Her şey bir kulübenin çatısındaki güvercin evinin bulanık görüntüsüyle başladı. Dünyada var olan en eski fotoğraf Nicéphore Niépce (emekli ordu subayı) tarafından 1827 yılının bir yaz günü çekildi. Fotoğrafına haliograph (güneş çizimi) adını vermişti. Fotoğrafın yaşı bu fotoğraftan 12 yıl sonra başlamıştı.

Ocak 1839'da Fransız Bilim Akademisi Louis Jacgues Mande Doguerre'un metal bir plakaya kalıcı bir baskı yöntemi keşfettiğini duyurdu. Daguerre (Niépce'nin son yıllarda birlikte çalıştığı) sekiz saatten fazla olan pozlama süresini 30 dakikanın altına indirdi. Sanatının sergilenmesiyle esrarengiz bir şekilde yürüttüğü çalışmalarını insanlara sundu.

Raporların yayılması ile İngiliz William Henry Fox Talbot hızlı bir şekilde Kraliyet topluluğuna kendine özgü yöntemini ilan etti. Dört yıl önce Talbot'un laboratuarlarının penceresine doğru çektiği görüntü şu an bilinen en eski kağıt negatiftir (posta pulu).

Notlarına göre çabuk solan fotoğraf ilk olarak baklava şekilli camları açığa vuracak kadar yeterince belirgindi. Daguerreotype'ın netliğinde olmamasına rağmen Talbot'un negatif-pozitif yöntemi modern fotoğrafçılığın temelini oluşturmaktadır. 19 Ağustosta Daguerre tekniğini heyecanlı Paris halkına anlattı. Birkaç saat içinde optik dükkanları kendisini fotoğrafçı sanan insanların akınına uğradı. Üç gün sonra bir görgü tanığının yazdıklarına göre "Paris'in bütün meydanlarında bulunan kiliselerin ve sarayların ününe üç ayaklı siyah kutular dikilmişti".

Bir buçuk asırdır daguerreotype'tan atılabilenlere kadar buluşçular fotografik işlemi kullanarak dünyayı algılamamızı zenginleştirdiler


1839: Daguerre Fransız hükümetini daguerreotype tekniğinin detaylarını açığa vurmasından hemen sonra yöntemini yaygınlaştırmıştır. Bu 79 sayfalık kılavuz anında ilgi görmüştü.

1839: Kanadalı P.G.J. Lotbiniére tarafından resmedilen Atina'da bulunan Propylaea erken daguerreotype'ın tipik bir örneğidir. Binalar en fazla ilgi çeken konulardı. Başka ne poz vermek için 15 dakika bekleyebilirdi ki?

1839: Cephanelik ve cupola Philadelphia'nın (Central High) yaşayan en eski Amerikan fotoğrafının konusunu oluşturuyordu. Ve bu fotoğrafta darphane memuru Joseph Saxon tarafından çekilmiştir.


1840s: Pozlama süresi yarım dakikaya inmişti. Bu da çıplak modellerin rahat poz vermesini sağlayarak daguerreotype kullananlara bir ressam kadar rahat fotoğraflamayı sağlamıştı. Bu fotoğraf ilk Fransız fotoğraf örneklerinden biridir.
1840: Belki de en eski ay fotoğrafı. New York'lu bir kimya profesörü olan John William Draper tarafından çekilmişti. 1969 Greenwich Kitapevinde gün ışığına çıkarılmıştı.


1840: Hippolyte Bayard tarafından fotoğraflanan boğulmuş adam portresi. İlk kağıt üzerine basılan direk pozitif bir fotoğraftı. Ve bu fotoğrafın başarısızlığı Daguerre tarafından hicvedilmiştir.

1840: İlk portre lensi (bunun için tasarlanmış konik kameranın içinde bulunan) Viyanalı matematikçi Joseph Max Petzaval tarafından bulunmuştur. Ve yuvarlak fotoğraflar çekilebiliyordu.
1841: Calotype yöntemini patenti (Yunanca da güzel resim anlamına gelen) W.H. Fox Talbot tarafından alınmıştır. 1845 yılında D.O. Hill ve R. Adamson tarafından çekilen McCandlish'in çocuklarıydı.


1844: Londra'daki stüdyoda Fransız daguerreotype'ist Antonie François Jean Claudet arkadaşı Talbot'un portresini kullanarak ilk arka fonu boyanmış fotoğrafı tanıttı.1844: Talbot The Pencil of Nature (fotografik tabakalar kitabı) isimli yayınını basmaya başlamıştı. Ve Kraliçe Victoria bunun bir kopyasını satın almıştı.


1845: Paris'te yaşayan baskı işiyle uğraşan Alman Friedrich von Martens (lensi 150º 'den fazla bir eğride hareket eden) eğri bir düzleme aktaran bir makine keşfetti. Bu fotoğraf Left Bank'ın Loure müzesinin çatısından Marterns'in bakış açısıyla görünüşüdür. Tüm daguerreotype görüntülerde olduğu gibi bu görüntüde terstir.
1845: İlk photomicrographs'lar (daguerreotype makinenin mikroskopla birleştirilerek ) yayımlandı. Bu kurbağa kan hücresinin büyütülmüş bir fotoğrafıydı.1846: İlk tıbbi fotoğrafın örneği Bostonlu W.T.G. Morton tarafından çekilen ilk acısız ameliyattan sonra dinlenme anının fotoğrafıydı. Bu ameliyatta ilk defa sülfürik eter anestetik olarak kullanılmıştı.

1846: Meksika savaşı sırasında Saltillo'dan gelen bir birleşik devletler tümgenerali ve askerleri (1845-1948). Fotoğraf kullanarak belgelenen ilk savaştır.1849: Sir David Brewster streographs görebilmek için ikiz lens tasarladı.Ve bu alet yüz yılın sonuna kadar popülerliğini korudu.
1853: G.N. Barnart'ın New York Oswego'daki yanan imalathaneler fotoğrafı ilk felaket fotoğrafı örneklerinden bir tanesidir. Daha sonra ateşin görüntülerini bir çok reklam fotoğrafında kullanmıştır.1854: Daguerreotype'tan daha ucuz olan ambratype (örnek olarak avcı fotoğrafı) koyu fon kullanılarak görüntüyü pozitif yapan bir cam fotoğrafıdır.

1854: Fotografik davet kartları olan kartvizit patenti ilk defa Fransa'da alınmıştır. Kartvizit manyaklığı yayılarak dans eden kızlardan soylulara kadar herkes bu kartları toplamaya başlamıştır.


1856: İlk defa ferrotype kullanılmaya başlandı. Daha sonra bu işlem tintype olarak adlandırılmıştı. Çok ucuz hafif sağlam ----- yapmak için uygun olduğundan ambrotype'den daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.


1858: İlk hareket donduran fotoğraf Thomas Skaife tarafından kendi tasarladığı pistolgraph (tabanca şeklinde) kamerayla çekilmiştir. Bu Londra'da bir top tarafından fırlatılan merminin fotoğrafıydı.


1858: Henry Peac Robinson beş negatifi bir kağıdın üzerine basarak ilk kompozit fotoğrafı yapmıştır (Shelly'nin şiirinin görsel ifadesidir).


1858: Fotoğraf -----lerini popülerleştiren İngiliz Francis Frith tarafından kaydedilen Sakkarah Piramitleri. Frith mezarları bazen karanlık oda olarak kullanmaktaydı
1860: Boston'un üzerinde 1200 feet yükseklikte bir balondan James Wallace Black tarafından çekilmiş ilk Amerikan hava fotoğrafı. Nadar iki yıl önce Parisin fotoğraflarını çekmişti.


1861: Kırmızı yeşil ve mavi filtrelere doğru fotoğrafladı. Ve sonra fizikçi J.C Maxwell slaytları üzerine koyarak ilk renkli fotoğrafı ortaya çıkardı


1861: Sivil savaşın hasarları birtakım fotoğrafçılar tarafından belgelendi. Ve bunlardan birisi muharebe alanlarındaki nemli plakalarla ağırlıklı olarak uğraşan grup Alexander Grander tarafından yönlendirildi.1865: Lincoln süikasti sanıkları John Wilkes ve yardakçılarının görüntüsünün kartlara yapıştırılmasıyla tamamlanmış Amerikanın var olan en eski "Aranan adam" portresidir.
1867: Idaha Shoshone şelaleleri ilk Amerikan jeolojik araştırmasına dahildir. Fotoğrafçı Timothy yönetici takımını bir üyesidir. Amerikanın jeolojik yönden ilk batı araştırmasını içeren fotoğraftır

1868: Amerika'daki en eski aile stüdyosu Mathew Brady'nin 24 yaşındaki David Bachrach tarafından Baltimore'de açıldı.1868: Fransa'daki memleketi Agen'de çektiği fotoğraflar kodachrome yönteminin temeli olan Louis Ducos çektiği renkli fotoğraf metodunu test etmek için kullandı
1868: İskoçyadaki Glasgow kenar mahalleleri Thomas Annan tarafından görüntülendi. Thomas Annan'ın bu zevksiz fotoğrafı Amerika'daki Jacob Riis ve Levis Hine'nınkilerden önce gelir
1873: Fotoğrafların basımı için yarım tonlama yöntemi ilk defa Amerika'daki New York grafiği için kullanıldı. Konu Manhattan Steinway meydanıydı


1880: Matbaacılar yılbaşı fotoğrafını tatil mesajıyla beraber basarlardı gönderenin fotoğrafıyla beraber postalamak çok ucuzdu. En eski yılbaşı fotoğraflarından bir tanesidir.1886: Peter Henry Emerson'un nilüfer toplarkenki fotoğrafının kopyaları her birinin satışı 25 dolarla 32 dolara kadar değişiyordu. Üzerinde modellik yaptığı doğa ilham kaynağıydı.
1888: George Eastman (eski bir kamerayla gösterilen) Kodak'ı tanıttı. 25 dolarlık modelin sosyal alandaki ilk belirişi fotoğrafçılığı tanıtmak için herhangi bir olaydan daha etkilidir.1890: Yağlı tuvalet sabununu satan bu şık model gibi fotoğraflar reklam afişlerinde resimlerin yerini almaya başladı.1890: Bu bir kravat mı yoksa kamera mı? Bu gizli eşarp kamera bir tutkudur. Başka kameralar gözlüklerin kutuları ve silahların arasında saklanırlar.


1890: Amerika'da gösterilen ilk fotoğraf magazini çok ilgi topladı. Bunun fotoğraf sıralaması Illustrated hapishanesinin görüntülerini içerir.1892: Bir İngiliz sahili Gorleston'daki canlı fotoğraf eski gizli kameraman olan Paul Martin tarafından görüntülendi.
1895: Würzburg Bavaria üniversitesinde "Wilhelm röntgeni" karısı Bertha'nın yüzüklü eli çekerek canlı bedenin ilk fotoğrafını üretti.. Böylece X ray ışını bulundu.