Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye'yi Sevmek

  TÜRKİYE'Yİ SEVMEK İÇİN NEDEN Mİ ARIYORSUNUZ ?

  BİRİNCİ NEDEN: VATANIMIZ.

  İKİNCİ NEDEN: AYDINLIK İNSAN MUSTAFA KEMAL'İN ÜLKESİ.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  VE SAYISIZ NEDENLERDEN BAZILARI:

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Sarı tabelalar
  İnsana bir ömrüm daha olsa... Yok yok bir fazlası bile yetmez... Birkaç ömrüm olsa... Beni asıl hedefime ulaştıran ana yoldan sapsam... Şu sarının vaat ettiklerine uzansam... Eski hayatlara ilişsem. Zenginleşsem... Hayal kursam... Öğrensem... Tekrar kapayınca aracımın kapısını derin bir oh çeksem... Toprağa daha farklı baksam...' dedirten sarı tabelalar bitmek bilmez bu ülkede. Rize'de Mardin'de Ankara'da Ege'de güneyde... Sınırsızca karşımıza çıkar... Binlerce yıldır mesela Amasya'da bir kral mezarını işaret eder ya da dünyanın en eski mumyalanmış askerini... Çok hikâyeleri saklar...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  İstiklal Caddesi
  Bağırış çağırış aşk ilanları aşk kavgaları koşuşmalar kaçışmalar uyanıklar şaşkınlar sokak çalgıcıları tramvay kovalayanlar kilise çanları kitapçılar kafeler barlar müzik dükkânları sinemalar tarih kokulu binalar sarhoşlar seyyarlar polisler gösteriler kalabalıklar yalnızlar mutlular mutsuzlar... İstiklal'de zamanın akışı o an yaşadıklarınızdan başka şeylere konsantre olma olasılığınızı oldukça azaltır. Bu enerjiyi dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Nazım Hikmet
  Memleketimi seviyorum
  Çınarlarında kolan vurdum hapishanelerinde yattım./Hiçbir şey gidermez i ç sıkıntımı/memleketimin şarkıları ve tütünü gibi./Memleketim./Bedreddin Sinan Yunus Emre ve Sakarya/kurşun kubbeler ve fabrika bacaları/benim o kendi kendinden bile gizleyerek/sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir./.../Memleketim./Ankara Ovası'nda keçiler/kumral ipekli uzun kürklerin pırıldaması./Yağlı ağır fındığı Giresun'un./Al yanakları mis gibi kokan Amasya elması/zeytin/incir/kavun/ve renk renk/salkım salkım üzümler/ve sonra karasaban/ve sonra kara sığır/ve sonra ileri güzel iyi/her şeyi/hayran bir çocuk sevinciyle kabule hazır/çalışkan namuslu yiğit insanlarım/yarı aç yarı tok/yarı esir...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Rakı
  Tekerlekten sonraki en yararlı ve yaratıcı en eşitlikçi buluş... Bir içecek el kadar yeşilliğin üstündeki gazete kâğıdına da süt beyazı kolalı keten örtüye de bu kadar mı ya kışır? Balığa da maviye de camsız meyhaneye de... Dilleri bülbül eder milleti şair eder alfabemizin az kullanışlı harfini abad eder... Aman saki... Canım saki... Doldur doldur da verr...


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  İzmir'in kızları

  Diyor ki Cahit Külebi:
  İzmir'in denizi kız
  Kızı deniz
  Sokakları hem kız
  Hem deniz kokar!
  Peki nedir İzmir'in kızlarını ayrıcalıklı kılan? Hemen söyleyelim: Her daim bakımlıdırlar ama sadece dışı güzel değildir İzmir kızlarının içleri de güzeldir. Akdeniz'in hemen dibinde yaşarlar; ama ne ani öfkelenir ne hemen unuturlar. Bir de İzmir'in kızları hayattan alabildikleri kadar keyif almak ister. Alamazlarsa... 'Ziyanı yok bugün olmaz belki yarın' derler... Hayal gibidir biraz da İzmirli kızlar; her aradığında bulamazsın onları; her bulduğunda da alamazsın.. ( Bir yere kadar evet ama KIMSE üzerine alınmasın yemezler )

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Hababam Sınıfı
  Nostaljik tutkumuz. Defalarca okunan masallara doymayan çocuklar gibi biz de doyamayız Hababam Sınıfı'na. Yavaşladığında ağlatan hızlandığında güldüren efsane müziği; Tarık Akan Halit Akçatepe Adile Naşit Kemal Sunal Şener Şen ve Münir Özkul'a ne çok yakışır... Okul otoritesini bize yaramazlığı otoriteye sevdirir Hababam Sınıfı. Yeni versiyonları ise ancak eskilerine sevgimizi artırır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  İnsan
  'Ben Tanrı Misafiriyim'
  Kapı tık tık tıklatılır. Tanrı misafiri gelmiştir. Galiba bir tek Türkiye'ye Tanrı misafiri gelir. Türkler bu dünyada misafir olduklarını iyi bilir. En azından bilmeleri gerekir. Mevlânâ'dan Müslüm Gürses'e hepsinin söylediği bu değil midir? Rakı kebap efsanesi kadar Türk misafirperverliği de bilinir. Beş çayı misafirine börek açan anneden Şeker Bayramı şekeri reklam ailesine güney ellerinde yüzünü güneşe vermiş kahve köşesi dedesinden 'bozuk yoksa kalsın abla' minibüs şoförüne dar sokaklarda hâlâ gazoz kapak oynanan mahallelerinden Doğu sokaklarında şiir şiir bakan veletlerine ve de Ferrari'sine LPG takan bilgelerine tabii... 'Bir başkadır benim memleketim insanı' diyerek seviyor insan Türkiye'yi...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Hamsi
  'Hamsi balık değil ayrı bir mahlukattır.'
  Karadeniz'de bu sözü sık sık duyarsınız. Hamsi sadece sofraları süslemekle kalmaz. Şarkılar türküler fıkralar atasözleri onunla doludur. Hamsisiz bir öğün düşünülemez. Kahvaltıda yenir reçeli bile vardır... Buğulamasını kızartmasını pilavını dolmasını yemeğe doyamazsınız. Artık çiftlik çuprası ve çiftlik levreğinin işgal ettiği İstanbul ve Ankara'da da lüks lokantalarda bile deniz tadını veren ender balıklardan biridir... Sonbaharın başında denizin soğumasıyla birlikte sahile eder. Şölen marta kadar sürer. Ucuzdur fakir yemeğidir... Ama zenginin sofrasından da eksik olmaz.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Türk kahvesi
  Üç vakte kadar gelecek umutlarımız saklıdır telvesinde. Aşkımız paramız bir Türk kahvesi içimi sonrası beliriverecektir fincanın içinde. Aslında adı Türk kahvesidir ama Yemen'den gelmiştir bilindiğine göre. Dini ortamlarda gece zikirlerinde uyarıcı olarak kullanılmıştır ilk önce. Kahve 1550'li yıllarda İstanbul'a geldiğinde Tahtakale'de hemencecik bir de kahvehane açtırır kendine. Türk kahvesi denilmesinin nedeni aslında pişirme yöntemidir. Pişirilip servis edilen Türk kahvesinin tortusu fincanın dibinde kalır. Zaten çok sevdiğimiz hiç değilse ahir hayatta bir kere de olsa baktırdığımız kahve falının oluşması da bundan bu 'bizim' olan ritüelden değil midir?

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Bayramlar
  Bayramlar eskiden tekdüze hayatlarımızda bir keyif; siyah beyaz yaşamlarımıza renk; yoksulluğumuza bir avuntuydu. O yüzden eski bayramlar çocukluğu hatırlatır; hüzünlüdür biraz. Şimdi bayramlar eski ihtişamından yoksun. Ama onun da çaresini bulduk: Tatiller... Hele ki 9 günlükleri... Söylesenize kuzum böyle tatil kaç millete nasip ki?


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Mardin
  Müslüman'ından Süryani'sine Yakubi'sinden Yezidi'sine farklı mezheplerin yıllardır bir arada yaşadığı Mezopotamya ile Anadolu arasındaki köprü Mardin. Onu özel yapan ise hem başta saydıklarımız hem de binlerce yıl lık tarihi taş evleri hanları medreseleri cami ve kiliseleriyle aç ık hava müzesi oluşu. Zaten yalnızca biz değil kenti 'Dünya Mirası Listesi'ne alan UNESCO da böyle düşünüyor.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Şarap
  Ne Kaliforniya ne Fransa bağları... Mağrur olmasınlar... 'Hep bir halli Turhallıyız/ Biz bize benzeriz/ Yüz bin kerre tövbe eder/ Gene şarap içeriz...' Hangi dilde var? Kapadokya'dan Tokat'a Midyat'tan Akhisar'a bağlar ve bağbanlar... Hem çok şehirli hem her yerli... Rafine beylere utangaç hanımlara...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Hamam
  Hamamı ikiye ayırmak gerekir: Erkek ve kadın hamamı... Osmanlı'da genç kızlar nazardan korunsun diye ellerinin sandal ağacı yağlarıyla ovulduğu gizl sırlı bir alandır kadınlar hamamı. Erkekler hamamında ise ortam farklıdır. Burada hamamın altında yanan ateşi tutan külhanbeylerinin ve tellakların sözü geçer. Şimdilerde turistik meze kıvamında sunulsa da yüzyıllarca aşka sabra sırlara şakalara ev sahipliği yapmıştır. Hamamlar aynı zamanda entrikaların hırsın dedikodunun yani günahların da ev sahibidir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Mizah dergileri
  Makro Paşa Merhum Paşa Malum Paşa Akbaba'yla başlayan Türkiye'nin muhalif mizah serüveni Oğuz Aral'ın Türk halkına güzell iği Gırgır'la sürdü. Aral Türk mizah dergiciliğini sokaktan topladığ ı yeteneklerle tekrar sokağa sal mizahı Türkiye'de yeniden bir mesele yaptı. Rivayet odur ki ölmez eseri Gırgır'ın piyasaya sürüldüğü cuma günleri tüm İstanbul derginin renklerine bürünürmüş. Bir zamanlar haftalık yarım milyon tirajı bulan bu dergi hayattayken Mikrop ve Limon'un tahkimiyle; sonrasında Leman'ın yaşattığı anısıyla literatürü tayin etmiştir. Bugünse minimalist mizahıyla Penguen ve yeni parıldamaya başlayan Fermuar da siyasi iktidarın adım atamayacağı sanat kuleleri haline geldi.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  İstanbul'un kuleleri
  Bizim için en yüksek bina 1980'ler ortasında gösterilen 'Kartallar Yüksek Uçar' dizisindeki Karayolları'nın 12 katlı binasıydı. İstanbul Zincirlikuyu'da yükselen bu bina artık Levent-Maslak hattında yer alan gökdele nler içinde ufacık kalıyor. Hızla 'modernleşmeye' başladığımız 1990'ların ortasından beri sıra sıra onlarca gökdelen yükseldi İstanbul semalarına. Yeni gökdelenler yeni alışveriş merkezleri ve bütün bunlar yeni insanlar yarattı. Belki de Türkiye'nin son 20 yılda geçirdiği değişimi ekonomik büyümeyi görmek için istatistiklerdeki renkli grafiklere değil şehrin modern mahallesi Levent'teki gökdelenlerin yüksekliğine bakmamız gerekiyor...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Çay simit
  Taşfırından yeni çıkmış meşe odunuyla pişirilmiş buharıyla elimizi ağzımızı yakan simitlerin yanında semaverlerde demlenmiş kıpkırmızı bir çayı reddeden muhtemelen Türk değildir. Bir yerlerde çay demliys yakınından mutlaka bir de simitçi geçiyordur. Eğer geçmiyorsa orası da Türkiye değildir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Şehir hatları vapuru
  Bir İzmir ve İstanbul ayrıcalığı... İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni modeline tek başına karar vermekten ürktüğü... Katılımcı hemşerilerin çokluğuna bakan bir yabancının 'Ne aktif bir halk... Seçimler böyle demek...' yanılgısına düşeceği narin kuğular onlar... Gelin gibi süzülürler... Kordon Boyu'ndan Karşıyaka'ya geçerken karaya kurumla bakarlar... Güzel İzmir artık kendileridir çünkü... Adalara Modalara Kavaklara Fenerlere götürürler... Elli yaşını aşmış koca bebekleri hâlâ heyecanlandırarak... 'Taa uzaktan bak bak Paşabahçe... Bu da Fenerbahçe...' dedirtir soylu burunlarından tanınırlar... Oyun gibidir yolculuk çay tarak ve toka satışları... Düdüklerini kıskanan martılar korosu eşliğinde hep güzel yerlere götürürler

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  O kadar çok neden var ki.. Say say bitmez.

  Yaşanılan olumsuz olaylar da bi o okadar nefret ettiriyor kimi zaman.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş