Bulb fotoğraf makinelerinde parmakla veya bir deklanşör uzatma kablosu aracılığı ile deklanşör basılı tutulduğu sürece perdenin (obtüratör) açık kalmasını sağlayan bir enstantane değeridir.  • Minolta XG-M fotoğraf makinesinde bulb


İstenmeyen sarsıntıların görüntüde bulanıklığa yol açmaması için bu tür çekimlerde deklanşör (tetik) uzatma kablosu kullanılır. Sarsıntılara engel olmanın diğer bir yolu da zaman ayarlı tetikleme yöntemi kullanılmasıdır. Günümüz fotoğraf makinelerinden birçoğunda kablosuz uzaktan kumanda ve bilgisayar bağlantısı yolu ile çekim yapılabilmesi gibi imkânlar olması bu tür çekimlerin yapılmasını kolaylaştırmıştır.

otoğraf filminin alacağı ışığın elle ayarlanması istenen durumlarda veya bazen karanlık ortamlarda aynı kareye birde çok kez çekim yapılabilmesi için bulb enstantane kullanılır. Az ışıklı ortamlarda makinenin en düşük enstantanesinin dahi yeterli olmaması halinde de uzun pozlama süreleri bulb konumu kullanılarak elde edilir. Bulb enstantane konumu fotoğraf makinelerinde genellikle B harfi ile gösterilir.