğün günü içinde 1.000’e yakın fotoğraf çekebilmektedirler.

kaynak: dogumfotografciligi