Kronik ağrıları azaltmak için neler yapılmalı

Soğuk kış günlerinde kronikleşen kas ve eklem ağrılarını azaltmak için yapmanız gerekenler...
Kar yağışının başladığı soğuk kış günlerinde diz ve kalça gibi eklem ağrılarından şikâyet edenlerin sayısı artıyor. Soğuk ve yağışlı havalarda basınç değişikliğinin etkisiyle hasarlı eklemlerin duyarlı hale geldiğini belirten Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi; damarların ve kasların soğuk hava sebebiyle kasıldığını ve kasılmanın kan dolaşımını bozduğunu bu durumun da kronik ağrıları tetiklediğini dile getirdi.
Uzm. Dr. Çifçi kronik ağrıların nedeni ile ilgili "Yıllar içerisinde yaşanan küçük-büyük travmalar ters hareketler kilo alımı bağlarda hasara neden olur. Eklemi saran bağların yıpranması ve hareketsiz yaşam eklemlerde kireçlenmeye neden olur. Soğuk havalar miyofasiyal ağrı sendromu gibi kas rahatsızlıklarında yaşanan kronik ağrıları da artırır"dedi.
Ağrıları azaltmak için neler yapılmalı

Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi yaz aylarında hareketli olan kas ve eklemlerin birden kapalı soğuk ve hareketsiz yaşama girmesinin kış aylarında görülen ağrıların en büyük nedenleri arasında olduğunun altını çizdi. Bu nedenle kronik ağrı şikâyeti olan kişilerin sıcak ortamları tercih etmesi gerektiğini söyledi.
Soğuk ve karlı havalarda eldiven ve atkı kullanmanın sıcak içecekler tüketmenin fırsat buldukça egzersiz yapmanın önemine dikkat çekti.